Zavrieť

Porady

zlúčenie firiem

Dobrý, deň. O zlúčení firiem som si na porade prečítala asi všetky príspevky, ale aj tak by som potrebovala potvrdiť alebo vyvrátiť moje pochybnosti v tejto problematike.
firma A - zanikajúca firma
firma B - právny nástupca
Firma A bola zrušená notárskou zápisnicou k 23.12.2013 ale výmaz z OR čiže zlúčenie nastalo až 25.1.2014.
1. Ktorý je rozhodný dátum pre vykonanie DP a mimoriadnej účtovnej závierky? (po tom čo som si prečítala nejaké príspevky som to pochopila tak že 23.12.2013 (keď bola zrušená)??
Ak je to tento dátum potom mimoriad. ú.z. a DP robí pri zlúčení iba firma A a to k 22.12.2013 alebo riadne k 23.12.2013??
Výkazy podáva firma B za firmu A lebo firma A v tomto čase už bola vymazaná z OR?
(a čo to znamená??? na výkazoch budú uvedené údaje firmy A alebo firmy B?)
Výkazy sa posielajú už elektronickou formou, kde ani jedna firma nemá zaručený elektronický podpis.
Treba poslať DU aj nejaký list o zlúčení firiem k týmto výkazom?
Firma A má sídlo v BA a firma B má sídlo v KE.
Na ktorý DÚ posielam výkazy?
Ak firma A vykáže zisk, predpis dane zaúčtuje ešte do mimoriad. ú.z.?
A kto tú daň platí firma A alebo B.
Po vykonaní mimor.ú.z. a DP ak berieme do úvahy dátum zrušenia 23.12.2013 firma B pripočíta zostatky účtov firmy A k svojim účtom v súvahe? a ku ktorému dátumu? ku dňu ktorý nasleduje po dni kedy bola vykonaná momoriadna ú.z. a DP firmy A čiže k 24.12.2013?
Firma A nemá odpisovaný ani neodpis.majetok. Zostatky má len na týchto účtoch.
211,221,311,411,421,364,341,428 - zostatky na týchto účtoch len pripočítam k účtom firmy B?

Ja viem že je to veľa otázok. Cca viem čo mám robiť len v tých dátumoch zrušenia a výmazu mám chaos a tak neviem ku ktorým dátumom mám čo robiť a aj to že jedna firma má sídlo v BA a druhá v KE.

Vopred srdečne ďakujem za každú radu.
Naposledy upravil wasko : 04.02.14 at 08:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    palmsoft je offline (nepripojený) palmsoft

    palmsoft
    zdravím, my sme zlučovali firmy v novembri. Ja v tom tiež nemám celkom jasno, ale v zmluve o zlúčení by ste mali mať určený rozhodný deň, odkedy sa majú už všetky úkony účtovať na nástupnícku spoločnosť. A potom k tomuto dňu urobiť mimoriadnu účtovnú závierku. Minulý týždeň som dávala dopyt do B. Bystrice ohľadom toho, kto má podať mimoriadnu účtovnú závierku, tak keď mi odpíšu dám vedieť.

    dnes 10:07
    zdravim, ja som volala s našou správkyňou na DU a ta mi povedala, ze zaniknutá firma už nemá čo podávať, všetko má podať právny nástupca, preto čakám na vyjadrenie z BB. My v našej zmluve o zlúčení nemáme konkrétny dátum určený ako rozhodný deň, ale z toho, čo tam bolo napísané som pochopila,že odo dňa nasledujúceho po podpísaní zmluvy a notárskej zápisnice všetky úkony sa robia na účet nástupníckej firmy. Na DU som podávala oznámenia o zlúčení firmy, odhlásenie z DPH, vrátenie kartičiek.
    Naposledy upravil Richard : 05.02.14 at 08:42
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nika.sum prosim dostali ste uz odpoved z DU, ja musim tiez riesit zlucenie. Zmluvu som este nevidela....
    palmsoft zdravim, odpoved som z BB dostala, ale pokazil sa mi pocitac a neviem sa k tomu mailu dostat. Vsetky veci ohladom zlucenia som konzultovala s nasou spravkynou. Danove priznanie zanikajucej spolocnosti som podavala pod DIC nastupnickej spolocnosti.
    nika.sum dakujem
      zbaliť

    wasko je offline (nepripojený) wasko

    wasko
    Ďakujem veľmi pekne za radu. Ja som ešte zmluvu od právnikov nevidela, ale povedali mi že na základe notárskej zápisnice mám urobiť účt.závierku k 23.12.2013. Dúfam že taká zmluva vôbec existuje lebo spomínali len notár.zápis. Tak budem musieť počkať na tie dokumenty od nich. Mne to nie je jasné len z tohto dôvodu či nebude problém keď k zlúčeniu čiže k zániku jednej spoločnosti došlo až v 25.1.2014. Lebo tak ako hovorili v iných príspevkoch právnici si do zmluvy môžu napísať čo chcú ale je otázne či postupujú aj podľa zákona o účtovníctve a daňového zákona. A čo sa týka podania - myslím si že by bolo jednoduchšie keby výkazy mohla podať ešte zanikajúca firma aj keď už bola vymazaná z OR. Prosím dajte mi vedieť ak budete ohľadom toho podania vedieť niečo nové. Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
    wasko Tak asi si to podanie overím na príslušnom DU aj ja pre istotu a dám vedieť. V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala že jednej zanikajúcej firme po konzulátcii so správcom dane dovolili poslať DP aj uzávierku aj keď uz zanikla. . A čo sa týka dátumu uzávierky tak ja ju robím k 23.12.2013 keď bola firma zrušená notár.zápis. a následne 24.12.2013 prevediem zostatky zrušenej firmy do nástupníckej a za tú vystavím riadne DP a uzávierku k 31.12.2013 už aj s účtami zaniknutej spoločnosti.

    Pochopila som to správne?
    palmsoft áno,malo by to tak byť ako píšete.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.