Zavrieť

Porady

Zmena doby odpisovania

Dá sa zmeniť doba odpisovania HIM z 50 rokov na 20 rokov aj teraz dodatočne?
marjankaj A to ste na to prišli až teraz?
Veď 50 rokov sa odpisoval majetok v 5. odpisovej skupine do 31.12.1996.
lulu919 v podstate je jedno či 40, či 50 rokov, tak či tak je to zle, malo by byť už len 20 a neviem či to môžem teraz zmeniť, ak ano ako to zmeniť
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pokiaľ si odpisovala účtovne, všetko treba nechať tak, ako je - odpisovať môžeš podľa rozhodnutia firmy aj sto rokov. :-)
    Máš zrejme na mysli uplatnenie daňových odpisov v DPPO. Tak ako ti radia - znova vypočítať odpisy od začiatku, zahrnúť postupne TZ-zvýšiť OC, ZC, upraviť daňové odpisy podľa toho a prepracoovať sa až k roku 2012.
    Za roky 2007-2012 môžeš podať dodatočné DPPO, kde rozdiel DO-UO uplatníš, vykážeš preplatok na dani a vyžiadaš si ho na účet.
    lulu919 Ďakujem, toto som potrebovala vedieť
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lulu919 ano odpisujeme to od roku 1997, medzitým bola daňová kontrola a nikomu to nevadilo, teraz som zistila už je len 20 r. doba odpisovania.... čo s tým?
    Rozalka Napočítala by som si odpisy za všetky roky tak, ako mali nabiehať. Podľa toho uvidíš, či ešte máš nejakú zostatkovú hodnotu na odpisovanie.
    lulu919 ja som to prepočítala, je tam zostatková hodnota, nakoľko došlo 2x aj k technickému zhodnoteniu.
    marjankaj Od roku 1997 sa odpisovalo 40 rokov.
    lulu919 do 31.12.1999 bolo 5 odpisových skupín. Budovy boli v piatej odpisovej skupine, doba odpisovania bola bola 50 rokov, od 1.1.2002 do 31.12.2002 bola doba odpisovania 40 rokov a do 31.12.2003 bola doba odpisovania 30 rokov. Teraz je 20 rokov. Toto mi je všetko jasné, ale stále neviem čo s tým, ako to upraviť a či sa to vôbec dá, zmeniť teraz dobu odpisovania.
    marjankaj No ak si pozrieš napríklad zákon 366/1999, tak zistíš, že v roku 2000 bolo 5 odpisových skupín a v 5. odpisovej skupine sa odpisovalo 40 rokov.
    Rozalka Vypočítaj si, koľko mali byť v jednotlivých rokoch správne daňové odpisy, o tieto si už prišla.
    Tu nejde o zmenu doby odpisovania, ale nápravu chybného odpisovania.
    marjankaj To by musela vedieť ako sa odpisovalo od roku 1997.
    http://www.porada.sk/entry.php?b=371
    lulu919 Rozalka ďakujem za radu.
    marjankaj ... ja som to učtovala manželovi len posledné roky, ani ma nenapadlo overovať si spätne či je to správne, len som pokračovala v tom čo bolo začaté. A teraz som sa riadila podľa tohto, ak je toto nesprávne tak potom neviem kde sa dajú nájsť relevantné informácie
    http://www.nbs.sk/_img/Documents/_PU...2_durinova.pdf
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Pozri si zákon.
    http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/vy...r_term%5B3%5D=

    Konkrétne 286/1992
    a 386/1996, článok XIII. bod.12
    Tam je zmena odpisovania z 50 rokov na 40 rokov, platí od 1.1.1997.

    PS. A druhý raz si to skontroluj podľa zákona a nie, čo napíše nejaká študentka v bakalárke.
    A ako píše Kejka. Na tie staré rooky už nemôžeš podať dodatočné daňové priznanie
    Od 2007 do 2012 si môžeš žiadať vrátiť preplatok na dani(ale ani nemusiš)
    A teraz už odpíš správnu sumu za rok 2013. V tej mojej tabuľke by ti to malo všetko vyrátať.
    Naposledy upravil marjankaj : 14.02.14 at 12:38

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    "PS. A druhý raz si to skontroluj podľa zákona a nie, čo napíše nejaká študentka v bakalárke."



    ... no to nie je článok od "nejakej študentky v bakalárke", ale Ing. s PhD... a možno na základe tohoto článku robila NBS prognózu vývoja SR...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Tak nech si to PhD. skontroluje so zákonom, ktoré platili v čase, keď ešte možno študovala.
    Alebo tebe treba skopírovať aj text tých zákonov?
    karakul ... pýtal som sa na potrebu skopírovania textu tých zákonov ? nie ... len som skonštatoval, že na základe takýchto článkov možno sa robia prognózy vývoja...
    marjankaj Čo myslíš? Podľa čoho by mala postupovať daňová kontrola? Podľa nejakého článku(aj keby ho do Noveho času napísal sám prezident SR) alebo podľa zákona?
      zbaliť

    Zmena doby odpisovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.