Zavrieť

Porady

Nadmerný odpočet

V decembri 2012 som podávala dodatočné DP DPH za mesiace 07,08,08/2012, kde som si narokovala DPH..do dnesneho dna mi nebol nadmerny odpocet uhradeny..mozem si ho odpocitat od danovej povinnosti za 06/2013?nadmerny odpocet za 01,02/2013 mi uz bol uhradeny.
Usporiadat
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Preplatok z DDP za 7 a 8/2012 nemôžeš kompenzovať s daň. povinnosťou, ktorá ti vyšla za 6/2013. Podľa § 79 ods. 2 Daňového poriadku, DÚ daňové preplatky vracia do 30 dní od doručenia žiadosti o jeho vrátenie. Predpokladám, že žiadosť si podala.
1 0
Katka1010 Katka1010

Katka1010 je offline (nepripojený) Katka1010

podala som dodatocne DP
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
emma01
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ?
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2013-a.html#79

§ 79
Nadmerný odpočet


(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu je zaslaná výzva na odstránenie nedostatkov v podanom dodatočnom daňovom priznaní, lehota na vrátenie nadmerného odpočtu neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov.


DÚ mal nadmerný odpočet vrátiť do 30 dní od podania dod.priznania v prípade ak: nezačal voči Vám daňovú kontrolu, alebo ak nemáte voči DÚ žiadne iné nedoplatky.

Ak spĺňate všetky podmienky vrátenia odpočtu a napriek tomu ste ho nedostali, obráťte sa na Vašu správkyňu, nech sa na to pozrie.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
marjankaj
emma01
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ?
nie, nie je to povinnosť, DÚ vracia nadmerné odpočty automaticky
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
kn-alka
marjankaj
emma01
To je OK, že si podala DDP. Ale ak ti z DDP vyšiel preplatok, tak si požiadala DÚ o jeho vrátenie? Povinnosť podať žiadosť ti vyplýva z Daňovhé poriadku.
Naozaj je to POVINNOSŤ?
nie, nie je to povinnosť, DÚ vracia nadmerné odpočty automaticky
Ale iba pri riadnom podaní DP. Pri dodatočnom DP treba napísať žiadosť. Inak nepošlú nič.
1 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
NIKDY som nepísala žiadosť a vždy poslali NO z dodatočného DP.

Aj v tom § 79 je písané : daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

Nikde sa nespomína žiadosť. Možno je na to aj iný paragraf, ale zatiaľ sme z dodatočných priznaní vždy dostali NO bez žiadosti - automaticky.
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

kn-alka
NIKDY som nepísala žiadosť a vždy poslali NO z dodatočného DP.

Aj v tom § 79 je písané : daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

Nikde sa nespomína žiadosť. Možno je na to aj iný paragraf, ale zatiaľ sme z dodatočných priznaní vždy dostali NO bez žiadosti - automaticky.
Ale ja som napísala, že tú žiadosť treba podať v zmysle Daňového poriadku § 79 ods. 2 a nie podľa zákona o DPH. Zákon o DPH § 79 ods. 5 rieši NO z DDP len po podaní DP za nasledujúce zd. obdobie podľa § 79 ods. 1.
Zadávateľka otázky rieši NO z DDP podaných v 12/2012 za zd. obdobie 7a 8/2012.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Ak je nadmerný odpočet považovaný za daňový preplatok, tak áno, treba podať žiadosť..... ja len píšem z vlastnej skúsenosti, nikdy sme nepodávali žiadosť o vrátenie NO ani za staršie obdobia a vždy nám ho automaticky vrátili.

Zadávateľka témy by sa v každom prípade mala obrátiť na správcu dane informovať sa, prečo NO nedostali. Možno má ich firma nedoplatky, alebo DÚ čaká na žiadosť. Správkyňa jej to povie.
2 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Presne tak. V jej prípade sa už nejedná o vrátenie NO, ale o vrátenie preplatku. V zmysle § 79 ods. 5 sa jedná o vrátenie NO bez povinnosti podávať písomnú žiadosť, len ak je DDP podané po podaní DP za zd. obdobie nasledujúce po zd. období, kedy NO vznikol.
0 0
srnka11 srnka11

srnka11 je offline (nepripojený) srnka11

Ak si zvýšili NO DDP na DPH, tak nadmerný odpočet sa vracia automaticky do 30 dní, aj z DDP. Ak však DDP bola znížená daňová povinnosť, tak uvedený preplatok sa vracia na žiadosť.
0 1
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

srnka11
Ak si zvýšili NO DDP na DPH, tak nadmerný odpočet sa vracia automaticky do 30 dní, aj z DDP. Ak však DDP bola znížená daňová povinnosť, tak uvedený preplatok sa vracia na žiadosť.
Nesúhlasím, viď. § 79 ods. 5 zákona o DPH - určuje časový limit podania DDP, ktorý navyšuje NO a viď. § 79 ods. 2 Daňového poriadku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať