Zavrieť

Porady

Leaising kamiónu-ťahač+náves

Včera som sa dopočula, ževraj mám dať náves do odpisu na 8 rokov, aj keď je v leasingu. Ževraj od r. 2005 sa to takto zmenilo.? Máte s tým nejakú skúsenosť? alebo je to zlý poplach?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Zaradíš to odpisovej skupiny a podľa toho odpisuješ. Máš jednoduché, či podvojné?

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Á Dadulienka, nesklamala. ... Vediem JÚ. Myslela som si, že leasing sa musí ,,odpisovať,, len v 36 mesiacoch-tj. v troch rokoch.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Máš tú tabuľku na leasing v JÚ, čo tu je "zavesená" ? Tam sú aj odpisy vyrátané.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Vieš ako to robím ja? Mám to už zaužívané niekoľko rokov. Napr. Cena úžit. auta kúpeného 1.apríla je bez DPH 500.000,- Sk
    rozdelím si to na 36 mesiacov-ak presne nepasuje dátum od prvého, tak si to prepočítam presne na dni.:
    1. rok : 9 mesiacov: 124.992,-/odpis/
    2. rok: 12 mesiacocv:166.656,- Sk
    3. rok: 12 mesiacov: 166.656,- Sk
    4. rok: 3 mesiace: 41.664,- +32 vyrovnanie
    ________________________________________
    spolu 500.000,-

    DPH uplatním hneď pri každej splátke.
    Robím to zle?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janette
    Včera som sa dopočula, ževraj mám dať náves do odpisu na 8 rokov, aj keď je v leasingu. Ževraj od r. 2005 sa to takto zmenilo.? Máte s tým nejakú skúsenosť? alebo je to zlý poplach?
    Majetok zakúpený na lízing podlieha rovnomerným odpisom po celú dobu lízingu.
    § 26 Zákon o DzP
    8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej :place w:st="on">sumy:place> dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
    Naposledy upravil Tweety : 24.03.06 at 12:21

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Janette
    Vieš ako to robím ja? Mám to už zaužívané niekoľko rokov. Napr. Cena úžit. auta kúpeného 1.apríla je bez DPH 500.000,- Sk
    rozdelím si to na 36 mesiacov-ak presne nepasuje dátum od prvého, tak si to prepočítam presne na dni.:
    1. rok : 9 mesiacov: 124.992,-/odpis/
    2. rok: 12 mesiacocv:166.656,- Sk
    3. rok: 12 mesiacov: 166.656,- Sk
    4. rok: 3 mesiace: 41.664,- +32 vyrovnanie
    ________________________________________
    spolu 500.000,-

    DPH uplatním hneď pri každej splátke.
    Robím to zle?
    Na dni sa mi to zdá "pracné". Proste aj keď kúpiš 27.4. tak si uplatníš celomesačný odpis na apríl.
    A odpisy sú mesačné a ročné.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Mám totižto zafixované, že leasing aj keď je na 48 mesiacov-účtovne ho musím ,,odpisovať,, len 36 mesiacov. A teraz mám info, že mám to dať do 2 odpisovej skupiny a odpisovať 8 rokov.? áno? leasing a 8 rokov?

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Dadka, píšeš, že odpisy sú mesačné aj ročné. Ja v podstate počas roka dávam leasing-,,za čiaru,,, a robím len ročný odpis pri uzavierkových operáciách takým spôsobom, ako som Ti napísala. Môže to tak zostať?

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Dobre-náves je v odpisovej skupine 2 tj. 8 rokov-správne-ale je to leasing-nie je to môj majetok-kúpený v hotovosti. Toto ma práve mýli-že je to leasing-aj tak odpisovať 8 rokov? a ťahač 4 roky? rovnomerne? Ď.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Janette
    Mám totižto zafixované, že leasing aj keď je na 48 mesiacov-účtovne ho musím ,,odpisovať,, len 36 mesiacov. A teraz mám info, že mám to dať do 2 odpisovej skupiny a odpisovať 8 rokov.? áno? leasing a 8 rokov?
    Doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako 3 roky.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Odpisuješ podľa vyššie uvedenej podmienky. Ak máš leasing na 48 mesiacov a je to najmenej 60% z doby odpisovania, tak odpisy sú na 48 mesiacov.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janette
    Dobre-náves je v odpisovej skupine 2 tj. 8 rokov-správne-ale je to leasing-nie je to môj majetok-kúpený v hotovosti. Toto ma práve mýli-že je to leasing-aj tak odpisovať 8 rokov? a ťahač 4 roky? rovnomerne? Ď.
    Pozri môj príspevok č. 8.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    § 26 ods. 8, 9, 10 ZDP
    Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvanie prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu. 9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Pri odpisovaní hmotného majetku prenajatého formou finančného prenájmu je mesiacom, vktorom boli splnené podmienky odpisovania, mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo ovbyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie, v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
    10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odseku 8 sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

