Zavrieť

Porady

Zákonne poistenie

Mal som haváriu,som poškodený.Nakoľko mám staršie vozidlo trhová cena cca 500 Eur .Ako sa hradí poistka zo zákonného poistenia.Na aute vznikla škoda 2000 Eur. Auto bolo ako nove bez korózie,malo jazdené nova stk. emisie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Súhlas!
    BTW: Nedávno v telke bola relácia a preberali sa poistky. Poukázali na to, že PZP je síce povinná, ale je pre poškodeného veľmi nevýhodná. A pokiaľ má staršie auto, je výhodné mať aj havarijnú poistku (a tú poisťovne preplatia do skutočnej výšky škody). Maco9 asi chcel ušetriť na poistke - má len PZP (dúfajúc, že je "chránený"). Keby mal aj HP - servis by to opravil a poisťovňa preplatila (možno nejaká spoluúčasť by tam bola, ale i tá sa dá dohodnúť na 0). Vtedy sa poisťovňa nepýta, nedrží sa odhadu škody.
    Vlastná skúsenosť - tiež som zažil "totálku" podľa poisťovne, ale mal som HP a preplatila všetko - prakticky preplatila nové auto......
    bubkoch NEsuhlas !
    aj keby mal HP, dostal by tiez max. 500€ co je jeho skutocna skoda ... v HP sa sice preplaca 100% nakladov na opravu, ale maximalne do vysky casovej ceny auta, nad to je tiez totalka
    nika.sum je to tak, ale je to svinstvo. ked si uzavierate havarijne poistenie, tak vam ho vypocitaju ako keby bolo auto nove, ale ked maju platit, tak uz ako na stare do vysky jeho trhovej hodnoty....
    bubkoch nie je to svinstvo
    1. vies si predstavit tie podvody keby poistovna za x rocne vraky platili plnu sumu ako za nova ?
    2. platit napr. 15tis. € za nieco co ma hodnotu 3tis. € ti nepride svinstvo ?
    3. je irelevantne z akej sumy sa pocita poistne, z nejakeho zakladu sa to musi pocitat ...to ze sa pri totalke alebo kradezi plati maximalne casova cena je zohladnene v sadzbe ... keby teoreticky platili vzdy v novych cenach, poistne by bolo nasobne vyssie
      zbaliť

    Hereditas je offline (nepripojený) Hereditas

    Hereditas
    Ale však predsa si môžete nárokovať majetkovú aj nemajetkovú škodu v občianskom súdnom konaní od toho, kto ju zavinil.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bubkoch nemoze ...
    vid §4, §11 ods. 7 a §15 ods. 1 zakona o PZP
    Hereditas nie tak striktne, čo napr. prípad Haasová a nemajetková ujma hradená z PZP, aj keď v ustanovení zákona o PZP nie je vo vypočte?

    Krajský súd požiadal Súdny dvor o vysvetlenie, či sa článok 3 ods. 1 prvej smernice a článok 1 tretej smernice majú vykladať v tom zmysle, že povinné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla má pokrývať aj náhradu nemajetkovej ujmy spôsobenú blízkym osobám (v prípade smrteľnej nehode). Súdny dvor na základe týchto svojich úvah dospel k záveru, že medzi škody, ktoré sa musia z povinného zmluvného poistenia nahradiť v súlade s prvou, druhou a treťou smernicou, patrí aj nemajetková ujma, ak možno náhradu tejto ujmy požadovať podľa vnútroštátneho práva.
    bubkoch tým "nemoze" som nemyslel to co pises teraz, ale to ze nemoze o tuto skodu ziadat vinnika ...
    bodliak A o akú nemajetkovú škodu tu ide ? Mal snáď k autu citový vzťah ?
    bubkoch si uplne mimo ... nejedna sa o auto, ale o to ked vinnik sposobi nie len skodu na majetku, ale aj smrt (poskodeneho) ... poistovne preplacaju skodu na majetku a na zdravi, ale ked poskodeny zomrie, tak túto "skodu" na zdravi pozostalym nepreplacaju ... pricom tu skoda evidentne vznikla ... ale to sa zmeni
    bodliak bubkoch: A o akú nemajetkovú škodu tu ide ? TU, v tomto prípade...
    bubkoch a kto preboha pise TU, v tomto pripade, o nejakej nemajetkovej ujme ???
    lienka123 Škoda sa hradí z PZP vinníka. Všetko záleží od poisťovne, nakoľko každá má iné zmluvné podmienky. Avšak pri vyplatení nižšej sumy vinník je povinný poškodenému uhradiť škodu.
    bubkoch nie, vinnik nie je povinny poskodenemu nic platit ... akukolvek skodu, za ktoru vinnik zodpoveda, je povinna zaplatit poistovna (v ramci rozsahu al imitov zakona)
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.