Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok Slovákov požiadaný v Českej republike - ako prebieha vybavenie?

Ahojte, po 10-ich odpracovanych rokoch v Ceskej republike a naslednej rocnej PN-ke som poziadala o invalidny dôchodok. Bola som na posudkovej komisii v CR a priznali mi druhy stupen, tj. 60% praceneschopnosti. Prisiel mi ale papier, ze z Prahy to budu posielat do sociálnej poistovne Bratislava. Este nemam pri sebe papier s oficialnym vycislenim sumy ID, ale cez telefon mi bolo povedane, ze v systeme je to uvedene ako ukoncene a je tam, ze dostanem 4760 Kc. Do toho mi prisiel papier zo Soc. poistovne v BA, ze si vyhradzuju dalsich 60 dni na to, aby posudkovy lekar posudil moj stav. Nechapem, preco mi na SK mal niekto posudzovat moj zdrav. stav a tiez som v soku, ze po 10 odpracovanych rokoch s hrubou mzdou 20 000,- Kc mam vysku ID 4760,- Kc. Vie mi niekto poradit, co to cele znamena? Na SK mam odrobenych 6 mesiacov + nejakých 6 mesiacov na pracaku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ale študovala si na Slovensku SŠ a VŠ ?
    Plus to zamestnanie, takže aj na Slovensku máš nejakú dobu dôchodkového poistenia.
    Pokiaľ je to tak, tak aj v SR prehodnotia či splňaš podmienky na ID z nášho systému . Ak áno, tak budeš dostávať ID aj zo SR.
    Anlii Anlii Takze to, co mi posielaju je zatial suma uznanan ceskou stranou a potom mi este nieco uzna slovenska strana? Ano, SS, VS som robila na SK a nejakých par mesiacov aj pracovala.
    To budem predvolana pred komisii aj na Slovensko?
    Andyke Na čo by Ťa predvolávali ? Však dostali z českej strany podklady na posúdenie Tvojho zdravotného stavu. Musíš byť trpezlivá... Však aj u nás žiadatelia čakajú niekoľko mesiacov na výsledok.
    Dovtedy budeš poberať ID z ČR. A samozrejme môžeš aj pracovať, prácu poberateľom ID povoľuje aj český systém.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    no takto to vyzaduju smernice EU, pretoze si pracovala v 2 krajinach

    vypocet ID najdes v zakone 155/1995 Sb. Zákon o důchodovém pojištění
    orientacne aj tu http://www.penize.cz/kalkulacky/inva...uchody#invduch

    znamena to, ze sa postupuje podla platnych zakonov

    Invalidný dôchodok Slovákov požiadaný v Českej republike - ako prebieha vybavenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.