Zavrieť

Porady

Danove priznanie 2013_zaplatene odvody ZP uplatnene ako vydavok

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne uplatnit zaplatene odvody do ZP ako vydavky v danovom priznani za rok 2013. Viem, ze po ine roky sa to dalo, no tento rok mi jeden pan uctovnik povedal, ze za rok 2013 zaklad dane sa neda ponizit o zaplatene poistne do ZP. Tlacivo DPFO typ B za rok 2013 som stale nenasla na stranke drsr - teda ani pokyny na je ho vyplnenie - neviem sa k tomu dopatrat a overit si to.
Jedna sa o DP pre SZCO - robim JU.
Prosim ak ste o tom niekto poculi - pomozte mi. Dakujem.

Doplnujuca otazka: szco ma neuhradenu odoslanu fakturu z 2013, takze to bude pohladavka do roku 2014. szco je zrusena k 31.12.2013. Ako sa potom dani prijem z faktury ? Je mozne to nejako zahrnut do prijmu za2013 aj ked peniaze na ucet v roku 2013 nedosli? v JU.
Vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Základ dane z podnikania upravuješ (zvyšuješ) o neuhradené pohľadávky. Nespotrebované zásoby mu nezostali ?

    Zaplatené poistné znižuje základ dane, ale zvyšuje vymeriavací základ pre výpočet zdr.poistenia (nedoplatku), aj preddavkov, platených od 1.1.2015
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adika112233 Dakujem za odpoved ohladom ZP.
    Zásoby nie. Ale rozumiem tomu dobre? - mozem v danovom priznani zahrnut do prijmu aj pohladavk? moj prijem bude zahrnat peniaze co realne prisli a zaroven tam budu pripocitane aj pohladavky. Tak?
    veronikasad Tak, upravuješ (zvyšuješ) základ dane.
    Adika112233 DAkujem, a v penaznom denniku (kedze nemam pohyb na ucte) to nejako uvadzam?
    veronikasad Cez uzávierkové operácie
    Adika112233 Dakujem velmi pekne
      zbaliť

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    áno, pri ukončení pohľadávka je príjmom......
    a ten účtovník? nevyjadrujem sa.....ZP je daňový výdavok tak ako aj za minulé roky...
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adika112233 A ked pohladavka je ukoncena az 2014, tak prijem je az za rok 2014?
    A dakujem za odpoved ohladom ZP
    veronikasad Pohľadávka, alebo zákazka ?
    Mila123 kedy ukončil podnikanie? v tom roku je aj pripočitateľnou položkou základu dane neuhradená pohľadávka......
    nerozumiem....ako môže byť pohľadávka ukončená v roku 2014, keď podnikanie je ukončené v roku 2013????
    veronikasad Ak neukončenou pohľadávkou rozumie nezaplatenú faktúru, platí to čo píše Mila123. Ak zákazku do 31.12.2013 neukončil a zrušil živnosť - po 1.1.2014 je to neoprávnené podnikanie.
    Adika112233 Konkretne sa jedna o navyplatenu fakturu. Sluzba uz bola dodana - len kvoli decembrovym dovolenkam nebola vcas (v roku 2013) poslana platba.
    Myslela som ze pohladavka je ukoncena az jej vyplatenim
    veronikasad Zle si myslela ...
    Adika112233 och ok, uz som mudrejsia. Takze k dnu ukoncenia zivnosti koncia aj pohladavky a zahrnam ich do prijmu. Neviem ako to uvediem v penaznom denniku ked nemam pohyb na ucte. A v knihe pohladavok budu k 31.12.2013 pohladavky 0€? Kedze zivnost je skoncena k 31.12.2013.
    Adika112233 OK, penazny dennik uzavierkove operacie a ta kniha pohladavok?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k tej doplňujúcej otázke ... môžeš sa rozhodnúť, čo bude pre teba výhodnejšie ? ... môžeš ten príjem dať do roku 2013, ale aj do roku 2014 . (vi´d §32)

    Danove priznanie 2013_zaplatene odvody ZP uplatnene ako vydavok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.