Zavrieť

Porady

Povinnosti SZCO pri zacati zamestnavania dohodara

Zdravim,
SZCO zatial bez zamestnancov ide prijat starobneho dochodcu na DoPČ. Bude to dohoda na dobu neurcitu s pravidelnym prijmom.
Potrebovala by som si ujasnit a uistit sa, co vsetko musim spravit a budem pravidelne robit:
1. Danovy urad
a. poslat oznamenieo zacati zamestnavania
b. Mesacne posielat Prehlad o prijmoch so zavislej cinnosti...
c. Rocne poslat hlasenie o vyuctovani dane...
2. Zdravotna poistovna
a. Tu som dostala dve tlaciva, co treba dodat – Oznamenie o vzniku, zmene a zániku platitela poistneho, Oznamenie zamestnavetela o poistencoch pri zmene platitela poistneho na verejne zdravotne poistenie
b. Mesacne treba „podavat a typovat davky“ – to mi nie je jasne co a ako...
3. Socialna poistovna
a. Dostala som na vyplnenie Registracny list zamestnavatela a Reg.list FO
b. Tiez bude treba nieco riesit na mesacnej baze – predkladat mesacne vykazy, snad bude tetuska v SP ustretova a podrobne vysvetli... Ale spytam sa tu, kolko a ake prehlady/vykazy sa posielaju?
4. Vo vztahu k dohodarovi treba:
a. Uzavriet dohodu o PČ
b. Poucenie o BOZP
c. Dat podpisat vyhlasenie o zdaneni prijmov...este nieco ohladne dani? Moze si starobny dochodca uplatnovat NČZD?
d. Dohoda o hmotnej zodpovednosti – je mozne vobec s dohodarom nieco take podpisat?
5. Co sa tyka vysky odvodov:
a. Za zamestnavatela budem do SP odvadzat:
i. Starobne poi – 14%
ii. Garancne poi – 0,25%
iii.Urazove poi – 0,8%
iv. Rezrervny fond – 4,75%
b. Za dohodara budem do SP odvadzat:
i. Starobne poi – 4%
c. Co sa tyka ZP nebudem odvadzat vobec nic
6. Vo vztahu k uctovaniu (uctujem v JU v Alfe plus):
a. Hrubu mzdu zauctujem ako VOZD – mzdy
b. Odvody za zamestnavatela zauctujem ako VOZD – fondy
c. Socialny fond za dohodara nevytvaram...?

Prosim, nezabudla som na nieco? Najma v suvislosti s DU, SP a ZP – zatial mi to vychadza tak, ze sa posielaju nejake mesacne hlasenia a na DU rocne hlasenie. Neposiela sa nic na kvartalnej baze? Alebo do SP a ZP na rocnej baze?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka278 je offline (nepripojený) Lenka278

    Lenka278
    Ak nemas vybav si grid karty aj v SP aj v ZP v akej mas zamestnancov. nemusis chodit osobne na nahlasovanie a odhlasovanie zamestnancov. V prilohe ti prikladam tabulku ktorú mam stiahnutu kvoli odvodom pre info.
    Do ZP cez elek. sluzby zadavas noveho zamestnanca -nahlaska aj odhlaska cez davka 601.
    V ZP mi bolo povedane ze podla výplatného dna aky mas urceny im posielas hlásenia.
    Tak aj mna by zaujimalo kedy sa zasielaju súhrnny vykaz od zamestnavatela /580/ a mesacny vykaz platitela /514/.
    Mna by zaujimalo este Povinnosť zamestnávateľov elektronicky vykazovať preddavky na verejné zdravotné poistenie je stanovená nasledovne:

    s počtom 20 (vrátane) a viac zamestnancov v období do 31. 12. 2008,
    s počtom 9 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01.01.2009,
    s počtom 5 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01. 10. 2009.
    s počtom 3 (vrátane) a viac zamestnancov v období od 01. 01. 2011.
    je to nejake zvlast tlacivo? dakujem
    Naposledy upravil Lenka278 : 30.09.13 at 08:20
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    moniv dakujem za pomocku :-). O tych grid kartach viem, este som ale nikde nebola nic vybavovat. Zatial len zhanam info, ze co a ako a ake povinnosti budem mat
    Lenka278 v pohode ja tiez zacinam takze viem zatial toto...ostatne tiez zatial zistujem...
    Lenka278 vo vseobecnej sa musis osobne zaregistrovat ako zamestnavatel a potom ti povedia ze musis si podat ziadost na grid kartu a aby si dostala licenciu bud na seba alebo kto ti bude robit papiere licenciu to podpises zanesies osobne a nato ti daju v obalke grid kartu, v dovere ti da papier na registraciu zamestnavatela a to som zasielala do nitry do dovery potom ti pride dopis kde mas pridelene cislo platitela a grid kartu o 1 tyzden si osobne ides vziat do dovery a na SP sa zaevidujes a cca za 1hodku ti ju daju....do SP ked pozeram cez elek. podatelnu mas to iste výkaz poistneho a prispevkov a mesačný výkaz, poistne a prispevky mozes posielat az ked dostane zamestnanec vyplatu lebo odvadzas vtedy aj do SP davky....
    Lenka278
    toto si pozri mas tam vyplnanie mesacneho vykazu elektronicky a plus vysvetlila ta pani ze mesacny vykaz posielas kazdy mesiac a vykaz poistneho a prispevkov posielas len ak zamestnanes s pravidelnym prijmom skonci zamestnanie alebo ak zamestnanes s nepravidelnym prijmom pocas alebo po skonceni zamestnania....
      zbaliť

    Povinnosti SZCO pri zacati zamestnavania dohodara

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.