Zavrieť

Porady

odpisovanie NM a HM v JU

Pokusam sa zauctovat odpisy budovy v JU-rocna uzavierka,DO. V zakone s ucinnostou od 1.1.2004 su 4 skupiny. Budova je zaradena do 4 skupiny s dobou odpisovania 20rokov. Cize uz neplati zaradenie budovy do 5 skupiny s dobou odpisovania 30rokov a sadzbou 3,4.
Poradte mi prosim.
Budovu kupil podnikatel v novembri r. 2002, teda v case kedy sa odpisovala 40rokov. sadzba 2,5. Odpisovala sa rovnomerne
Zmena z r. 2003 sa nezachytila v uctovnictve, zmena za rok 2004 je zachytena. Co s tym?
Mam vychadzat zo zostatkovej ceny, alebo sa stale drzat obstaravacej ceny? Co s nespravne zauctovanymi odpismi v roku 2003? spatne ich zmenit samozrejme nemozem
Naposledy upravil buzirka : 23.03.06 at 14:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Rovnomerné odpisy treba zachovať - teda vychádzať musíš z OC a nie ZC.
    Takže chyba v roku 2003 ti neovplyvní odpisy v roku 2004 ani 2005 atď.
    Akurát máš nesprávne zostatkovú cenu.
    Odporúčam opraviť údaje o výške odpisov a výške ZC na inv. karte.
    Potrebuješ to do budúcnosti, aby si správne ukončil odpisovanie.
    Samozrejme môžeš chybu 2003 opraviť podaním dodatočného DP. Ale nie si povinný to urobiť, lebo odpisy si uplatnil v nižšej sume, teda si poškodil svoju firmu a nie štát.

    buzirka je offline (nepripojený) buzirka

    buzirka
    Dakujem za odpoved, velmi si mi pomohla. padol mi kamen zo srdca, lebo viem co dalej. Dakujem :-)

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    Ako by som mala postupovať v nasledovnom prípade :
    V JU sme evidovali dve staré budovy ( ešte nie sú odpísané ) , ktoré sme na základe stavebného povolenia na stavebné úpravy spočívajúce v zmene účelu užívania stavby jestvujúcich budov spojili - prestavali na administratívnu budovu, takže nám vznikla jedna budova a po kolaudácii nám na nu určili aj jedno súpisné číslo.
    Mám pôvodné budovy vyradiť a a založiť novú majetkovú kartu k administratívnej budove, alebo len navýšiť cenu jednej z pôvodných budov o ako technické zhodnotenie a tak odpisovať dalej?
    Naposledy upravil SAIVI : 05.08.09 at 05:37

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    SAIVI Pozri príspevok
    Ako by som mala postupovať v nasledovnom prípade :
    V JU sme evidovali dve staré budovy ( ešte nie sú odpísané ) , ktoré sme na základe stavebného povolenia na stavebné úpravy spočívajúce v zmene účelu užívania stavby jestvujúcich budov spojili - prestavali na administratívnu budovu, takže nám vznikla jedna budova a po kolaudácii nám na nu určili aj jedno súpisné číslo.
    Mám pôvodné budovy vyradiť a a založiť novú majetkovú kartu k administratívnej budove, alebo len navýšiť cenu jednej z pôvodných budov o ako technické zhodnotenie a tak odpisovať dalej?
    ...posuvam

    odpisovanie NM a HM v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.