    Janette je offline (nepripojený) Janette

    veselá, priateľská.. Janette
    Dadka a Twety ďakujem, ale stále nerozumiem /nejak som sa poplietla s tými zákonmi-tj. niekedy im nerozumiem/ - či mám odpisovať 36 mesiacov?? /tak je urobená leas. zmluva/, alebo 8 rokov náves a 4 roky ťahač. Prosím ešte raz o opoveď. Ďakujem všetkým.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Janette
    Dadka a Twety ďakujem, ale stále nerozumiem /nejak som sa poplietla s tými zákonmi-tj. niekedy im nerozumiem/ - či mám odpisovať 36 mesiacov?? /tak je urobená leas. zmluva/, alebo 8 rokov náves a 4 roky ťahač. Prosím ešte raz o opoveď. Ďakujem všetkým.
    LZ zmluva musí zodpovedať tiež zákonu. Ak je na 36 mes. odpisuješ 36 mesiacov.
    Mimochodom, OS podľa ZDP je OS1-4 roky ale OS2-6 rokov a nie 8 rokov.
    A 3-ročný LZ na náves potom predstavuje 50% doby odpisovania, tak by to malo byť z hľadiska zmluvy v poriadku a odpíšeš za 3 roky rovnomerne.
    Ak sa dajú príslušné odpisy jedným účtovným zápisom, alebo priebežne, to už je viacmenej na účtovníčke. Správne v PU mesačne, ale v JU raz za rok v uzávierkových prácach.

    Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

    Maya1
    zdravím ... Mám takú otázku: spoločnosť obstarala náves a ťahač. Na náves mám lízingovú zmluvu a na ťahač nájomnú zmluvu. Náves budem odpisovať 48 mesiacov a lízing zaúčtujem podľa predpisov, ale čo mám robiť s nájomnou zmluvou ťahača? Ako účtovať a či odpisovať? V nájomnej zmluve je uvedené iba, že predmet zmluvy bude evidovaný na nájomcu, ale ostáva vo vlastníctve prenajímateľa. Doba trvania nájmu je 48 mesiacov a opčná cena 50 eur. ďakujem.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Maya1
    zdravím ... Mám takú otázku: spoločnosť obstarala náves a ťahač. Na náves mám lízingovú zmluvu a na ťahač nájomnú zmluvu. Náves budem odpisovať 48 mesiacov a lízing zaúčtujem podľa predpisov, ale čo mám robiť s nájomnou zmluvou ťahača? Ako účtovať a či odpisovať? V nájomnej zmluve je uvedené iba, že predmet zmluvy bude evidovaný na nájomcu, ale ostáva vo vlastníctve prenajímateľa. Doba trvania nájmu je 48 mesiacov a opčná cena 50 eur. ďakujem.
    Ako je to s tým nájmom návesu?
    Ći je to lízing pre účely dane z príjmu určuje § 2 písm. s.
    Z právneho hľadiska je lízing (správne finančný prenájom) stále prenájmom. Ale z hľadiska dane z príjmu a účtovníctva sa považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku.
    Ak by bola na náves uzatvorená nájomná zmluva (operatívny prenájom), tak by sa to pre účely dane z príjmu považovalo za prenájom a nie lízing (finančný prenájom). Nájomné by sa účtovalo ako náklad.
    Ale pozor, veci nie sú také jednoduché ako sa niekedy zdá. Treba si pozrieť aj § 17 ods. 26 písm. b).
    Ak nájomca po skončení nájmu (operatívny prenájom) kúpi prenajatú vec, musí ju kúpiť za vyššiu cenu ako by bola daňová zostatková cena. Inak by musel uplatnené nájomné prepočítať na úroveň odpisov a o rozdiel by zvýšil základ dane v tom období, v ktorom predmet bývalého operatívneho prenájmu kúpil.
    Je to kôli tomu, aby sa cez nájom neobchádzali odpisy. Napríklad si prenajmem budovu. tri roky budem platiť veľmi vysoké nájomné a potom ju kúpim za symbolickú cenu. Tak by som dostal do daňových výdavkov budovu za tri roky. Z toho dôvodu je v zákone uvedené ustanovenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.