Zavrieť

Porady

Môže dodávateľ započítať svoj vydaný dobropis so svojou vydanou faktúrou aj pred lehotou splatnosti?

Sro A vydala voči sro B záväzok 31.12.2013 s dátumom dodania 31.12.2013 splatná 31.1.2014. Zároveň sro A vydala mínusovú faktúru voči sro B dňa 15.1.2014 s dátumom dodania 31.12.2013 splatná 31.1.2014. A urobila jednostranný zápočet s dátumom 31.12.2013. Tá mínusová faktúra bola robená preto, lebo sa zmenil počet fakturovaných jednotiek. Len sa mi nezdá, či môže urobiť zápočet s dátumom 31.12.2013, keď mínusová faktúra bola vystavená až 15.1.2014. A tiež mám zafixované, že započítam môžem ku dňu splatnosti. Je pravda, že tieto oba doklady vydala jedna účtovná jednotka.
Poradí niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Faktúra a dobropis k tej istej faktúre je započítateľný jednostranne - "vykonaním úkonu smerujúceho k započítaniu", aj keď ešte neuplynula splatnosť. Faktúra je len "obrazom" skutočnosti, ktorá už nastala - vymysleli ju pre účely DPH. Ak niečo nastalo 31.12.2013 a 15.01.2014 bolo zistené, že 31.12.2013 sa niekto pri fakturácii zmýlil, potom by som akceptoval aj "spätné" započítanie k 31.12.2013. Ak však 15.01.2014 bola zistená napr. výška zľavy(množstevný rabat) za rok 2013, potom dobropis mal byť vystavený až v 2014 a s tým súvisí aj dátum započítania. Pokiaľ je obchodná zmluva postavená tak, že obchod je uzavretý až doručením faktúry, potom dátum zápočtu by mal byť až dátum vystavenia dobropisu.
    A dotaz na záver: Akú škodu Vám spôsobí ak započítate dobropis VY 15.01.2014 a Váš dodávateľ 31.12.2013 ? Budete platiť úroky z omeškania, zmluvnú pokutu ?
    IvetaH Dokonalá odpoveď. Žiadnu škodu by som nemala, len som si to nevedela správne zaúčtovať. Urobili sme dodatok k zmluve a je to vybavené. Ešte raz srdečná vďaka za vysvetlenie.

    Môže dodávateľ započítať svoj vydaný dobropis so svojou vydanou faktúrou aj pred lehotou splatnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.