Zavrieť

Porady

Praca na slovensku zivnost pre slovensku firmu v zahranici

Dobry den.
Chcem sa opytat, ako je to so zdanovanim prijmov, ked osoba pracuje pocas celeho roka na slovensku zivnost pre slovensku firmu v zahranici. Musí tieto príjmy zdaňovať v zahraničí, alebo len na Slovensku? Podľa mňa sa jedná o príjmy zo živnosti na Slovensku a nie o príjmy zo zdrojov v zahraničí, keďže fakturuje slovenskej firme. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Ide o príjmy, ktoré zdaňuješ na Slovensku, podáva sa DP B.
    Ešte upresním, píšeš, že je to pre slovenskú firmu takže faktúry vypláca slovenská firma, nevidím dôvod prečo by to malo byť zdanené v zahraničí.
    Naposledy upravil zanetth : 04.02.14 at 08:07
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko a nezalezit, na tom ako dlho v tom zahranici je? Narazam na 183 dnovu lehotu
    zanetth Je to práca na slovenskú živnosť pre slovenskú firmu, takže v tomto prípade na tom nezáleží. Ak pracoval v zahraničí za istých podmienok by si mohol uplatniť aj ako živnostník cestovné náhrady.
    taiko pochopil som to spravne, ze ak bude pracovat na Slovensku zivnost v zahranici, tak tam moze pracoivat aj cely rok a aj tak bude tieto prijmy zdanovat na Slovensku?
    bubacb Ďakujem. Takže ide o príjmy dosiahnuté na Slovensku. Tiež som si myslela, že sa musí brať do úvahy 183 dňová lehota a tým som si nebola istá, kde zdaňovať príjmy. Áno, uplatňuje si aj stravné a taktiež náklady za PHL.
    zanetth Ak má slovenskú živnosť a odvody si platí na Slovensku, aj príjmy sú zdaňované na Slovensku bez ohľadu na to aký čas trávi v zahraničí.
    zuzk ktoré sú tie isté podmienky
    zanetth Ak narážaš na podmienky uplatnenia cestovných náhrad, preštuduj si zákon o cestovných náhradách...Pokiaľ spĺňa podmienky ustanovené zákonom môže si uplatniť stravné ...
    zuzk áno len som myslela na § 19 ods.2 pís.p zák 595/2003 alebo § 19 ods. 2 pís. e zák 595/2003
    zanetth Ak neuplatňuje výdavky podľa § 19 ods. 2 pís. e zák 595/2003 uplatňuje si zahraničné stravné podľa zákona o cestovných náhradách.
    bubacb Chcem este poprosit o info, ci k uplatneniu stravneho treba dokladovat cestovny prikaz. PHL si uplatnuje pausalom vo vyske 80%. Dakujem.
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zanetth Píše, že je to pre slovenskú firmu, čiže faktúry vypláca slovenská firma, takže ja vôbec nevidím dôvod v tomto prípade uvažovať o zdanení v zahraničí a neviem si ani dosť dobre predstaviť ako by podal v zahraničí daňové priznanie. Niečo iné by bolo, keby bol zamestnancom firmy, vtedy by zrejme išlo o dočasné vyslanie zamestnanca.
    taiko no ide o to, ze ak by mal danovy domicil v zahranici (staly byt, rodinu, viac ako 183 dni atd) je jedno pre aku firmu robi, a komu posiela faktury, musel by by si zivnost zriadit tam a tam aj podat danove priznanie. To ale zrejeme nie je pripad zadavatela. To som myslel skor len vo vseobecnosti, ze neplati stale,ze ak slovak pracuje v zahranici a posiela faktury slovenskej firme tak aj plati dane na Slovensku.
    zanetth Keby chcel podávať daňové priznanie v zahraničí z dôvodu, že sa tam zdržiava viac ako pol roka a má tam stredisko životných záujmov, musel by mať vybavenú živnosť v zahraničí a aj s takouto živnosťou by mohol pracovať pre slovenskú firmu... V zásade Slovák so slovenskou živnosťou so zdaniteľnými príjmami musí podávať DP na Slovensku, ak má aj alebo len zahraničnú živnosť podáva DP aj v zahraničí.
    taiko ano rozpravame o tom istom, len z inej strany
    zanetth Takže problém zadávateľa by mal byť vyriešený :-)
      zbaliť

    Praca na slovensku zivnost pre slovensku firmu v zahranici

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.