Zavrieť

Porady

Vyplatenie podielu zo zisku manželke

Prosím o radu na trochu zložitú otázku : majiteľ s.r.o. so 100% podielom chce v rámci vysporiadania BSM vyplatiť manželke podiel zo zisku dosiahnutého za roky 2011 - 2013. Ako to zaúčtujem ? Je treba k tomu aj nejakú internú smernicu ? A aké odvody do ZP zaplati jeho manželka ? Bude to 10% a za každý rok mám zo sumy odpočítať čiastku oslobodenú od platenia poistného ? Ďakujem vopred za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    casiopea je offline (nepripojený) casiopea

    casiopea
    ja si myslím, že podiel na zisku by si mal vyplatiť majiteľ na základe rozhodnutia, čo nahrádza v jednoosobovej sro valné zhromaždenie. interným dokladom zúčtuješ 428/364, vypočítaš a zrazíš zdravotné poistenie 364/336. A až v druhom kroku by sa mal vysporiadať s manželkou ale to sa už sro netýka.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    257 Ďakujem za odpoveď, len by ma ešte zaujímalo, či o sumu 402,5 ( čo je 50% priemernej mesačnej mzdy ) znížim iba celú sumu vyplatených dividend - lebo vyplácam dividendy za 3 roky, alebo túto sumu odpočítam z každej sumy za jednotlivé roky. Budem presnejšia : ide o vyplatenie dividend za rok 2010 - tam sa poistné neplatí. Ale za rok 2011 a 2012 si musím vypočítať 10% sadzbu a to až z vymeriavacieho základu prevyšujúceho 50% z priemernej mesačnej mzdy v roku 2014, čo je 402,5 €. Takže,odpočítam to z celej vyplatenej sumy, alebo za každý rok ?
    casiopea Každý rok musíš posudzovať samostatne podľa vtedy platných predpisov. Pozri si prechodné ustanovenia zákona o zdravotnom poistení §38b, odstavec 9. Tie oslobodené sumy a maximálne vymeriavacie základy si nepamätám. Ale ja by som to hľadala v starých témach, keď sa riešili jednotlivé roky.

    Ak ma pamäť neklame:
    Zisk 2010 sa neplatilo nič, zisk 2011 vyplatený v 2012 sa oznamovalo až v máji 2013 ale preddavky sa nezrážali a 2012 vyplácané v 2013 sa začali zrážať preddavky.
    257 Dividendy ideme vyplácať prvýkrát, takže nám nevznikla žiadna povinnosť na preddavky a tie ma ani netrápia, lebo dividendy za rok 2013 nebudeme vyplácať. Prečítala som toho o jednotlivých rokoch už strašne veľa, ale že by som bola múdrejšia . . . Mám povypisované aj sumy max. VZ a teda aj tie oslobodené sumy, len mi zatiaľ nie je jasne, či musím každý rok rozpitvať zvlášť . . . ale podľa tvojej predbežnej navigácie asi áno. Niekto tam "hore" musí strašne nemať rád účtovníkov, keď stále vymýšľa nejaké zmeny. Vrrrr !
    Ale ak som správne pochopila príspevok p. Mihála na Drak.sk o Podieloch na zisku a zdravotné poistenie, malo by to byť 402,5 za dividendy z roku 2011, aj 2012. Alebo som to nepochopila správne ?
      zbaliť

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    Sro vypláca podiel na zisku len spoločníkom. Manželka nie je spoločníkom.

    Teda sro vyplatí celý podiel manželovi a ten následne vyplatí manželku

    Vyplatenie podielu zo zisku manželke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.