Zavrieť

Porady

Ako je to s platenim dani a odvodov?

Dobrý deň prajem, v predchádzajúcej otázke som sa dozvedel, že 2 hlavné pracovné pomery mať môžem, je tu ale ešte väčší problém, ako je to s danou a odvodmi?

Môj prípad:

Z bývalého zamestnania ma k 31.12. neuvoľnili (čo som sa dozvedal dňa 30.12.) a uvoľnia ma najskôr k 1.2.2014. (hoci sme sa ústne dohodli, že ma uvoľnia). K novému zamestnávateľovi som nastúpil 2.1.

Ako som zistil, 2 TPP súčasne mať môžem, no je to ale s platením dane a odvodov do SP, ZP a kto vie, kde vsade? Je to vobec legalne?


Vďaka za Vaše odpovede.
4 komentárov     zbaliť
timejka200 ty môžeš mať dve pracovné pomery to nie je problém. Problém je len ten ako to zosúladíš ešte ten jeden mesiac u bývalého zamestnávateľa. Treba sa s ním dohodnúť. Odvody musí za teba platiť už aj nový zamestnávateľ a pokiľa trvá pracovný pomer aj ten bývalý ešte musí platiť odvody.
realcf so zosuladenim by problem nebol, skor mi ide o to, ci je neplati nejaka zasada dvojiteho platenia dani a odvodov alebo take cosi..aby ma potom socialka nenahanala..
timejka200 nie musia ti normálne platiť odvody ...klasicky jedna firma zvlásť a druhá firma zvlásť keďže sa jedná o dvôch rôznych zamesnátvateľov.
veronikasad Sociálka ťa naháňať nebude, skôr ju budeš naháňať ty, ak máš veľmi vysoký príjem a u oboch zamestnávatelov presiahne 4025€ mesačne. Vtedy môžeš požiadať o vrátenie preplatku poistného. Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia platí pri zdaňovaní príjmov zo zahraničia, nie pri súbežnom prac.pomere na Slovensku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Odvody plati kazdy zamestnavatel z prijmu u neho, rovnako dane.
    Platria to v sulade so zakonom, SP a ZP dostanu len viac platieb za teba, ale dostat ich musia.
    Jedine, co si musis ustriehnut ty je, ze si nezdanitelne minimum uplatnis len u jedneho zamestnavatela, na ten je totiz narok len 1x v mesiaci.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    realcf cize nebude tam potom ziadny problem s tym, ze som u dvoch a dvaja za mna zaplatia..na to nezdanitelne minimum je nejake tlacivo, ci to len staci nahlasit jednemu zo zamestnavatelov a on sa uz postara?
    veronikasad Ano, je na to tlačivo Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. U nového zamestnávatela ho nepodpisuj pri vzniku prac.pomeru, ale aaž po skončení prac.pomeru u súčasného zamestnávatela. V novej firme budeš mať celý príjem zdanený.
    realcf problemom je, ze pri podpise prac. zmluvy k novemu zamestnavatelovi som to tlacivo podpisal..teda este skor, ako som sa dozvedel, ze mi nepodpisu vypoved k 31.12. :/
    veronikasad Tak choď za mzdárkou a podpíš vo vyhlásení zmenu, nech ti ho za január neuplatní, NČZD môžeš mať len u jedného zamestnávatela
    realcf poviem byvalemu zamestnavatelovi, nech mi to neuplatni v januari, to bude jednoduchsie..ci?
    veronikasad Nestačí povedať, v tlačive ktoré si podpísal, je na to kolonka na zmenu, ktorú musíš podpísať
    realcf jasne, zle som precital vdaka za tvoj drahocenny cas a za rady, samozrejme....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Pokiaľ si len zamestnanec - tak nemusíš robiť DP - jedine teraz požiadaj starého zamestnávateľa (podpíšeš uňho tlačivo ako každý rok) o ročné zučtovanie dane za rok 2013.
    A na budúci rok požiadaš o to isté už nového zamestnávateľa - zo starého zamestnania ti pošlú potvrdenie za rok 2014 - to tiež doložíš v učtátni
    Ak nepožiadaš - spravíš si potom sám DP typ A.

    - a nemusíš sa báť, že dane budeš platiť "dvojito" - pretože tie sa platia z každého zdaniteľného príjmu. a pre odvody je strop - ako už veronika písala (môžeš požiadať o vrátenie preplatku - ak ???)
    Naposledy upravil Katy a R : 04.01.14 at 11:19
    realcf vdaka pekne..v podstate podobna situacia iba s tym, ze ja som nastupil..bo nechcel som presne uvedene komplikacie..tak snad bude vsetko v poriadku..
    timejka200 dúfam že to dopadne dobre

    Ako je to s platenim dani a odvodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.