Zavrieť

Porady

Prerušené štúdium a práca

Mám 21 rokov, práve som odišla z neukončenej VŠ v ČR. Na rok sa sťahujem späť na SR a plánujem sa tam buď zamestnať na plný úväzok, alebo pracovať na dohodu. O rok sa chcem vrátiť do ČR a študovať iný odbor.

Pokiaľ sa zamestnám, aké odvody som povinná platiť? Pokiaľ sa nezamestnám, aké som povinná platiť? Je to nevyhnutné? Je nevyhnutné registrovať sa na ÚP?
Som v tomto úplný nováčik, o ničom nemám poňatia a každý z okolia do mňa hustí niečo iné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak sa zamestnáš, tak poistné ti bude zrážať zamestnávateľ, nie je to tovja starosť, či máš / nemáš zaplatené poistné....tak pri pracovnom pomere, ako i pri dohode....
    ale pokiaľ nepôjdeš na UP, nebudeš zamestnaná a nebudeš pracovať na dohodu zdravotné poistenie je povinné, t.j. dnes 55,02 €/ mesačne....
    pri dohode nemusíš/ môžeš byť evidovaná na UP, záleží od výšky príjmu a od odpracovaných dňoch.....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak nechceš platiť odvody v zdr.poisťovni ako samoplatitel, treba sa do 7 kal. dní od prerušenia štúdia zaevidovať na UP. Ak tento termín nestihneš, zaevidujú ťa až ododňa kedy tam prvýraz prídeš. Chýbajúce dni v ZP si musíš doplatiť ako samoplatitel.

    Keď nechceš byť evidovaná na UP, kým si nenájdeš prácu na prac.zmluvu, musíš sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel. Aj počas práce na dohodu je dobré evidovať sa na UP (ak nepredpokladáš príjem vyšší ako cca 149€), lebo za dni kedy nebudeš pracovať si budeš doplácať zdr.poistenie ako samoplatitel.

    V zdr.poisťovni treba do 8 kal.dní odovzdať doklad o ukončení štúdia a podať odhlášku za platitela poistného štát.

    Prerušené štúdium a práca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.