Zavrieť

Porady

Základné imanie sro pred 1.12.2013. Treba dať ZI na účet?

Som živnostník a rozhodol som sa prejsť na sro. S.r.o. som si dal založiť pomocou externou firmou. Základné imanie bolo preukázané s dokumentom "Vyhlásenie správcu vkladu". Spoločnosť bola založená k 15.9.2013. Mám už všetky doklady, aj bankový účet som už založil. Potrebujem poradiť v jednej otázke. Musím základné imanie a rezervný fond (10%) dať na bankový účet? Dostal som info, že je potrebné ZI+RF dať do 30 dní od založenia sro na účet a potom po pár dni ZI v celej sume môžem vybrať... Prosím poradte ako postupovať, aby bolo všetko v poriadku z hladiska účtovníctva a zákonov SR. Dá sa zakladanie sro zaúčtovať aj bez toho, aby ZI bolo vložené na bankový účet? Dakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil neostar : 25.09.13 at 17:54 Dôvod: ZI-vynechal som v otázke
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    este nie je schvalena povinnost vkladat ZI pred zalozenim sro na ucet, predpoklad ucinnosti zakona je od 1.12.2013 - http://www.porada.sk/t222813-zi-spla...ml#post2400006
    mozes ZI vlozit do pokldne sro

    ak ale mas uvedene v Zakladatelskej listine, ze spravca vkladu vlozi ZI na ucet, tak to tak musi byt realizovane
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    neostar V Základnej listine mám toto:

    Základné imanie a vklad spoločníka
    5.1 Základné imanie pozostáva výlučne z peňažných vkladov spoločníkov spoločnosti a bolo zakladateľmi
    stanovené na 5000€.
    5.2 Celý vklad spoločníka bol splatený pri založení spoločnosti, teda pred podaním návrhu na zápis
    spoločnosti do obchodného registra.
    5.3 Pri hlasovaní na valnom zhromaždení spoločnosti má spoločník jeden hlas na každé celé Euro svojho
    vkladu.
    5.4 Spoločníci sú povinní splatiť peňažné vklady najneskôr do šiestich mesiacov od ich vstupu do
    spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti sa nemožno zbaviť.
    5.5 Ak je spoločník spoločnosti v omeškaní so splnením povinnosti splatiť svoj peňažný vklad do
    spoločnosti, je spoločnosť oprávnená vyzvať tohto spoločníka pod hrozbou vylúčenia, aby si svoju
    povinnosť splnil v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace. Spoločníka, ktorý si nesplní túto
    povinnosť ani v dodatočnej lehote, môže valné zhromaždenie zo spoločnosti vylúčiť.
    5.6 Základné imanie bolo splatené pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra vo
    výške 5000€.


    Článok 7.
    Rezervný fond
    7.1 Spoločnosť vytvorí rezervný fond z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke, v ktorom sa
    zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške 5% z čistého zisku.
    7.2 Rezervný fond sa povinne ročne dopĺňa o 5% z čistého zisku spoločnosti vyčísleného v ročnej účtovnej
    závierke až kým rezervný fond dosiahne 10% základného imania spoločnosti. O použití rezervného
    fondu rozhodujú konatelia, pričom v rozsahu, v ktorom sa vytvára povinne, ho môžu použiť iba na
    pokrytie strát spoločnosti.

    Podľa tohto je potrebné vložiť ZI na účet??!
    avalik nevidim tam povinnost vlozit ZI na ucet - este pozri ustanovenia pre spravcu vkladu - ci sa tam ucet nespomina - ak, nie, tak vlozis cele ZI do pokladne a na ucet si potom vlozis tolko kolko potrebujes - nezabudni c. bankoveho uctu oznamit na DU do 30 dni
    Antonia Jendrišáková Lenže, čo Zákon 394/2012 Z.z. o obmedzení platieb v hotovosti 5000 € ?
    avalik pozri § 4 ... "Zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur," ... prevysuje ZI 5000 eur hodnotu 5000 eur danu v zakone???
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    na účet si vlož len toľko, koľko potrebuješ napr. pre úhrady faktúr
    ZI môžeš vložiť do pokladnice ako splatený vklad v hotovosti. V citácii nie je zmienka o bankovom účte.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Liptáčik Platí ešte aj dnes, že základné imanie môžem vložiť do pokladne a uvedenú hotovosť môžem používať podľa potreby?
    pivko ano plati
    Liptáčik Ďakujem, nebola som si celkom istá
      zbaliť

    Základné imanie sro pred 1.12.2013. Treba dať ZI na účet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.