Zavrieť

Porady

Pracovný úraz?

Dobrý deň.
Chcela by som vás poprosiť o radu:
Minulý týždeň vo štvrtok 9.3.2006 mali naši zamestnanci haváriu – išli na SC. Šoféroval živnostník, ktorý pre nás pracuje. Jeho spolujazdec – náš zamestnanec – utrpel úraz, následkom ktorého bol hospitalizovaný a operovaný. V súčasnej dobe je prepustený do domáceho liečenia.
Mám tento úraz hlásiť aj na inšpektorát práce? Je to vôbec pracovný úraz? Podľa mňa áno, lebo neboli na ceste do ani z práce, ale boli vyslaní na SC.
Na PN-ke má zaškrtnuté: "úraz zavinený inou osobou".
Kde ešte tento úraz hlásiť (viem, že na SP)? Čo ešte vyplýva pre nás ako zametnávateľa?
Vopred ďakujem za „poradu“.

PS: Ja som mala dovolenku, preto to všetko riešim až teraz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Zuzana2
    Dobrý deň.
    Chcela by som vás poprosiť o radu:
    Minulý týždeň vo štvrtok 9.3.2006 mali naši zamestnanci haváriu – išli na SC. Šoféroval živnostník, ktorý pre nás pracuje. Jeho spolujazdec – náš zamestnanec – utrpel úraz, následkom ktorého bol hospitalizovaný a operovaný. V súčasnej dobe je prepustený do domáceho liečenia.
    Mám tento úraz hlásiť aj na inšpektorát práce? Je to vôbec pracovný úraz? Podľa mňa áno, lebo neboli na ceste do ani z práce, ale boli vyslaní na SC.
    Na PN-ke má zaškrtnuté: "úraz zavinený inou osobou".
    Kde ešte tento úraz hlásiť (viem, že na SP)? Čo ešte vyplýva pre nás ako zametnávateľa?
    Vopred ďakujem za „poradu“.

    PS: Ja som mala dovolenku, preto to všetko riešim až teraz.
    Je to pracovný úraz. Treba vypísať hlásenie o úraze a zaslať na Inšpektorát práce, aj na Sociálnu poisťovňu. Skúsim pohľadať tlačivá.

    SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

    SilviaS
    Takže ak bol pracovný úraz. Treba tlačivo odniesť na SP a na inšpektorát práce a ak je v nemocnici a je chorí tak aj do zdravotnej poisťovne.
    Tlačivá treba záznam o úraze to treba odniesť na inšpektorát práce a do SP. a ešte treba aj hlásenie úrazu na účely nemocenského.
    Niekedy to chú 3 krát,aspoň odo mňa to chceli.
    Niektoré zdravotné poistovne aj SP chcú aj lekársku správu prefotenú a ak sú chorí tak treba aj potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.
    Pekný den.
    Silvia

    Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

    Zuzana2
    Vďaka.
    Takže aj na ZP? To by ma nenapadlo. Sú aj pre nich nejaké špeciálne tlačivká?
    Bože, fakt, veď teraz keď rozmýšľam, tak on je vlastne PN a z toho dôvodu sa to hlási, že?

    SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

    SilviaS
    Ano Zuzana ak je chorí tak to treba tiež nahlásiť do Zdravotnej poisťovne treba vypísať hromadné oznámenie od kedy bol chorí a priložiť aj Potvrdenie o dočastnej pracovnej neschopnosti myslím tým ofotené a aj do SP to treba + ostatné tlačivá čo som ti napísala.
    Peknú prácu Silvia

    P.S. Pre zdravotnú poistovňu nie sú žiadne špeciálne tlačivá,len hromadné oznámenie treba vypísať.
    Naposledy upravil SilviaS : 14.03.06 at 12:54

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    Moja suseda má prac. úraz od 28. 2.06. Za ten jeden deň jej vyplatili 25% ako pri nemocenskej-je to v poriadku?
    U nás v podniku to platia DP.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    sklenkova
    Moja suseda má prac. úraz od 28. 2.06. Za ten jeden deň jej vyplatili 25% ako pri nemocenskej-je to v poriadku?
    U nás v podniku to platia DP.
    V zákone o sociálnom poistení už nie je rozdiel vo vyplácaní nemocenského pri pracovnom úraze. Je to takisto, ako pri ostatných chorobách: 25% prvé 3 dni a 55% odstatné dni.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    sklenkova
    A kto dopláca zvyšok ?
    Nemocenské je jedna vec a ostatné záležitosti sa uplatňujú na Sociálnej poisťovni. Je to dosť veľká agenda. Na stránke www.socpoist.sk nájdeš tlačivká, ktoré treba vyplniť a doručiť na Sociálnu poisťovňu v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnávateľ má povinnosti v prípade pracovného úrazu voči Sociálnej poisťovni aj Inšpektorátu práce.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.