Zavrieť

Porady

Zodpovedný zástupca v sro bez pracovného pomeru

Dobrý deň,
založil som ako jediný konateľ a spoločník sro a do funkcie zodpovedného zástupcu som ustanovil manželku. Manželka nemá pracovno právny vzťah v tejto sro, nakoľko nám účtovníčka poradila, že ako moja manželka takúto povinnosť nemá. Neskôr sme zistili, že pracovnú zmluvu by manželka nepotrebovala jedine v prípade ak by sa jednalo o podnikateľa FO, v prípade sro musí byť pracovno právny vzťah. Otázka je, ako spätne túto chybu napraviť? jedná sa o 9 mesiacov od založenia sro.
ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    pre moja sro: Určite nie konateľom.
    Zákon o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
    § 11
    (1)
    Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí,ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom 28aa)manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta
    Moja SRO áno, samozrejme - opravené

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Súhlasím s odporúčaním "vymeniť účtovníčku".

    Uzatvorením pracovného pomeru spätne sa vystavujete možným sankciám za oneskorené prihlásenie zo strany ZP, SP aj daňového úradu. Takže najlepším riešením je čo najskôr chybu napraviť a uzatvoriť pracovnoprávny vzťah s manželkou. Samozrejme iba v prípade, že manželka nie je spoločníkom. V tom prípade by bolo všetko v poriadku.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Mňa zaujali "slovíčka" v živnostenskom zákone. §11 - hovorí, že ak pre PODNIKATEĽA vykonáva zodpovedného zástupcu manželka...., nie je potrebný pracovný pomer. Ďalej je tam slovíčko" ALEBO" v prípade právnickej osoby...." Alebo" pre mňa znamená buď jedno alebo druhé. Nie je striktne dané "a" v prípade právnickej osoby. Ďalej slovíčko "PODNIKATEĽ" je v §5 ako právnická osoba.
    Takže tiež neviem, mám taký istý prípad. Len tá hra so slovíčkami.
    avalik pravnicka osoba nemoze mat manzelku

    Moja SRO je offline (nepripojený) Moja SRO

    Moja SRO
    Odporúčam vymeniť účtovníčku.....manželku si ponechaj. Spätne chybu nenapravíš, manželka ako zz musí byť buď spoločníkom spoločnosti alebo musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu.
    Naposledy upravil Moja SRO : 05.11.13 at 09:24

    Zodpovedný zástupca v sro bez pracovného pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.