Zavrieť

Porady

Daňové priznanie slovenského zamestnanca v Rakúsku

Dobry den, potrebujem podat DP (asi typu A) za zamestnanca, ktory 7 mes. z r. 2013 pracoval ako zamestnanec v Rakusku (mam potvrdenie rakúskeho zamestnavatela o mzde - tu sa chcem opytat, ktoru sumu z tych vyplatnych pasok mam uvadzat do DP a ake odvody odratat ci co, resp. dan....), zvysok roka bol evidovany na UP (mam potvrdenie z UP). Potom mam este rodny list dietata kvôli bonusu. A este mi v Rakusku dali nejake tlacivo Bescheinigugn EU/EEA.... co s tym vsetkym? dakujem krasne....chcem to mat cim skôr z krku.....
Naposledy upravil _Ajuska : 30.01.14 at 13:25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Na Slovensku podávaš DP A, do príjmov uvedieš sumu Brutto Lohn (súčet hrubej mzdy za všetky mesiace), z toho odpočítaš príspevky na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré mu zrazili v Rakúsku zo mzdy a dostaneš daňový základ. Príjmy z Rakúska budú vyňaté takže daň z nich na Slovensku platiť nebude. Ak nemal žiadne iné príjmy, daňová povinnosť na Slovensku bude nulová. V poznámkach uvedieš výšku príjmov, ktoré boli dosiahnuté v zahraničí aj výšku príspevkov na zdrav. a soc. poistenie, ktoré boli zaplatené v zahraničí. Tlačivo Bescheinigung je určené pre rakúsky Finanzamt ako potvrdenie, že je občanom EÚ a prikladá sa k rakúskemu DP. Potvrdzuje ho príslušný daňový úrad na Slovensku a uvedie v ňom príjmy daňovníka, ktoré dosiahol zo zdrojov na Slovensku. Na základe toho ak splní určité podmienky, si môže potom ešte uplatniť rôzne nezdaniteľné položky. Ak pracoval v Rakúsku len časť roka, predpokladám, že by sa mu oplatilo podať DP aj v Rakúsku, nakoľko zrazené preddavky na daň zo mzdy by mu vrátili. Potvrdený formulár Bescheinigung sa prikladá k rakúskemu DP. Ak poberal viac ako 6 mesiacov prídavok na dieťa z Rakúska resp. mu doplácali rozdiel, môže si ešte uplatniť rôzne nezdaniteľné položky aj v rakúskom DP.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    _Ajuska Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Veľmi mi to pomohlo, len ešte stále v tom nemám jasno.
    Mám len výplatné pásky, z ktorých viem vyčítať len SV, čo budú zrejme odvody a LSt., čo je predpokladám zrazená daň v Rakúsku.
    V našom DP typu A dám do r. 32 asi súčet Brutto súm zo všetkých rakúskych výpl. pások (príjem na SK nemal žiadny).
    Do r. 33 dám súčet všetkých SV z výplatných pások (neviem to rozdeliť na SP a ZP, na páske vidím len niečo LSt lfd., čo je suma rovnaká, ako uvedená v LSt. Takže do r. 34 dám rozdiel riadkov 32-33.
    Teraz nechápem, lebo tu vyjde nejaká suma, ktorú pravdepodobne uvediem aj do r. 36, lenže základ dane pre dotyčného by mala byť 0 nie? keď už daň odviedol v Rakúsku... som z toho teraz trochu mimo... takže aj na r. 55 daň by mala byť 0 asi, ale uvádzam v IX. oddiele:
    príjmy (to sú brutto príjmy z r. 32?) a výdavky (to sú z r. 33?).
    Ďalej má dotyčný manželku, ktorá je živnostníčka. Uvádzam ju na 2. strane DP? a ešte má 1 dieťa. Keď odpracoval väčšiu časť roka v Rakúsku, ako to bude s bonusom na dieťa? má nárok na SK alebo azda v Rakúsku?
