Zavrieť

Porady

Usporiadat
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

[QUOTE="dobrava"]Prosím, vie mi niekto poradiť, či je v uvedenom prípade nárok na hmotnú núdzu?
Manžel je SZČO, momentálne dlhodobo PN, jeho príjmom je vyplatené nemocenské z minim. VZ. Predtým mal kolísavý príjem - niekedy mal príjem, inokedy aj 3-4 mesiace nič.
Manželka je nezamestnaná, v marci bude 12 mesiacov, teda "dlhodobo nezamestnaná". Poberá "príjem" vo výške živ. minima, zúčastňuje sa aktiv.prác v rámci dobrovoľn. činnosti. Študuje externou formou štúdia a je vlastníčkou RD.
Majú dve deti - jedno školopovinné, druhé v predškolskom zariadení.
Môžete mi prosím "vyčísliť", či ako rodine by schválili dávku v hmotnej núdzi, keďže manžel ako živiteľ rodiny je dlhodobo PN a manželka už končí s aktiv. prácami, teda príjem rodiny bude len manželova PN.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nárok na dávku v hmotnej núdzi nemajú ... ich príjem je dostatočný momentálne.
Ak prestane vykonávať dobrovolnícku činnosť ... a bude bez príjmu ... tak vtedy môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi ...
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...page_id=363675 tu sú podmienky ...

Dávka je určená na zabezpečenie základných životných
podmienok.

Dávka je:
d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním. Výška príspevku je:
b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými
členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými
nájomcami.

+ ešte príplatky, ale zo sumy čo výjde treba odrátať nemocenské .. takže ak by bola dávka 160,40+89,20 = 249,60 eur
a muž dostáva PN 216 e ... tak dávku UP dá max. 249,20-216 = 33,20 eur mesačne ...
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mila123
tým, že je manžel szčo dávka neprichádza k úvahe
Môže dostať, lebo je na PN ...
3 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Dobrý deň, ďakujem za odpovede, ale aj tak neviem, ako postupovať. Prosím, môžete mi na to pozrieť, či to chápem správne? Vopred ďakujem.

160,40 dávka vHN pre dvojicu s viac deťmi
63,07 /ochranný prísp. z dôvodu, že manžel je dlhodobo PN/
63,07 /aktiv.príspevok - ale to neviem, pretože v zákone je to tak šalamúnsky podané, že neviem, ako mám tomu rozumieť, pretože tam je "aktiv.príspevok PATRÍ, ak študuje formou exter.štúdia I. stupeň VŠ a aktiv.príspevok NEPATRÍ, ak sa zúčastňuje aktiv.prác formou dobrovoľníckej činnosti, takže neviem, pretože manželka aj študuje exter.formou, aj vykonáva aktiv.práce a dostáva odmenu vo výške živ. minima/
17,20 majú deti, z toho jedno školopovinné
89,20 je vlastníčkou RD a platí za komunálny odpad
SPOLU: 392,94 - dávka v hmotnej núdzi pre rodinu

A teraz príjmy rodiny:
219,48 Eur - vyplatená PN manžela pri 31 kalendárnych dňoch
198,09 - aktiv.príspevok z dobrovoľ.činnosti manželky /tu sa takisto uvádza, že do príjmu nepatrí 25 % zo sumy 198,09, takže ako príjem by sa brala suma len 148,57 EUR
SPOLU: 368,05 príjem rodiny
ROZDIEL: 24,89 - toto by dostali ako dávku v hmotnej núdzi ???

A ešte sa v zákone uvádza nejaký osobitný príspevok. Dobre rozumiem, že je to príspevok, ktorý by mohla dostať manželka, ak sa jej podarí nájsť zamestnanie?
Musí však spĺňať podmienku, a to byť "dlhodobo nezamestnaná", teda viac ako 12 mesiacov, a musí poberať dávku v hmotnej núdzi - musí spĺňať obidve tieto podmienky?
Ďakujem veľmi pekne, ak sa mi na to pozriete.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať