Zavrieť

Porady

Zmena odvodov do SP a ZP

Prosím o informáciu, ak manžel platí do SP a VsZP viac ako minimálnu sumu, je nutné uskutočňovať zmenu k 1.1.2014? Alebo sa robí zmena až po daňovom priznaní a to k 1.6.2014?
Len si to overujem či mám správne informácie, že do sociálnej poisťovne sa robí zmena k 1.6. (alebo teda 1.7.) a do ZP k 1.1. - o čom by mal dostať vyrozumenie s ročným zúčtovaním, ktoré mal obdržať na jeseň?
Je to takto správne, prosím opravte ma.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    anavki (Dnes 15:10) Ďakujem, a teda ak do SP platí 180 eur, teda nie minimálnu čiastku, tak nie je nutné robiť zmenu až potom v júni podľa DP?

    Správne, ak platí vyššie odvody ako minimálne, tak pokračuje v platení týchto odvodov až do 8.7.2014, za jún 2014.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anavki Prosím ťa, dávala som už otázku do skupiny, ale opýtam sa priamo teba ak by ti nevadilo.
    Známy platí odvody ako SZČO /nie je aj zamestnanec/ a platí odvody do SP 280 eur a do ZP 55,02 - teda minimum? Je to možné, aby platil do jednej poisťovne minimum a do druhej viac ako polovicu minima? To asi platí zle, ak sa nad tým dobre zamýšľam. Ďakujem.
    mondes No, tak to je fakt čudné. Ak platí do SP vyššie, tak aj do ZP by mu mali vyjsť vyššie odvody. Neplatí si on náhodou v SP aj dobrovoľné poistenie a teda to spojil do jednej úhrady?
    veronikasad Do SP platí od 1.7.2013 z vymeriavacieho základu roku 2012. Do ZP do 31.12.2013 z VZ roku 2011 - ak v roku 2011 nepodnikal - tak z minima. Od 1.1.2014 - 31.12.2014 bude platiť preddavky do ZP z VZ roku 2013 - teda podstatne vyššie. Do SP sa ich výška bude meniť od 1.7.2014, podľa VZ roku 2013.
    anavki Nie, ale on má v tom dosť zmätok, dal mi teraz svoje papiere a len sa v tom zatiaľ snažím zorientovať. A pozerám výpisy, že odvody do ZP sú 55,02 a do SP platil do septembra 130, 27 - tiež minimum a od septembra 280 - asi dostal upozornenie. Tak to musím overiť. Ale je fakt, že je to nemožné však ak sa ráta z vymeriavacieho základu.
    veronikasad Zrejme mal predlženú lehotu na podanie DP, preto začal platiť zvýšené odvody až od oktobra. Prečo by to bolo nemožné ? Kedy má začiatok podnikania a aký mal základ dane ? Ak podnikal len pár mesiacov, mohli ho odvody takto nemilo prekvapiť, aj keď žiadnu daň nezaplatil.
    anavki .... žiadne predlžené lehoty na podanie DP nemal, nič nemenil. a podniká už 2 roky, teraz začína tretí .... a daň platil okolo 1800 eur, tak nemohol mať odvod do ZP z minima ....
    veronikasad Podnikal v roku 2011 ? Ak ano, ZP mu robila ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Z neho zistíš, kolko mal platiť preddavky do zdr.poisťovne. Ak mal nízky základ dane, naozaj je možné že ich platí z minima. Prečítaj si pozorne môj predch.príspevok z akého VZ (za ktorý rok) sa platili odvody v roku 2013.
    anavki ja rozumiem Veronika, ale keď mu zo SP vyšiel taký vysoký odvod ako mu mohol z toho istého základu vyjsť minimálny do ZP?
    veronikasad Čítaš čo som ti napísala ? Do ZP platil v roku 2013 odvody z príjmu roku 2011, do SP od 1.7.2013 z príjmu roku 2012. Vyhrab tie daňové priznania za rok 2011 a 2012 a skontroluj základ dane - za rok 2012 sa pripočítavalo aj zaplatené poistné.
    anavki Už si viem Veronika poradiť. Ďakujem Ti. A nemám čo vyhrabať, keď mi chudák dal len teraz podklady za rok 2013 a vidím aký má v tom chaos, že sa budem musieť pozrieť do minulých rokov, čo tam má tiež za kalamitu, čo mu niekto len tak na kolene robil DP..... Ďakujem.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vypýtaj si od známeho kopiu daňového priznania. Hoď údaje do kalkulačky a zistíš koľko mal platiť

    http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...013-zqy/55678s

    Možno mal nejaký nedoplatok, ktorý spláca na základe splátkového kalendára.

    Poraďáci nemajú veštiacu guľu, aby videli do jeho účtovníctva
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anavki Nie nemá nedoplatky, musím si vypýtať DP z minulého roku, iste má v tom chudák chaos a bude teraz platiť do ZP nedoplatky - to je môj predpoklad. Ďakujem všetkým za názory. Aj bez veštiacej gule.
    veronikasad Nemusí platiť nedoplatky v ZP, zvýšené poistné do ZP bude platiť až od 1.1.2014 až do konca roku. Do SP sa mu odvody od 1.7.2014 môžu podstatne znížiť - ak mal v roku 2013 nižší základ dane. Veď si to hoď do tej kalkulačky a skontroluj.
    anavki Veronika, tieto detaily už viem, išlo mi len o tú zvláštnu situáciu, že taký markantný rozdiel v platení odvodov. To je všetko. A chcela som si overiť platby od januára a od júla. Lebo stále sa niečo mení. Len som chcela mať istotu. Takže ďakujem. Mám to potvrdené, čo som si myslela.
    veronikasad Ak boli nedoplatky v ZP, tak nedoplatok z ročného zúčtovania za rok 2012, ktorý uhradil tuším do konca septembra 2013 bol termín. Určite nie nedoplatky na preddavkoch za rok 2013.
    anavki Jasné, už som našla aj papier, kde mu vyrúbili "pekný" nedoplatok do zdravotky.
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Áno, ročné zúčtovanie ZP obsahuje aj info o novom preddavku od 1.januára.

    Ak by boli pochybnosti, aj zdravotná poisťovňa aj sociálna poisťovňa majú na webe kalkulačky, kde si môžete hodnoty prepočítať.

    http://www.podnikam.webnoviny.sk/dan...vne-2014/33269

    http://www.vszp.sk/platitelia/platen...nne-osoby.html

    Zmena odvodov do SP a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.