Zavrieť

Porady

Čo je po daňovej stránke (odvody všetkých druhov) výhodnejšie pre advokáta, byť SZČO alebo advokát ako konateľ vo vlastnej s.r.o?

Mohol by niekto znalý v tejto oblasti poradiť a hlavne určiť, v čom spočívajú rozdiely a aké sú pri odvodoch? ďakujem vopred za všetky príspevky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    Uvedené ma tiež čiastočne zaujíma, keďže momentálne vykonávam advokáciu ako SZČO, ale špekulujem nad prechodom na sro, ako problém však vnímam výšku poistného, čo pri sro je 750 € ročne, teraz platím 1/10, ďalej účtovníctvo je už podvojné, čiže vyššie platby za vedenie účtovníctva, a problém môže byť výber peňazí z sro , pokiaľ nebudem ako zamestnanec(teraz si jednoducho urobim výber na osobnú spotrebu a hotovo). Minimálna mzda pre mňa nie je veľmi riešením.
    Teraz ako SZČO zase viem priamo uplatniť nezdaniteľnú časť na seba a manželku, čo je cca 7000 € dole z daňového základu, čo pri sro by som vyhrabal ťažšie taky vydavok...
    veronikasad O akom poistnom (750€ ročne) píšeš ?
    focalor poistenie zodpovednosti advokáta za škodu spôsobenú pri výkone advokácie...

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    SZČO:
    V prvom roku podnikania platí len ZP, ktoré je momentálne vo výške 55,02 Eur. Po podaní DP, teda podľa výšky príjmu, ak ich výška neprekročí cca. 4800 Eur, tak aj v druhom roku budeš platiť en ZP. Daň ako SZČO platíš 19% zo základu dane. Živnosť si vybavíš oveľa rýchlejšie ako s.r.o.

    S.R.O.
    Ak sa v s.r.o. neplánuješ zamestnať, tak ako konateľ platíš ZP ako samplatiteľ vo výške momentálne 55,02 Eur. Ak budeš mať zisk, tak na konci roka ho musíš zdaniť. Daň v s.r.o. vypočítaš 23% -nou sadzbou zo základu dane. Pri otvorení s.r.o. ak s tým nemáš skúsenosť, tak je lepšie to zveriť firme, ktorá sa tým zaoberá a to samozrejme za poplatok. Teda je ľahšie si otvoriť živnosť ako s.r.o. Ale rozhodnúť sa musíš sám.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdrianaA Výber zisku po zdanení v s.r.o. môžeš kedykoľvek, ale pozor na zdravotné poistenie pri tomto výbere.
    veronikasad V prvom roku podnikania to asi zisk po zdanení nebude ...
    AmmiS AdrianaA, a ako sa mení ZP pri výbere zisku po zdanení?
    Hakika zo zisku sa platia odvody do ZP vo výške 14 %
      zbaliť

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Tak by som povedala, rozhodovanie tak trochu zavisi aj od toho, ake obraty advokat dosahuje. Ak je jeho hranica niekde okolo 15 tisic, tak myslím, že je zbytočné o sro uvažovať. To, čo by prípadne ušetril na odvodoch, zaplatí na drahšom účtovníctve a iných poplatkoch.
    Nehovoriac o tom, že podľa mňa, keď mu súd prisúdi vo vyhratom spore trovy, tak by ich mal podla mna v podvojnom zdaniť. Aj keď ich nevymôže. v jednoduchom až keď ich má zaplatené daní a navyšuje odvod.

    Rozdiel môže byť napríklad aj v dani z MV

    Čo je po daňovej stránke (odvody všetkých druhov) výhodnejšie pre advokáta, byť SZČO alebo advokát ako konateľ vo vlastnej s.r.o?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.