Zavrieť

Porady

príjem zo závislej činnosti z ČR + SR

Dobrý deň, prosím poraďte mi. V roku 2013 som mala príjmy zo závislej činnosti zo SR aj z ČR. Neviem si rady, akým spôsobom si mám uviesť príjmy z ČR do daňového priznania. Či do riadku 47 - úhrn vyňatých príjmov alebo do riadku 50 príjmy a do riadku 51 odvedenú daň v ČR (typ DP: A). Je mi jasné, že pre mňa výhodnejšia je tá prvá možnosť, čiže vyňatie príjmov. Ale môžem takto postupovať? Nie je to striktne dané, či je to zápočtom alebo vyňatím? Hľadala som aj zmluvu s ČR o zamedzení dvojitého zdanenia, ale jediné čo som našla je s poznámkou "započítanie dane". Na DU mi ale tvrdili, že sa mám riadiť podľa toho čo je pre mňa výhodnejšie. Prosím, pomôžte sa mi v tom vyznať.
Vopred ďakujem.
Anik Máš už podklady z ČR, že sa už dá urobiť DP na SVK ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Môžeš voliť vyňatie príjmov, ak je to pre teba výhodnejšie. V zákone sa píše:
    § 45 ods. 3: Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
    ........
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tami66 Ďakujem, idem si preštudovať uvedené paragrafy
    Kvaka Zamestnávateľ v ČR ti urobí ročné zúčtovanie dane, ktoré bude podkladom pre DP z celosvetových príjmov tu na Slovensku. Až keď budeš mať daň v ČR vysporiadanú, podáš DP tu na Slovensku, potom použiješ metódu vyňatia príjmov, ak je výhodnejšia pre teba..
    Majkaheged Aj mňa by zaujímala, čo znamená výraz: preukázateľne zdanené", ako to dokladovať? stačí potvrdenie od českého zamestnávateľa? Lebo tak mi tvrdili, že nemusím už v ČR nič riešiť, mám to proste vyňať a hotovo.
    Katy a R však tu je písané - že ako to treba riešiť v SR . Keď dostaneš doklad od českého zamestnávateľa - spravíš potom DP u nás. (uvádzaš celosvetové príjmy) - a môžeš použiť metódu vyňatia..
    kajanakaja Prosím Vás a keď mám potvrdenie z ČR, kde je len úhrn príjmov a daň, nie je tam napísaná výška odvodov, môžem takéto potvrdenie použiť? Ďakujem pekne
      zbaliť

    príjem zo závislej činnosti z ČR + SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.