Zavrieť

Porady

Daň z pozemkov

Ahojte, mám jeden problém, ktorý sa týka výšky dane z pozemkov. Konkrétne ide o ostatné pozemky - par. 6 odst 1, písm.c....... Základ dane týchto pozemkov sa vyráta ako výmerax hodnota za m2 podľa počtu obyvateľov. V mojom prípade je hodnota pozemku 1,32 € za m2. Ide o pozemky, na ktorých sú kamene, skaly a teda sa daný pozemok nedá v podstate využívať.Podľa znalecného posudku je cena podstatne nižšia ako jeho hodnota na daňové účely - len 0,009 €/m2 je toto správne? Teda na daňové účely má daný pozemok hodnota cca 4 tisíc euro ale pri jeho predaji je cena podstatne nižšia....
Naposledy upravil 4326 : 24.06.13 at 12:18
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    4326 To je mi jasné, ide mi o to, či je možné v rámci zákona o miestnych daniach požiadať obecné zatupiteľstvo - v rámci §7 odst. 5 daného zákona - aby namiesto všeobecnej ceny použila na výpočet základu dane cenu podľa znaleckého posudku.... lebo ako som uviedla všeobecná cena podľa zákona je 1,32 €/m2 a cena stanovená odhadcom je 0,009€/m2
    draik Možnosť stanovenia dane na základe hodnoty pozemku podľa posudku sa netýka ostatných plôch.
    4326 toto hovorí zákon: (5) Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením11) ustanoviť, že namiesto hodnoty pozemku zistenej za 1 m2 podľa predpisov o stanovení všeobecnej hodnoty majetku10) sa použije hodnota pozemku za 1 m2 uvedená vo všeobecne záväznom nariadení.11) Takto ustanovená hodnota pozemku sa použije len, ak daňovník hodnotu pozemku nepreukáže znaleckým posudkom.

    kde je uvedené, že sa to netýka ostatných plôch? Hovorí o tom niektorý iný paragraf zákona? Poprosím o doplnenie.... ďakujem
    Inak nejde mi o stanovenie dane, ale o stanovenie hodnoty pozemku, z ktorej sa zisťuje základ dane pre výpočet dane.
    draik Je potrebné si preštudovať celý §7. Ten umožňuje stanovenie hodnoty podľa znaleckého posudku len na lesné pozemky a pod (pozemky podľa §6 ods.1 písm. d))., nie však na ostatné plochy. A Vami spomínaný odsek umožňuje nahradiť cenu podľa posudku cenou vo VZN.
    4326 Tento zákon bol novelizovaný a teraz vidím, že bol novelizovaný aj tento §. Takže idem si to ešte raz naštudovať.... Ďakujem veľmi pekne za pomoc. môžte mi sem prilepiť znenie §7? Lebo ja tam zmienku o lesných pozemkoch nevidím..... neviem to nájsť.... ďakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.