Zavrieť

Porady

Predaj majetku a uctovny odpis

Ahoj poradaci.Uz som k tejto teme precitala tu dane prispevky.Ale zaujimalo by ma nasledovne.Predali sme majetok v maji 2013.Program, v ktorom evidujem majetok, stornoval na tomto majetku odpisy roka danove aj uctovne a teraz mam rozdiel oproti uctu 551 a evidencii majetku.Nesuhlasi rocny odpis roka 2013. V UCT je viac, na karte majetku menej o rok 2013. Ja si myslim, ze by som mala odpisy roka 2013,ktore boli uctovane na majetku do momentu jeho predania, preuctovat na nejaky iny ucet, neuplateny odpis a nemusela by som potom tieto uctovne odpisy brat ako pripocitatelnu polozku k dani z prijmu. Alebo maju zostat na 551? Vdaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    551/082 mesacne
    541/082 predaj majetku zostatkova cena uctovna
    082/022 vyradenie majetku
    311,315/641 predaj majetku

    uctovne odpisy budu samozrejme pripocitatelnou polozkou nakolko danovy odpis bude rovny nule, budu sucastou tabulky pomocnych vypoctov a prenesu sa na riadok 150
    treba porovnat danovu zostatkovu cenu a uctovnu zostatkovu cenu ( 541) a nasledne sa upravi vysledok hospodarenia na riadkoch 180 al. r 290

    rozdiel o ktory je danova zostatkova cena je vyssia ako uctovna zostatkova cena - r.290
    rozdiel o ktory je uctovana zostatkova cena je vyssia ako danova zostatkova cena - r. 180

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Stefan2005, Mária27, Benko, Katka Ď., jacekova
    5

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    "Program, v ktorom evidujem majetok, stornoval na tomto majetku odpisy roka danove aj uctovne"

    ... a náhodou si nemala u daného majetku nastavené, že UO=DO ? asi preto program stornoval.... účtovné odpisy sú odpisy do momentu vyradenia (úplného odpísania) majetku a nepreúčtovávajú sa na žiadny iný účet.
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Ku predanému majetku v priebehu roka nemôžeš uplatniť odpisy, lebo ku 31.12. ho nebudeš evidovať. Ako daňový výdavok uplatníš zostatkovú cenu na účet 541AÚ/082Aú

    Predaj majetku a uctovny odpis

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.