Zavrieť

Porady

Precenenie podľa znalca

Potrebovala by som poradiť. Ako zaúčtovať prípad, kedy je obstarávacia cena HM nižšia ako hodnota HM podľa znaleckého posudku? Konkrétne ide o to, že známy má zaradený HM podľa skutočnej OC, avšak dal si vypracovať znalecký posudok a znalec ocenil HM na dvojnásobnú hodnotu. Potreboval by to premietnuť do účtovníctva za účelom reálnejšieho vyjadrenia hodnoty majetku kvôli úveru. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zásada historických cien musí byť dodržaná.
    Takže ocenenie skutočnou OC nemôže zmeniť.
    Musí hľadať iné spôsoby ako zvýšiť hodnotu firmy... napr. tvorbou zisku.

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ďakujem Lidka, ja som už kukla všade, ale tiež mi to pripadalo ako nemožné, ale no tak som skúsila, či náhodou nie je predsa len nejaký spôsob.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Sany
    Ďakujem Lidka, ja som už kukla všade, ale tiež mi to pripadalo ako nemožné, ale no tak som skúsila, či náhodou nie je predsa len nejaký spôsob.
    Jedna finta by bola, ale len pre PU.
    Majetok a záväzky účtovnej jednotky zanikajúcej bez likvidácie sa oceňujú reálnou hodnotou (§ 27 zákona o účtovníctve).
    To je napríklad u spoločnosti zanikajúcej bez likvidácie pri zlúčení.

    Zlúčim prázdnu s.r.o. so spoločnosťou ktorá má majetok (tá zanikne) a jej majetok musím oceniť reálnou hodnotou (znalec by mal zodpovedne túto hodnotu stanoviť).

    Nie je to jednoduché a niečo to stojí ale dá sa !

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Sany
    Potrebovala by som poradiť. Ako zaúčtovať prípad, kedy je obstarávacia cena HM nižšia ako hodnota HM podľa znaleckého posudku? Konkrétne ide o to, že známy má zaradený HM podľa skutočnej OC, avšak dal si vypracovať znalecký posudok a znalec ocenil HM na dvojnásobnú hodnotu. Potreboval by to premietnuť do účtovníctva za účelom reálnejšieho vyjadrenia hodnoty majetku kvôli úveru. Vopred ďakujem.
    Skusim, (kurnik, preco ja idem do takychto tem?) ako by som to riesila ja:
    rozdiel z ocenenia by som si dala na jednej strane do aktiv - MD na analytickom ucte k tomu konkretnemu HM a na druhej strane by som to asi dala na ucet D 414 - ocenovacie rozdiely z precenenia majetku.
    Ale - pretoze sa odpisovat smie iba do vysky OC, tak by som to zvysenie neodpisovala. Iba by som kazdy rok percentualne podla odpisov z OC znizovala aj hodnotu rozdielu protizapismi na D strane analytiky toho majetku a na 414 na MD strane... tym by som pocas pouzivania mala cely odhad v majetku v percentualnom vyjadreni k OC a po odpisani by mi aj ten rozdiel z uctovnictva "zmizol"...
    A myslim, ze by som si to aj dokazala obhajit a nedavala by som rozdiel medzi oboma hodnotami na ucet triedy 6 ... ako to napr. treba pri umeleckych dielach, lebo moje zvysenie je docasne, odpisanim OC sa jeho hodnota naozaj bude priblizovat nule, co sa v pripade umeleckych predmetov neda povedat
    vyjadrite sa prosim este niekto ...

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    ech, dlho nikto nic... a zrazu ako to tu ozilo, este aj suhlasy teraz naskakali k starsim prispevkom
    to je prima, ak ziadna otazka nezostava bez reakcii ved porada ma byt na poradenie


    .
    Naposledy upravil ayya : 10.05.06 at 10:32 Dôvod: doplnenie poslednej vety

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ayya
    ech, dlho nikto nic... a zrazu ako to tu ozilo, este aj suhlasy teraz naskakali k starsim prispevkom
    to je prima, ak ziadna otazka nezostava bez reakcii ved porada ma byt na poradenie
    .
    súhlasy sú na rozlíšenie, ktoré príspevky sú správne a ktoré nie, i ked zadávateľ otázky sa môže rozhodnúť podľa vlastného uváženia (a na vlastné riziko).
    V tom svojm návrhu riešenia iného ocenenia treba dodať, že sa takto oceňujú = preceňujú podiely/ vklady v iných spoločnostiach metódou vlastného imania. (ale to už je o inom).
    Naposledy upravil KEJKA : 09.05.06 at 17:19 Dôvod: preklep

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Lida
    ...V tom svojm návrhu riešenia iného ocenenia treba dodať, že sa takto oceňujú = preceňujú podiely/ vklady v iných spoločnostiach metódou vlastného imania. (ale to už je o inom).
    Tak porad: na ktory? Na 413? Tam asi skor, ze?... ale ked ja c. 13 tak strasne nemam rada! a snazim sa tej trinastke vyhnut, kde sa da ... a uctovna osnova uz nie je az taka zavazna, ako bola volakedy
    tak ok... ale podla mna jednoznacne do skupiny 41 ... patri to k vlastnemu, ale nie zakladnemu imaniu ... a budes mat pravdu s tou 414 - tam je sice vlastny majetok, ale ineho druhu...
    Co myslis ty o tej 413 ? A to s tym postupnym percentualnym znizovanim to by si schvalila?

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Lida
    súhlasy sú na rozlíšenie, ktoré príspevky sú správne a ktoré nie
    bodaj by boli tvoje slova svate (tak by to povedala moja babinka)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ayya
    Tak porad: na ktory? Na 413? Tam asi skor, ze?... ale ked ja c. 13 tak strasne nemam rada! a snazim sa tej trinastke vyhnut, kde sa da ... a uctovna osnova uz nie je az taka zavazna, ako bola volakedy
    tak ok... ale podla mna jednoznacne do skupiny 41 ... patri to k vlastnemu, ale nie zakladnemu imaniu ... a budes mat pravdu s tou 414 - tam je sice vlastny majetok, ale ineho druhu...
    Co myslis ty o tej 413 ? A to s tym postupnym percentualnym znizovanim to by si schvalila?
    nie, nenamietala som proti 414 ako účtu...ale proti celkovému riešeniu v zmysle otázky, ako bola zadaná. Tvoje riešenie sa týka úplne iného účtovného prípadu...vid môj príspevok.
    Zásada historických cien musí byť dodržaná .... výnimku správne uiedol mudroš, ale zasa to je o inom, lebo firma zanikne.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Lida
    .....Zásada historických cien musí byť dodržaná .... výnimku správne uiedol mudroš, ale zasa to je o inom, lebo firma zanikne.
    Ved by bola, lebo ten rozdiel by bol zachyteny na samostatnom ucte... vychadzala som hlavne z tohoto paragrafu zo zakona o uctovnictve:

    § 7
    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.
    ....
    3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.

    a oni predsa zistili, ze tam existuje rozdiel... nie v cene, ale v hodnote

    p.s.: musi sa to nejako dat zauctovat...tak hladam sposob

    Sany je offline (nepripojený) Sany

    Sany
    Ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme (ayya zvlášť aj za SS). Veľmi to už neriešim, jednalo sa o môjho jedného kamaráta, chcel to skúsiť riešiť k ukončeniu roka, už sa tým nezapodievame, uzavreli sme to tak, že to nejde. Ale ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.