    To potvrdenie o dani z nášho daň. úradu mu bude načo? Keď zarobil cca 12000, vrátia mu azda tú daň LSt., z rakúskeho finančného úradu, čo už tam zaplatil?
    Sorry, že sa toľko pýtam, také som ešte nerobila, vopred ďakujem za odpoveď.
    zanetth Príjem v SK DP bude súčet Brutto Lohn r. 32, odvody (nemusia sa deliť na zdr. a soc.) nájdeš na výplatných páska ako SV lfd. alebo SV SZ - všetky sumy sčítaš, uvedieš v r. 33, riadky 33a,b nevypĺňaš nakoľko z výplatnej pásky nezistíš koľko išlo na ZP a koľko na SP. Rozdiel bude základ dane r. 34. V DP môže uviesť dieťa, na ktoré si chce uplatniť daňový bonus, manželku by som neuvádzala, je to zbytočné, lebo všetky príjmy z Rakúska vyjmeš v r. 47 (tam bude suma rovnaká ak v r. 34 ak nemal žiadne iné príjmy zo závislej činnosti na Slovensku) v r. 48 by ti mala vyjsť 0. Ak si bude uplatňovať bonus tak by mal vyjsť preplatok dane vo výške bonusu. Preddavky na daň v SK DP neuvádzaš. Ak chce vrátiť zaplatené preddavky na daň musí podať DP v Rakúsku, je veľký predpoklad, že mu vyjde preplatok dane. Pokiaľ by si chcela vedieť viac o rakúskom DP napíš mi SS.
    _Ajuska Ďakujem krásne!!! to bola rýchlosť, včeličky pracujú aj v nedeľu zanetth, veľmi si mi pomohla, už sa mi vyjasnieva... akurát nerozumiem vete, že "Ak si bude uplatňovať bonus, tak by mal vyjsť preplatok dane vo výške bonusu."
    Preplatok dane a bonus nie sú 2 rôzne veci?
    Nárok na daň. bonus dávam do riadku 56? našla som, že ho vypočítam 6*21,03+6*21,41=254,64 eur na 1 dieťa. Kde to uvádzam? To mi vráti SK DÚ? Nechápem, keď som daň neuhrádzala na SK... či oni sa už vysporiadajú? Dik za každú novú radu, máš u mňa veľkú čokoládu a to myslím vážne!
    _Ajuska Dik za rýchlu odpoveď, včeličky pracujú aj v nedeľu ešte ma zaujíma, či vypĺňam aj r. 50-54, uvádzam tam zaplatenú daň v rakúsku? do r. 56, resp. 59 a 60 uvádzam nárok na daň. bonus (na 1 dieťa mi vyšlo 254,64 eur)? Keď daňovník nemal žiadne iné príjmy, viacej v DP nevypĺňam asi nič... Ďakujem za každú ďalšiu radu, si zlatíčko a máš u mňa veľkú čokoládu
    zanetth No jasné, že som sa zle vyjadrila, myslela som, to v globále, že výsledkom DP bude nulová daň, a ešte mu preplatia celý daňový bonus.
    r. 55 - 0
    r. 56 - 254,64
    r.57 - 0
    r.58 - 0
    r.59 - 254,64
    r.60 - 254,64
    zvyšné riadky budú nula
    IX. oddiel - krížik - uvádzam osobitné záznamy
    kód štátu - 040
    príjmy - suma zahr. príjmov z r. 32
    výdavky - suma odvodov platených v zahraničí z r. 33
    Na vyplatenie daňového bonusu treba vyplniť XI. oddiel
    Daň zaplatenú v Rakúsku nikde neuvádzaš, ak dotyčný nemal žiadne iné príjmy a v Rakúsku nerobil celý rok, oplatí sa mu podať DP v Rakúsku a vrátia mu časť zaplatených preddavkov. Ak by bol záujem robím aj rakúske DP, ozvi sa mi cez SS.
    _Ajuska Jeeeee, dakujem kraaaaasne ))
    renattam takze ak som spravne pochopila v nasom DP ak nemam dieta a mam prijmy iba z rakuska vyplnam riadky 32, 33,34,36, 41, 47, 48 a potom oddiel iba IX.?
    gabriellak61 pekný deň, berie sa do daňového len Hruby príjem čiže Bezuge ohne §26 EStG alebo sa k tomu hrubému príjmu pripočítajú aj Bezuge §67?
      zbaliť

    Daňové priznanie slovenského zamestnanca v Rakúsku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.