Zavrieť

Porady

Trojstranný obchod - prvý odberateľ registrovaný aj v štáte druhého odberateľa

Prvýkrát mám dočinenia s trojstranným obchodom. Mám v tom trocha ešte nejasno. Mám faktúru, na ktorej je uvedené toto: Trojstranný obchod v rámci spoločenstva, daňovým dlžníkom je príjemca faktúry.
Aby išlo o trojstranný obchod , musia byť splnené určité podmienky. Nemusím si ja ako druhý odberateľ nič zisťovať o prvom dodávateľovi? Stačí ak prvý odberateľ uvedie na faktúre, že ide o trojstranný obchod ?
A ďalej som povinná zisťovať či prvý odberateľ je registrovaný v štáte druhého odberateľa? Lebo som si to zisťovala a je registrovaný aj na Slovensku ako platiteľ. Potom by nemohlo ísť o trojstranný obchod.
Neviem čo mám teraz robiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    záleží na tom, pod ktorým ičDPH každý účastník obchod uskutoční. Môže mať dve registrácie v dvoch štátoch. Musí však použiť správne ičDPH tak, aby boli splnené podmienky 3T obchodu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mariana11 Prvý odberateľ z Nemecka vyhotovil faktúru pre druhého odberateľa zo Slovenska. Vo faktúre uviedol IČDPH z Nemecka. Ale zistila som , že má pridelené aj IČDPH na Slovensku. Podľa tohto bodu c by nesplňal podmienku na trojstranný obchod. Alebo si to zle vysvetľujem? Takýto prípad je v Metodickom pokyne na stránke finančnej správy ako príklad č.2. Tam píšú, že sa nejedná o trojstranný obchod.

    § 45
    Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

    (1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

    c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
    KEJKA To platí všeobecne ak aj je registrovany ale ič DPH nepoužije tak by som to neriesila a brala ho ako keby registráciu nemal
    mariana11 ďakujem za odpovede
      zbaliť

    Trojstranný obchod - prvý odberateľ registrovaný aj v štáte druhého odberateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.