Zavrieť

Porady

Čo mi hrozí ak majiteľ, s ktorým som uzavrel nájomnú zmluvu predáva byt?

Zdravim, sme partia študentov VŠ a v auguste sme hľadali byt na prenájom. Nakoniec sme ho našli a podpísali sme zmluvu od 1.9. 2013 do júna 2014. Avšak nedávno sme zistili že majiteľ dal inzerát na predaj bytu do nejakej realitky. Čo nám hrozí ak by byt predal , môže ukončiť nájomnú zmluvu a hocikedy nás vysťahovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    občiansky zákonník

    § 680

    (3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.
    Interista takže ak tomu dobre chápem, ak by došlo k predaju nehnuteľnosti, nadobúdateľ nemôže nájomnú zmluvu zrušiť, iba nájomca
    Mária27 Tak. Nájomná zmluva zaväzuje nového majiteľa tak, ako pôvodného.

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    V zmluve by ste mali mat podmienky ukoncenia najmu. Standardne sa dava:
    - uplynutie doby na ktoru bol dohodnuty
    - dohodou zmluvnych stran
    - vypovedou s x-mesacnou vypovednou lehotou (podla obcianskeho zakonnika je 3-mesacna)

    A mozno hlada niekoho kto by byt kupil aj s najomnikom.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V dnešnej dobe sa ťažko predávajú byty - takže ak majiteľ uvažuje o predaji (v budúcnosti) - dal to do realitky skôr. Možno tam aj zadal - že byt voľný od júla
    V žiadnom prípade sa nemusíš báť, že vás zo dňa na deň vyrazí.
    Keby náhodou predal - buď sa s vami dohodne - alebo 3-mesačná VL (do konca roka máš istotu)

    genius007 je offline (nepripojený) genius007

    genius007
    Nájom vám majiteľ môže ukončiť na základe podmienok dohodnutých v nájomnej zmluve.
    Ak ju však nemáte riadi sa nájom občianskym zákonníkom. Preto ak dodržíte všetky podmienky nájmu, môže vám dať výpoveď s trojmesačnou výpovednou lehotou.
    Radím ti komunikuj s prenajímateľom. Je to vždy o dohode. Mal by ti dať vedieť že na byt je vážny záujemca aby si si stihol nájsť náhradný nájom.

    Čo mi hrozí ak majiteľ, s ktorým som uzavrel nájomnú zmluvu predáva byt?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.