Zavrieť

Porady

Vyhnutie sa odvodom

Zdravim, takze po mnohych behackach a radach som dosiel k tomu, ze pre zamestnanca+zivnostnika sa da vyhnut odvodovej povinnosti bud prerusenim zivnosti na 6 mesiacov, alebo zrusenim zivnosti pred 1.6. (neviem iste ci je ten datum presny) hoci aj tyzden pred a zalozenim novej po tomto datume. Toto mi poradil pracovnik soc. poistovne :-) Myslite ze ten druhy sposob je v poriadku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vzhľadom na ročné zúčtovanie je to podľa mňa jedno.

    radorohal je offline (nepripojený) radorohal

    Clovek podnikajuci na internete ...viac radorohal
    Takze malo by to byt jedno, kedy to zrusim resp. prerusim??? samozrejme do toto datumu 1.6.??

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Ak ti niekto poradil zrušiť živnosť a o týždeň si otvoriť novú na vyhnutie sa platenia tak ten čas si zabil a nie užitočne strávil

    radorohal je offline (nepripojený) radorohal

    Clovek podnikajuci na internete ...viac radorohal
    Pockat takze to tak nejde???? Ked zrusim pred tym terminom 1.6 (1.7.? ) a zalozim novu po tom termine cca 1 mesiac tak to nebude ok? Podla pracovnika soc. to bude v poriadku............

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Rado - nebude to v poriadku, nemám teraz čas sa hrabať v zákone, ale pracovník SP určite nemá pravdu a snáď sa nájde niekto, kto má zákon o soc. poistení v malíčku a potvrdí to čo hovorím ja.
    Rado živnostníkom nemôžeš byť k 1.7. - od 2.7. áno.
    Doplnené po konzultácii so sociálnou poisťovňou.
    Naposledy upravil Pepa : 21.03.06 at 06:32

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    V skratke-berie sa príjem za osobu na rok a či budeš mať do roka 50 živností alebo jednu tak je to jedno-vychádza sa z daňového priznania a to robíš len jedno

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Pepa
    Rado - nebude to v poriadku, nemám teraz čas sa hrabať v zákone, ale pracovník SP určite nemá pravdu a snáď sa nájde niekto, kto má zákon o soc. poistení v malíčku a potvrdí to čo hovorím ja.
    Možno vnesiem trochu svetla do tohto problému, mala som podobný prípad minulý rok a tiež sa mi nezdalo, keď mi pracovníčka SP povedala, že odvody do SP od 01.07.2005 do 30.06.2006 platiť nemusím, keďže k 01.07.2005 som mala prerušenú živnosť. Nedalo mi to a skúmala som ďalej, t.j. vyššie, no a skutočne je to tak, ak k 01.07. (vtedy sa posudzuje povinnosť FO platiť odvody do SP pre ďalšie obdobie) je zrušená alebo prerušená živnosť, nevzniká povinnosť platiť odvody do SP za celé nasledujúce obdobie, t.j. napr. od 01.07.2006 - 30.06.2007. Čo sa týka ZP, tam sa bude určite prepočítavať príjem na základe RZ preddavkov na ZP.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Prerušenie nebude mať vplyv iba na ZP, na odvody do SP bude mať vplyv tak ako je to popísané v predch. príspevku.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    petovsan
    Možno vnesiem trochu svetla do tohto problému, mala som podobný prípad minulý rok a tiež sa mi nezdalo, keď mi pracovníčka SP povedala, že odvody do SP od 01.07.2005 do 30.06.2006 platiť nemusím, keďže k 01.07.2005 som mala prerušenú živnosť. Nedalo mi to a skúmala som ďalej, t.j. vyššie, no a skutočne je to tak, ak k 01.07. (vtedy sa posudzuje povinnosť FO platiť odvody do SP pre ďalšie obdobie) je zrušená alebo prerušená živnosť, nevzniká povinnosť platiť odvody do SP za celé nasledujúce obdobie, t.j. napr. od 01.07.2006 - 30.06.2007. Čo sa týka ZP, tam sa bude určite prepočítavať príjem na základe RZ preddavkov na ZP.
    No je to tak - termín 1.7. je rozhodujúci. Ak 1.7. nebudem mať živnosť /zrušená/ a otvorím si ju 2.7. nevzniká povinnosť platiť odvody celé obdobie až do 30.6. nasledujúceho roku.

    Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

    www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac Z.E.Ú.S.
    ako to je ked zivnostnik preruší živnost a založí novu s odvodmi do SP ? kdesi som čítal že boli zmeny teraz a už sa odvodom tak ľahko nevyhne, resp. že bude platiť u tej novej živnosti od januára hneď, ako to teda je ? díky moc

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
    ako to je ked zivnostnik preruší živnost a založí novu s odvodmi do SP ? kdesi som čítal že boli zmeny teraz a už sa odvodom tak ľahko nevyhne, resp. že bude platiť u tej novej živnosti od januára hneď, ako to teda je ? díky moc
    dnes sa tomu tak ľahko nevyhne...

    ale ty si čítal/a a písal/a do témy z roku 2006...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a na prerušenie, zrušenie a znovuotvorenie živnosti tu máme podstatne aktuálnejšie témy.

    Z.E.Ú.S. je offline (nepripojený) Z.E.Ú.S.

    www.ekonomickesluzby.eu Som ekonóm, poskytujem finančné a účtovné služby. ...viac Z.E.Ú.S.
    teda kedy by znovu začal platiť odvody do SP, keby napríklad prerušil/zrušil 30.júna a hneď otvoril inú živnosť? + vieš mi k tomu povedať aj kde v zákone to nájdem...
    díky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nájdeš tu na Porade, použi "hľadaj" a "prerušenie živnosti", prípadne iné vhodné kľúčové slová.

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    KEJKA Pozri príspevok
    nájdeš tu na Porade, použi "hľadaj" a "prerušenie živnosti", prípadne iné vhodné kľúčové slová.
    Aj ja som hľadala ale nenašla som aktuálnu informáciu.
    Takže, ak vieš, prosím ťa poraď.
    SZČO za rok 2010 mal príjem 4200,- , teda mal by platiť odvody od 1.1.2011,
    lenže mi položil otázku, že keď zruší živnosť do 30.6.2011 a znovu si ju založí po 1.7.2011 ( tada nebude SZČO k 1.7.2011) nemusí platiť odvody, tak to platilo miluly rok, ale či je to aktuálne aj teraz?
    Takže ešte raz ĎAKUJEM za radu.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Zlata Pozri príspevok
    Aj ja som hľadala ale nenašla som aktuálnu informáciu.
    Takže, ak vieš, prosím ťa poraď.
    SZČO za rok 2010 mal príjem 4200,- , teda mal by platiť odvody od 1.1.2011,
    lenže mi položil otázku, že keď zruší živnosť do 30.6.2011 a znovu si ju založí po 1.7.2011 ( tada nebude SZČO k 1.7.2011) nemusí platiť odvody, tak to platilo miluly rok, ale či je to aktuálne aj teraz?
    Takže ešte raz ĎAKUJEM za radu.
    Nie je to aktuálne, už mu nepomôže zrušiť živnosť.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.