Zavrieť

Porady

Odloženie ospisov, prerušenie odpisovania?

Zdravim vsetkych učtovnikov v nasadeni :-) Chcem sa len spytat jednu rychlu radu. Môže si dańovnik v Ju, ked používa auto odložiť odpis za rok 2005 až na rok 2006??? Napr. za rok 05 mu vychadza strata, moze zacat odpisovat az v roku 06??

A ako je to u leasingu? musim odpisovat presne pocas splacania, alebo moze odlozit odpis o rok?

Dakujem, v zakone o dani z prijmu som nasiel zatial len to, ze danovnik moze prerusit odpisovanie na jedno zdanovacie obdobie pokial nema uplatnene pausalne vydavky.
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

laguna
Zdravim vsetkych učtovnikov v nasadeni :-) Chcem sa len spytat jednu rychlu radu. Môže si dańovnik v Ju, ked používa auto odložiť odpis za rok 2005 až na rok 2006??? Napr. za rok 05 mu vychadza strata, moze zacat odpisovat az v roku 06??

A ako je to u leasingu? musim odpisovat presne pocas splacania, alebo moze odlozit odpis o rok?

Dakujem, v zakone o dani z prijmu som nasiel zatial len to, ze danovnik moze prerusit odpisovanie na jedno zdanovacie obdobie pokial nema uplatnene pausalne vydavky.
Ano môže prerušiť odpis buď na jedno alebo na viac zdaňovacích období ako potrebuje. U auta na lízing musí auto odpísať po dobu splácania lízingu.
Pekný večer...
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Dakujem, čiže ak auto zakupil v roku 2005, môže ho začať odpisovať až v 2006 ak to spravne chapem. Čo sa tyka leasingu, toto nieje možne.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

laguna
Dakujem, čiže ak auto zakupil v roku 2005, môže ho začať odpisovať až v 2006 ak to spravne chapem. Čo sa tyka leasingu, toto nieje možne.
Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...
Len v karte DM treba uviesť že odpis je prerušený, alebo neuplatnený, záleží aký SW používaš a čo tam píše.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Manual
Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...
dakujem este raz ste mi pomohli. Skoda ze to neni mozne na leasingu, bude tam strata co uz.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

este aby sme sa spravne rozumeli ide o odpisy v JU cize danove, cize z danoveho zakladu odrata odpis nie v r. 05 ale 06 je to tak spravne?
0 0
Mary_ Mary_

Mary_ je offline (nepripojený) Mary_

Prerusenie odpisov je mozne i pri vedeni jednoducheho uctovnictva, nerozlisuje sa forma uctovnictva, ide o danove odpisy. Pri lizingu je to ine, tam sa musi predmet lizingu odpisat pocas trvania lizingovej zmluvy.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

laguna
este aby sme sa spravne rozumeli ide o odpisy v JU cize danove, cize z danoveho zakladu odrata odpis nie v r. 05 ale 06 je to tak spravne?
Ano, chápeš to dobre
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Mám inak dojem, ze som cital vysvetlenie k zakonu a tam bolo napisane, ze dopisovanie sa môze prerusit. A to znamena ze v prvom roku sa nejedna o prerusenie, ale o nezaradenie do majetku, resp do uzivania. Cize ak bolo auto kupene v roku 2005, tak podla môjho nazoru prerusit odpisovanie nie je mozne. Az v nasledujucom roku sa mozem rozhodnut ci odpisovat alebo nie. Ale nie som si isty ?!

Ale v JU to asi bude jedno. Proste sa nezauctuje odpis tak ci tak.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jozef, nemyslím si. Predsa protokol o zaradení IM urobíš na začiatku, keď auto, stroj a pod. kúpiš a reálne zaradíš do používania a aj používaš.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

alušik
Jozef, nemyslím si. Predsa protokol o zaradení IM urobíš na začiatku, keď auto, stroj a pod. kúpiš a reálne zaradíš do používania a aj používaš.
Aj ja som bola na školení, kde tvrdili, že sa prvý rok musí odpísať a až potom sa môže prerušiť, ale na posledných školeniach už jednoznačne tvrdili, že sa môže prerušiť aj v prvom roku.
0 0
DARGO DARGO

DARGO je offline (nepripojený) DARGO

Manual
Ano chápeš to správne, no zákon je taký aký je...
Len v karte DM treba uviesť že odpis je prerušený, alebo neuplatnený, záleží aký SW používaš a čo tam píše.
Ahojte chcem sa len pripojiť ak mám IM zaradený v roku 2005 a nechcem uplatniť odpis /pomerne vysoká suma/ a tento sa v roku 2006 - január predal, budem môcť odpis z roku 2005 uplatniť v r. 2006, ak už nie je v majetku. Ď.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pri predaji v r.2006 Ti ide do nákladov zostatková cena predaného majetku, nie odpis!!!
Takže keď v roku 2005 bolo odpisovanie prerušené, zostatková cena je vyššia a celá ide do nákladov.
0 0
DARGO DARGO

DARGO je offline (nepripojený) DARGO

alušik
Pri predaji v r.2006 Ti ide do nákladov zostatková cena predaného majetku, nie odpis!!!
Takže keď v roku 2005 bolo odpisovanie prerušené, zostatková cena je vyššia a celá ide do nákladov.
Ďakujem, inak mala by som už vypnúť.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Tak ja tie odpisy presuniem az od roku 2006, snad to bude dobreee, inak ma porazi
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Neboj Laguna bude to dobre.
V roku 2005 neuplatníš si odpis a keď v r. 2006 predáš majetok opäť nebudeš mať odpis, ale do nákladov dáš zostatkovú cenu.
0 0
laguna laguna

laguna je offline (nepripojený) laguna

Yvett, ten majetok sa nebude predavat v r. 06 :-) to tu hodil niekto iny bude v používani nadalej
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Stále platí to, že si môžem odložiť odpis majetku na budúci rok, keď ho tento rok nepotrebujem, aby sme sa nedostali do straty? Sú tu príspevky z roku 2006, tak neviem či to ešte platí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
miriza Pozri príspevok
Stále platí to, že si môžem odložiť odpis majetku na budúci rok, keď ho tento rok nepotrebujem, aby sme sa nedostali do straty? Sú tu príspevky z roku 2006, tak neviem či to ešte platí.
Platí
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Tak to som veľmi rada.
Ď.
0 0
GabrielaCH GabrielaCH

GabrielaCH je offline (nepripojený) GabrielaCH

prosím Vás, ako postupuje živnostník, ktorý si kúpil auto na leasing v roku 2007 a kedže je v tomto roku v strate, nechce si uplatniť odpisy do výdavkov.
Môže tak urobiť v prvom roku odpisovania a za ďalšie- môže tak urobiť ak má auto na leasing?

Ď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať