Zavrieť

Porady

Dažďová voda od susedov

Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť.
Za susedov mám 2 nízkopodlažné /2poschodové/ bytovky, ktoré dažďovú vodu zvádzajú zo strechy ako trativod na svoj pozemok. Problém je v tom, že sú položený vyššie ako ja a provizórne majú poukladané valovky na odvodnenie cca 50cm od môjho plota.Valovky vedú do provizórnej šachty , ktorá samozrejme nemôže stíhať zbierať vodu z oboch striech bytoviek a odtok má len ako rúru 100mm. Pri každom väčšom daždi mi zateká na plot a najnovšie po silnom daždi kde šachta nestíhala samozrejme sa mi voda začala tlačiť do altánku cez tvárnice v plote v ktorom som mal vodu od nich.Na plotoch sa mi robia neustále mokré mapy.Valovky na odtok presakujú všetko ide do pôdy a objaví sa to u mňa.
Neviem ako s nimi .Poradte.Skúšal som dohovor ale bezúspešne.
Budem vďačný za každú radu.
Prikladám aj fotografiu ako majú na bytovkách zvedený žľab.
P9240040.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Domáhať sa ochrany mestskom/obecnom úradu (pochybujem však, že budú vedieť, čo majú robiť) alebo podať žalobu na súd. Najskôr je však potrebné susedov upozorniť a vyzvať na nápravu, listom doporučene.

    Tiborh je offline (nepripojený) Tiborh

    Tiborh
    Dakujem za odpoved,ale na meste samozrejme ma odpinkali zevraj to je obciansko pravny spor aby som to riesil kompromisom zo susedmi.Dat to na sud to je na dlhe lakte a hlavne roky ako to pozname u nas v SR Poradte este o aku vyzvu by malo ist o vyzvu na napravu ? podla akeho zakona?stavebneho ? aky clanok?
    Tu vyzvu by som musel asi adresovat vsetkym co tam byvaju cca10 rodin.
    dakujem za skoru odpoved

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Domáhať sa v zmysle § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka budete toho, aby sa zdržali zásahov do výkonu Vášho vlastníckeho práva tým, že nechávajú prenikať dažďovú vodu na Váš plot. V podobnom duchu by mala znieť aj žaloba (v žalobe nesmiete žiadať vykonanie konkrétnych opatrení, ako napr. postavenie dažďovej kanalizácie).

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Výzvu adresujte spoločenstvu vlastníkov resp. firme, ktorá vykonáva správu daného domu.
    Tiborh existuje aj oficialne tlacivo na take nieco ? pretoze po napisani listu neviem co mam od nich ocakavat kedze to nie je vyzva na napravu.

    Dažďová voda od susedov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.