Zavrieť

Porady

Platia odvody do SP a ZP aj ciastoní invalidní dôchodcovia?

Chcem sa opýtať, či je potrebné platiť odvody do SP a ZP ak mám priznaný čiastočný invalidný dôchodok, aj v prípade, ak som hneď po ukončený strednej školy pokračovala štúdiom na vysokej škole, avšak na polroka som bola z VŠ vylúčená, kým ma na ňu neprijali nanovo. V tom čase som nebola evidovaná na ÚPSVaRe. Potrebujem vedieť, či som si v čase keď som bola doma do prijatia na VŠ mala platiť odvody do SP a ZP ak mám priznaný čiastočný ID.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za poberatelov ID platí zdr.poistenie štát, v prísl. ZP treba odovzdať potvrdenieo návšteve školy, aj potvrdenie o ukončení štúdia na prvej VŠ. Nič doplácať ako samoplatitel nemusíš.

    Študenti VŠ nie sú poistení v SP. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba (nedá sa spätne, len ododňa doručenia prihlášky), v prípade PN-ky po slplnení doby poistenia 270 kal. dni v posl. dvoch rokoch, ti vznikne nárok na nemocenské.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chvostik Takže ešte raz, aby som v tom mala jasno: Za tých 6 mesiacov čo som strávila doma, kým ma od vylúčnia znovu prijali na VŠ, si nebudem musieť doplácať žiadne omeškané platby za odvody ani nič podobne?
    veronikasad Nie, nemusíš. Ale odnes do ZP potvrdenie o ukončení štúdia
    Chvostik Ďakujem za radu
    wagner Dúfam že si kópiu rozhodnutia o priznaní ID doručila do ZP.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Neplatíš poistné do ZP ako poberateľ ID ... treba doložiť ale rozhodnutie.
    (aj keď nie si v evidencii UPSVaR- tak nemusíš platiť. )
    A ešte jedna vec - ak v ZP nevydokladuješ, že teda platiteľom je štát - nemajú to skade vedieť, može sa stať, že ťa evidujú ako neplatiča! - aby ti tam nesvietila formulka, že... "poistenec má nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť" !!!

    Platia odvody do SP a ZP aj ciastoní invalidní dôchodcovia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.