Zavrieť

Porady

RZZP a daň

V roku 2012 som si sama robila daňové priznanie nakoľko som mala okrem príjmu zo zamestnania aj príjem z urbariátu. Doplácala som z tohto príjmu aj zdr. poistenie - RZZP. Môžem teraz za rok 2013 požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, ak už nebudem mať iné žiadne príjmy? Môžem si doplatok RZZP uplatniť u zamestnávateľa pri ročnom zúčtovaní dane ako zaplatené poistenie v roku 2013? Ak áno aký doklad mám zamestnávateľovi predložiť. Resp. ak si to chcem uplatniť musím si znova sama robiť daňové priznanie? Či ako to funguje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    urob si dodatočné DP za rok 2012 a za rok 2013 požiadaš zamestnávateľa o RZD
    jales A ak budem mať znova takýto príjem v budúcom roku. Môžem si to uplatniť až v DP za rok 2013, či sa to musí vyrovnať len tým dodatočným daňovým priznaním za rok 2012.
    Katy a R ak budeš znova robiť DP z toho príjmu - tak uplatníš za rok 2013

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    mňa by zaujímalo čo so zaplateným ZP z RZZP z príjmov v zamestnaní.... robiť DDP za rok 2012 sa mi zdá zbytočné, hlavne ak sa jedná len o nízku sumu.... ale nechávať to každý rok ZP sa mi zdá tiež zbytočné.... neexistuje nejaký normálny spôsob, ako to získať v DP v roku 2013? veď RZZP som platila v roku 2013.....
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R však normálne si uplatníš - ve´d máš aj doklad (v takomto prípade je to príloha DP)
    JAJA11 hej, ale kde to uvediem v DP? normálne pripočítam do riadku 35? (DP FO "B") ?
    Katy a R áno - a doložíš (ak teda máš príjem podľa § 5)
    veronikasad Z akého dôvodu vznikol nedoplatok na ZP v RZZP ?
    Katy a R no len "kolísavý" mi napadá ..
    JAJA11 boli v jednom mesiaci vyplatené vyššie odmeny, asi to presiahlo maximálny vymeriavací základ - aspoň si myslím, že preto :-) iné príjmy v roku 2012 neboli, len podľa paragrafu 5...
    veronikasad Nemusí to byť "kolísavý príjem". Píše, že má príjmy zo zamestnania aj živnosti. ZP robí prepočet a môže sa stať, že z jedného príjmu vznikne nedoplatok a z druhého preplatok. Sumy by mala mať uvedené v RZZP.
    veronikasad Jaja, videla si to RZZP ? alebo len platbu nedoplatku ?
    Katy a R ZP vyčísľuje zvlášť nedoplatky .. v prvej otázke písala iba o ZP zo zamestnania..
    veronikasad Súhlasím, ak sú to len nedoplatky zo zamestnania, pripočíta ich k zaplatenému poistnému zo zamestnania
    JAJA11 mám to RZZP pri sebe, je to z tej 5, zamestnávateľ zaplatil nižšie preddavky... takže to pripočítam do toho riadku 35
    v roku 2012 nemal žiadne príjmy zo živnosti, až v roku 2013.... Ďakujem za rady :-)
    veronikasad ano, priložíš kopiu RZZP a doklad o zaplatení.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.