Zavrieť

Porady

Práca v zahraničí

Dobrý deň,

vie mi prosím niekto dať bližšie info k práci v zahraničí?
Zamestnávateľ chce vysielať zamestnancov na práce /stavebné/ do Nemecka. Podmienky vystavenia formulára PDA 1 na Sociálnej poisťovni spĺňa.
Chcem však skôr, čo všetko má byť pracovnej v zmluve zakotvené, príp. ako sa vyplácajú diety - za každý deň, v prípade, že nebude pracovník pracovať ale bude napr. na ubytovni v Nemecku, aj vtedy? Budem rada za akékoľvek informácie, aj čo sa týka vašich skúseností s dĺžkou vyslania a následným "pobytom" doma... A ešte jedna otázka, je zamestnávateľ povinný poslať každého zamestnanca na vstupnú lekársku prehliadku? ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Najskôr potrebujete pre Sociálnu poisťovňu vystaviť žiadosť o vydanie A1 formulára pre pracovníka. K tomu doložíte pracovnú zmluvu, v ktorej má mať uvedené, že práce vykonáva na území NSR, resp. EÚ. Ak to nemá, urobte s pracovníkom dodatok dohody o tom že pracovník má miesto vykonu práce na montáži v zahraničí, konkrétne v SRN, alebo EÚ. K tomu doložíte kópiu pracovnej zmluvy a kópiu zmluvného zaväzku s odberateľom prác, preložený do slovenčiny. Môžete ho preložiť aj sami, nemusí byť prekladateľom preložená.
    Pracovníka vyšlete na prácu, a ak tam bude pracovať dlhšie ako 181 dní, prihlásite ho na platenie daní v Nemecku. Ak budete vykonávať práce v stavebníctve, tak z dôvodov ochrany vnútorného trhu Nemecka sú práce stavebné zdanené dodatkovou daňou, ktorú vám strhne z ceny dodaných prác váš odberateľ, teda podnikateľ v Nemecku. Na oslobodenie tzv Freiwiligungbescheinigung od tejto dane musíte požiadať daňový úrad v Nemecku, sú to dva úrady, ktoré to vydávajú. Pani na tom úrade je veľmi ochotná a dokáže veľa vecí vysvetliť aj v slovenčine.
    Pracovníkovi budete vyplácať stravné a cestovné podľa toho, ako dlho pracoval - pozrite si zákon o cestovných náhradach.
    Daniela. ďakujem
    len ešte nerozumiem tomu prihláseniu po 181 dňoch - ide o kalendárne dni?
    pracovať tam bude určite dlhšie, treba to už teraz hlásiť?

    A tá dodatková daň - viete mi povedať jej výšku - z čoho sa počíta, prípadne stŕha sa každý mesiac, či kvartálne? A čo sa týka toho oslobodenia od platenie, na to musíme spĺňať nejaké podmienky? ešte raz ďakujem
    anto Treba si pozrieť strýčka google, on vysvetlí prečo a kedy treba hlásiť pracovníka na daň.
    Dodatková daň zo stavebných prác v Nemecku je taktiež tam - hľadať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.