Zavrieť

Porady

Nezdanitelná čiastka na manzelku a autorský honorár

DObry den, mam taky problem:
manzelka SZCO je na rodicovskej dovolenke a ma prijem vo forme autorského honoráru 819,27 eur (brutto 1032 - dan 192,09 - odvod do lit.fondu 20,64 eur). Uvazujem spravne, ak :
1. SZCO pri DP 2013 si odrata odpocitatelnu ciastku na manzelku 2916,67 eur (3735,94 eur - 819,27 eur)
2. manzelka moze podat DP, kde si uplatni na seba celu nezdan.ciastku a zrazena dan jej bude vratena.
Prosim, usmernite ma, ci uvazujem spravne Dakujem


DOPLNENIE: Pre zaujimavost: od poradenskej sluzby Poradcu podnikatela som dostala odpoved: pri vypocte nezdan. ciastky na manzelku sa berie do uvahy jej hruby prijem tj. v tomto pripade 1032 eur a nie 819,27 eur. Manzelka nemoze podat za rok 2013 DP, lebo dan z honoraru bola vybrata zrazkovou danou. Som uplne popletena. Prosim Vas o nazor.
Naposledy upravil keri : 19.02.14 at 12:53 Dôvod: doplnenie
kn-alka Takto áno, ak už bola daň zrazená, nepodávaš znova daňové priznanie, nakoľko zrážková daň sa považuje za vysporiadanú, nemôžeš si ju uplatňovať od štátu späť.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2014-a.html#43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, tak. Za predpokladu, že na RD je celý rok a že iný príjem nemala.(hoci aj nezdaniteľný)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    keri Ano, presne tak - mala prijem len rodicovsky príspevok a honorar.
    keri Pre zaujimavost: od poradenskej sluzby Poradcu podnikatela som dostala odpoved: pri vypocte nezdan. ciastky na manzelku sa berie do uvahy jej hruby prijem tj. v tomto pripade 1032 eur a nie 819,27 eur. Manzelka nemoze podat za rok 2013 DP, lebo dan z honoraru bola vybrata zrazkovou danou. Som uplne popletena. Prosim Vas o nazor.
    veronikasad Súhlasím. Vlastným príjmom manželky je celá suma autorského honoráru, neznižuje sa o zaplatenú daň a príspevok do lit.fondu).
      zbaliť

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Takže zhrnutie:
    1.SZČO si môže na manželku odpočítať (keďže je na RD celý rok) 3735,94 - 1032
    2. Manželka nepodáva DP, nakoľko jej daň bola zrazená zrážkovou daňou, čo sa považuje za vysporiadané, a nemá nárok na vrátenie tejto dane

    daňový bonus si uplatní SZČO
    keri áno, uplne suhlasim. este raz som presla zakon o DzPr a hlavne som sa ukludnila a dospela som k tomu ako pises Jarka. Dakujem.

    Nezdanitelná čiastka na manzelku a autorský honorár

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.