Zavrieť

Porady

Môže študent VŠ vystaviť faktúru?

Dobrý deň! Chcel by som sa opýtať, či ako študent VŠ môžem vystaviť faktúru za službu pre istú firmu (s.r.o.) ? Ďakujem za odpoveď!

Prajem Vám príjemný zvyšok dňa!
Naposledy upravil Zolt : 16.08.13 at 09:47
13 komentárov     zbaliť
Mila123 si szčo?
Zolt Nie som a ani nemám žiadne skúsenosti s fakturáciou...
veronikasad O akú prácu sa jedná ? Máš pridelené aspoň DIČ z DU ?
Zolt Bol to preklad textu, takže jednorázová práca. Nemám žiadne DIČ...
marjankaj Ak to bola jednorazová práca, mal si s nimi uzatvorenú nejakú dohodu? Napríklad zmluva o dielo podľa § 631 občianskeho zákonníka?
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
Zolt nie, nemám žiadnu dohodu.
marjankaj A to si im robil iba pre modré oči?
Zolt Nie spomínaná firma už pár rokov spolupracuje s firmou, v ktorej som vysokoškolskú prax absolvoval. Práve preto si myslím, že nebola potrebná žiadna písomná dohoda medzi nami.
marjankaj No ale firma potrebuje nejaký písomný doklad, aby to mohla zaúčtovať. Tak prečo ste takú zmluvu neuzatvorili?
Teda prečo tá firma sa nesnažila uzatvoriť zmluvu?
marjankaj Ale máš takýchto kšeftov viac, alebo iba tento jediný?
Zolt Nie, iba tento jediný.
marjankaj No ja by som sa snažil najprv uzatvoriť zmluvo o dielo. Aj keď dodatočne. Normálne sa zmluva robí pred začatím prác. Veď takto nemáš žiadny relevantný doklad, aby si si to uplatnil na súde.

A ak predsa budú chcieť faktúru, tak im ju vystav. Samozrejme bez IČO a bez DIČ. Veď ich nemáš ani pridelené. Ale či takáto faktúra bude stačiť pri prípadnom súdnom vymáhaní je otázne.
Zolt Veľmi pekne Vám ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ak vieš, čo je to faktúra, tak prečo nie?

    moska je offline (nepripojený) moska

    moska
    Ja si myslím, že fa môžeš vystaviť aj keď nemáš živnosť. Fa by som vystavila ako fyzická osoba.
    Veď napr. môžem predať firme nábytok ktorý už ja nepotrebujem, alebo iné veci, ktoré sú mne zbytočné.
    A podľa výšky príjmu si to potom urobím ročné zúčtovanie dane.
    Ak sa mýlim, tak ma opravte.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...jej-vzor.xhtml

    Kto vystavuje faktúry?
    Faktúru vystavuje podnikateľ - fyzická osoba (živnostník, SZČO) alebo právnická osoba
    marjankaj Keďže žiadny zákon nedefinuje faktúru, tak všetko okolo faktúry je iba domnienka.
    To si môže hocikto urobiť WEB stránku a písať si tam čo sa mu zachce.
    marjankaj No skôr je bežné uzatvoriť na takýto prípad zmluvu so všetkými potrebnými náležitosťami, aby si to mohla druhá strana dať do účtovníctva.
      zbaliť
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zolt Práve firma chcela, aby som im tú faktúru vystavil, takže ju preplatia. Formát faktúry by mal byť takýto:

    http://podnikanie.sgo1.com/vzor-fakt...-neplatca-dph/

    len pri stĺpci "Dodávateľ" nemám uviesť čísla IČO, DIČ, atď.?

    Ďakujem za odpoveď! Prajem Vám príjemný zvyšok dňa!
    kopretinka a firma,ktorá ti kázala vystaviť faktúru,nepotrebuje tam tvoje ičo a dič???
    marjankaj v zákone o účtovníctve §10 sa nič také nevyžaduje.
    Ale ak by prišla k nim kontrola a našli by takýto doklad, tak by si ho mohli skontrolovať a napariť mu pokutu za nedovolené podnikanie. Dokonca aj v trestnom zákone sa takéto spomína.
    veronikasad Nepoplietol si ho trošku svojou predch.odpoveďou ? Zdá sa, že ju zobral vážne.
    marjankaj Veď vystaviť môže. Nijaký zákon nezakazuje vystaviť faktúru. Ale prípadné následky si ponesie sám.
    Vysokoškolák by mal vedieť čítať.

    http://sk.wikipedia.org/wiki/Fakt%C3%BAra
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Faktura
    Zolt Aj keby potrebovali, ja ani jedno z nich nevlastním...
    marjankaj Ale ak budeš podnikať bez oprávnenia, tak sa môžeš dostať aj do väzenia.
    Zolt Rozumiem. Prepáčte mi moje nevedomosti....Firma mi napísala, že pre nich by to bolo najjednoduchšie cez faktúru. Existuje aj iná možnosť?
    kn-alka Ty faktúru vystaviť nemôžeš (nie si podnikateľ), firma s tebou mala ešte pred prevedením práce spísať dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o brig.práci študenta.
    Zolt Ďakujem za odpoveď!
    marjankaj Keďže žiadny zákon(okrem zákona o DPH) nedefinuje, čo je faktúra, tak ani nie je stanovené, čo má obsahovať.
    Na zaúčtovanie stačí akýkoľvek účtovný doklad podľa §10 zákona o účtovníctve. Aj dohoda o vykonaní diela podľa občianskeho zákonníka, ak obsahuje údaje podľa §10.

    A ak niekto tvrdí, že na faktúre musí byť uvedené DIČ, tak nech priloží príslušný paragraf.
      zbaliť

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    Jasné, že môžeš, dokonca aj ako neštudent VŠ.
    Len sa trochu čudujem, že je to pre našich účtovníkov taký zložitý hlavolam. Skoro neriešiteľný (teda okrem moska) Ešte že im nevadí, že nemáš pečiatku.

    Môže študent VŠ vystaviť faktúru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.