Zavrieť

Porady

Má zmysel sa dobrovoľne nemocensky poistiť?

Dobrý deň, prosím o radu. Od 1.3.2013 som evidovaná na úrade práce a poberám dávku. O pár dní sa chystám na operáciu, predpokladám však, že PN nebude dlhšia ako 2 týždne. Oplatí sa mi predtým dobrovoľne sa nemocensky poistiť a oplatí sa vôbec dať si vypísať PN? Môžete mi prosím napísať podrobnosti ohľadom tohto poistenia? Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    tým, že poberáš dávku v nezamestnanosti, pravdepodobne splňaš podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky, resp. ku dňu začatia PN.....
    ak sa aspoň jeden deň pred PN poistíš, VZ minimálny, t.j. 393 € vznikne ti nárok na dávku ale za predpokladu, že vyššie podmienka je splnená,,,,,,
    a po ukončení PN sa odhlás, inak budeš musieť uhrádzať platby do SP.....
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    petina.p áno, tú podmienku spĺňam... takže stačí ísť len do sociálnej poisťovne a dať sa dobrovoľne nemocensky poistiť? a asi aj nahlásiť to na ÚP...
    Mila123 áno, na UP nahlásiš prípadnú PN, dáš si vypísať riadnu kladenku od lekára......
    Katy a R to, že sa dobrovoľne poisťuješ, to hlásiť na UP netreba - ale na DPN majú vlastné tlačivo - takže lekár ti musí vypísať klasickú DPN, aj DPN pre potreby UPSVaR
    petina.p ja totiž ani neviem, či tá PN vôbec bude a ak by teda bola, to už mám mať pripravené aj vlastné tlačivo z ÚP pre lekára, ktorý bude vypisovať PN? prepáčte, že sa tak pýtam, ale v tomto teda absolútne nemám jasno a rada by som vedela, ako to celé funguje, aby som náhodou niečo niekde nezabudla a bude to zbytočné celé...
    Katy a R minule som nevedela nájsť - tak ti priložím http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...page_id=291958
    Negoti Katy ti napísala, že musí byť klasická kladenka, vlastné tlačivo slúži iba pre potreby UPSVaR, nie pre SP......
    petina.p Ďakujem všetkým za odpoveď. Posledná otázka: ak sa nedám dobrovoľne nemocensky poistiť, má význam dať si vypísať PN? v tom prípade aj tak nemám nárok na nič predpokladám.
    Mila123 Ak sa nedáš poistiť, nedostaneš platenú dávku....
    ak sa nedáš vôbec vypísať na PN , nemôžeš okamžite nastúpiť do zamestnania, nemôžeš sa hlásiť na úrade....a pod.
    veronikasad Má význam, počas PN-ky sa nemusíš hlásiť na UP. A je škoda nedať sa poistiť, pretože si týmto spôsobom predlžiš dobu poberania dávky v nezamestnanosti a nebude ťa to stáť viac ako 5€. Len netreba zabudnúť na odhlášku dňom skončenia PN - inak si vyrobíš sekeru, dobrovolné poistenie nezaniká automaticky, ani sa nedá ukončiť spätne.
    petina.p to mi je jasné, ale keďže hlásiť na UP sa mám až v septembri... dovtedy PN trvať určite nebude...
    veronikasad A máš veľký problém tú PN-ku tam odniesť v júli ? (začiatok a koniec v auguste)
    petina.p nie, problém s tym nemám, to bola len odpoveď na to, že počas PN nemusím chodiť na úrad práce.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba sa ale poistiť na niektorý balík SP (nemocensky sa už samostatne nedá) - vyber si NP+DP (celé).
    Počas DPN ti bude dávka v nezamestnanosti pozastavená - a potom po skončení platenia nemocenskej dávky bude pokračovať vyplácanie dávky v nezamestnanosti .
    samozrejme, treba to všade pooznamovať - aj v SP (na dvoch miestach), aj na UPSVaR - príslušné tlačivá...

    Má zmysel sa dobrovoľne nemocensky poistiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.