Zavrieť

Porady

Sociálne štipendium na VŠ

obrý večer,

mám 20 rokov, navštevujem Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v KE. Pochádzam z okolia Sniny, do školy teda pravidelne dochádzam(okolo 115 km), pričom bývam na internáte. Od júla 2013 nežijem s rodičmi v spoločnej domácnosti, nakoľko nezvládali financovať moje štúdium a s ním spojené náklady a nakoniec mi prestali financie dávať už úplne. Odsťahovala som sa teda k starým rodičom, ktorí mi pomôžu o trocha viac. Keďže moja škola je pomerne náročná, nestíham sa popri škole venovať i práci. Mojím jediným zdrojom je súdom stanovené výživné, ktoré mi musia rodičia platiť a nejaké drobné, ktoré mi dajú starí rodičia.
Mám nárok na nejaké sociálne štipendium? Príspevok v hmotnej núdzi som nikdy nepoberala.
Všade sa píše, že budem posudzovaná s rodičmi napriek tomu, že s nimi nebývam, alebo že mám dokázať, že moje príjmy za minulý rok sú väčšia ako 12násobná suma živ. minima.(cca 2350€) Ako to mám vôbec dokázať, keď sa popri škole práci nestíham venovať? To teraz budem odkázaná na žobranie? Aké východisko mám vôbec hľadať?

Vopred ďakujem za radu ako ďalej....
S pozdravom Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ak by Ti sociálne štipendium nevyšlo, východisko by si mohla hľadať aj v študentskej pôžičke. Uvažovala si aj nad touto možnosťou?
    http://studentskefinancie.sk/pozicka#.UipK1j9Nhg8
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzi399 nie neuvažovala som na takouto možnosťou, neviem čo sa môže stať a či budem schopná splácať takéto niečo po skončení školy aj keď je dostatok času to splatiť, nechcem už odteraz ísť od pôžičky k pôžičke ako moji rodičia len aby sme vyžili.. ak to nepôjde štipendiom tak uvidím, či sa dá sklbiť práca aspoň menšia.. a ak ani to nie, tak po Bc. idem preč :/
    luja5 Aj pokračovanie na 2. stupni až po čase od skončenia Bc. by mohlo byť riešením, mohlo by sa Ti podariť zatiaľ zamestnať sa a niečo si aj našetriť. Dcéra bola na zápise do 1. ročníka na 2. stupni (na inej VŠ) a bolo tam vraj dosť študentov, ktorí Bc. skončili pred 2-3 rokmi. Tak držím palce, aby Ti to vyšlo čo najlepšie, aby sa Ti prípadne podarilo nájsť si nejakú brigádu aspoň cez víkendy, čo by sa Ti možno podarilo skĺbiť so školou a tak si prilepšiť, ak by Ti to sociálne štipendium nevyšlo.
    Mila123 alebo ak ti budú počítať aj rodičov do príjmu, tým, že majú nízky príjem, predsa aspoň nejaké štipendium dostaneš.......
    alaya1 Neviem,ci je akceptovatelne spoliehat sa len na socialne stipendium. Jeho vyska ti pokryje len cast nakladov.Mnohi student i. veteriny popri skole aj brigaduju,co je viac euracikov. Poznam konkretne pripady,zvladli to aj s pracou.
    Zuzi399 Nad tým som už uvažovala, asi to bude to najlepšie ak sa finančná situácia nezmení .. ďakujem veľmi pekne :-*

    ..ináč som počítala podľa kalkulačky na soc. štipendium, že aj keby rodičia zarábali to úplne minimum, tak by soc. štipendium nevyšlo :-/
      zbaliť

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Na porade je viac tem venovanych socialnym stipendiam,stacilo vyhladat. Popis. Tvojej situacie je modelovym prikladom toho,ako sa ziskava soc.stipendium na VS Odporucam ist na studijne oddelnie,vsetko vysvetlia a usmernia.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzi399 pri zápise som sa pýtala tety zo štud. oddelenia a tá povedala, že nárok nemám..Je rozdiel, keď chce niekto odrbávať a rozdiel, ak vážne niekto tie korunky potrebuje a nemá ich práve kvôli tým, ktorí využívajú systém :/
    alaya1 Nikto ti nemoze branit podat si oficialnu ziadost a byt posudena
    Zuzi399 čítala som už kadejaké články, vyhlášky.. zo všetkých mi vyplýva to, že nárok nemám, určite skúsim podať žiadosť a opýtať sa osobne, ale musím myslieť dopredu.. :/
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Na sociálne štipendium máš nárok ak spĺňaš podmienky podľa vyhlášky http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102

    ak popri štúdiu nemôžeš pracovať a nemáš ani iný zdroj financovania, máš možnosť prerušiť štúdium, zarobiť si a pokračovať neskôr - nebudeš prvá ani posledná

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Od 1.9.2013 je vyhláška o poberaní soc. štipendii novelizovaná

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.Yms&cad=rja

    3. V § 3 odsek 2 znie:
    „(2) Študent sa posudzuje spoločne s rodičmi, ak spĺňajú
    podmienky podľa odseku 1 písm. a) bez ohľadu na
    to, či žijú so študentom v domácnosti, ak
    a) okruh spoločne posudzovaných osôb tvorí len študent
    alebo študent a jeho súrodenci a
    b) za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu
    roku, v ktorom podal žiadosť, nemal študent príjem
    aspoň vo výške 12-násobku sumy životného minima
    jednej plnoletej fyzickej osoby.“.
    avalik v mojom linku je konsolidovane znenie vyhlasky od 1.9.2013
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zuzi399 použila som, nevychádza :/
    ywana trvalý pobyt máš oficiálne u rodičov alebo u starých rodičov (kde momentálne bývaš ako si spomínala) ?
    Zuzi399 u starých rodičov
    Mila123 aký príjem za rok 2012 si mala? aspoň vo výške 12- mesačných ŽM?
    Zuzi399 nemala som žiaden príjem, dávali mi vtedy len rodičia
    Mila123 vyhláška, jej novelizácia k 01092013 podľa nej platí, že ak si nemala vyšší príjem č. 235/2013 ako 12-násobok ŽM budeš posudzovaná spolu s rodičmi......http://www.zakonypreludi.sk/zz/2006-102.....
    platné znenie
      zbaliť

    Sociálne štipendium na VŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.