Zavrieť

Porady

som spolumajiteľkou rodinného domu, no pozemok patrí len môjmu spolumajiteľovi

Dobrý deň,
veľmi pekne Vás prosím o radu. Dedením som sa stala spoluvlastníkom domu. 4/5 domu vlastní môj ujo, 1/5 vlastním ja. Zdedila som ju po mamine, sestre môjho uja. Chcela by som aj ja dom užívať, no ujo mi povedal, že mi patrí iba 1/5 -na domu a zastavaná plocha domu. Ostatný pozemok, na ktorej leží nehnuteľnosť patrí len ujovi a ten mi povedal, že cez jeho pozemok nebudem môcť do domu chodiť. Má právo nepustiť ma do domu? mám právo prejsť po pozemku, ktorý patrí ujovi? Prosím poraďte mi. *ujo vykonal dedičské konanie po otcovi a mojom starom otcovi a moju maminu , ktorá zomrela pred 27 rokmi zamlčal. požiadala som preto o znovuprejednanie dedičstva a on sa takto ku mne správa.
Ďakujem pekne za každú radu. Som z toho smutná. J
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Právo na prístup k stavbe máš - pozri § 151o ods.3 občianskeho zákonníka.

    Nežiada sa o znovuprejednanie dedičstva, ale v zmysle § 485 občianskeho zákonníka o vydanie dedičstva - žiadať do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve, ak si mala byť účastníčkou dedičského konania namiesto matky,ale si nebola. Je to "dedičská žaloba na plnenie" - § 80 písm. b) obč. súdneho poriadku -pozri aj § 175y ods. 2 .
    Je to osobitná forma reivindikačnej žaloby (§ 126 obč.z.).Vyporiadate sa podľa zásad o bezôvodnom obohatení (§458 a 459 obč.z.).

    som spolumajiteľkou rodinného domu, no pozemok patrí len môjmu spolumajiteľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.