Zavrieť

Porady

ako zaúčtovať

Trápim sa z účtom : kolega robí projekty dohodol sa v zmluve na splátkach,
v auguste som mu vystavila preddavkovú faktúru na sumu 28.100.-Sk
klient/súkromna osoba/ mu previedol na účet 5.5. prvu splátku 11000.-Sk,
31.10.05druhu splátku vo výške 9000.-Sk a 30.9.05 bola vystavená Fa a odčítané preddavky a doplatok vo výške 8100.- Sk. Klient však nebol spokojný a dohodli sa na niektorých zmenách , tých 8100 Sk nezaplatil /FA - daňový doklad som stornovala/a celé sa to ťahalo až do konca januára 2006 kedy som vystavila FA , odčítala preddavky a doplnila penále/ za nedodržanie koleg.termínu podľa zmluvy/ + sumu ktorá zostala z tých 8100.- Sk a ešte sme tam doučtovali navyše doplatok za projekt garáže vo výške 3000.- Sk.
A teraz mám z toho guláš , lebo som sa tu dočítala, nejaké informácie.
Čo s tými peniazmi , ktoré nabehli ako záloha na účet je to PNZD?
Kolega chce mať tento príjem v tomto roku ako to urobiť? A čo potom s tým zvyškom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    lienka3
    Trápim sa z účtom : kolega robí projekty dohodol sa v zmluve na splátkach,
    klient/súkromna osoba/ mu previedol na účet 5.5. prvu splátku 11000.-Sk,
    31.10.05druhu splátku vo výške 9000.-Sk
    no ja by som to daval zatial ako PNZD
    a 30.9.05 bola vystavená Fa a odčítané preddavky a doplatok vo výške 8100.- Sk.

    teraz preúčtuješ cez ID príjmy z predchádzajúceho období ako ovpl. dan z prijmu
    Klient však nebol spokojný a dohodli sa na niektorých zmenách , tých 8100 Sk nezaplatil /FA - daňový doklad som stornovala/
    nestacilo mu poslať len dobprobis na 8100,- ?

    ešte sme tam doučtovali navyše doplatok za projekt garáže vo výške 3000.- Sk.
    Prečo si na to už neurobila novú faktúru ?
    no neviem, ci som poradil dobre, ale ja by som to riesil asi nejako takto

    lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

    živnostník lienka3
    Neviem som z toho pako, ale on chce mať tých 20000 v príjmoch tento rok.
    Tak neviem či zrušiť tu preddavkovú fa a radšej na každú platbu dať normálnu FA a bude. S tým klientom sa určite dá dohodnuť.
    Dík doťahujem čo sa dá a od statika má len výdavkový doklad z pokladne na sumu 7000 a čo stým ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lienka3
    Trápim sa z účtom : kolega robí projekty dohodol sa v zmluve na splátkach,
    v auguste som mu vystavila preddavkovú faktúru na sumu 28.100.-Sk
    klient/súkromna osoba/ mu previedol na účet 5.5. prvu splátku 11000.-Sk,
    31.10.05druhu splátku vo výške 9000.-Sk a 30.9.05 bola vystavená Fa a odčítané preddavky a doplatok vo výške 8100.- Sk. Klient však nebol spokojný a dohodli sa na niektorých zmenách , tých 8100 Sk nezaplatil /FA - daňový doklad som stornovala/a celé sa to ťahalo až do konca januára 2006 kedy som vystavila FA , odčítala preddavky a doplnila penále/ za nedodržanie koleg.termínu podľa zmluvy/ + sumu ktorá zostala z tých 8100.- Sk a ešte sme tam doučtovali navyše doplatok za projekt garáže vo výške 3000.- Sk.
    A teraz mám z toho guláš , lebo som sa tu dočítala, nejaké informácie.
    Čo s tými peniazmi , ktoré nabehli ako záloha na účet je to PNZD?
    Kolega chce mať tento príjem v tomto roku ako to urobiť? A čo potom s tým zvyškom

    Kedy sa dokončila a odovzdala práca ?

    lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

    živnostník lienka3
    dokončené a odovzdané= na stavebné konanie to bolo až v januári tento rok,
    ale termín bol ten september 2005 nedodržaný z viacerých dôvodov aj vina kolegu a preto aj to penále.. Ale on to chce zaúčtovať tých 20000 ako POZD maám stornovať preddavk FA a vyhotoviť na každu sumu FA alebo čo stým

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    lienka3
    dokončené a odovzdané= na stavebné konanie to bolo až v januári tento rok,
    ale termín bol ten september 2005 nedodržaný z viacerých dôvodov aj vina kolegu a preto aj to penále.. Ale on to chce zaúčtovať tých 20000 ako POZD maám stornovať preddavk FA a vyhotoviť na každu sumu FA alebo čo stým
    no ale to by asi nebolo v sulade so zakonom

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lienka3
    dokončené a odovzdané= na stavebné konanie to bolo až v januári tento rok,
    ale termín bol ten september 2005 nedodržaný z viacerých dôvodov aj vina kolegu a preto aj to penále.. Ale on to chce zaúčtovať tých 20000 ako POZD maám stornovať preddavk FA a vyhotoviť na každu sumu FA alebo čo stým
    Podľa toho čo píšeš ,prijaté zálohy sú príjmom NZD v roku 2005 a príjem je v roku dodania služby t.j.2006.

    lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

    živnostník lienka3
    Klient je súkromna osoba čo keby sme opravili tú preddavkovú fa na sumu 20000 , vystavili FA . Samozrejme by sme vymenili fa aj klient. A urobili by sme tento rok fa na zvyšok, ale asi čo to penále? Ja len uvažujem, kolegovi sa moc nedarilo a keď mu dám preč tento príjem tak bude mať príjem asi 50000 a výdavky asi 101000, podniká druhý rok a bude aj tak opäť v strate, ale už sa mu snáď začne dariť , minul všetky úspory tak má aj motiváciu.Alebo
    ako to potom urobiť tých 8100 mi zostane v pohľadávkach?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lienka3
    Klient je súkromna osoba čo keby sme opravili tú preddavkovú fa na sumu 20000 , vystavili FA . Samozrejme by sme vymenili fa aj klient. A urobili by sme tento rok fa na zvyšok, ale asi čo to penále? Ja len uvažujem, kolegovi sa moc nedarilo a keď mu dám preč tento príjem tak bude mať príjem asi 50000 a výdavky asi 101000, podniká druhý rok a bude aj tak opäť v strate, ale už sa mu snáď začne dariť , minul všetky úspory tak má aj motiváciu.Alebo
    ako to potom urobiť tých 8100 mi zostane v pohľadávkach?
    Práve preto , že je to veľmi háklivý prípad by som to nerobila , zálohy sa nemôžu počítať do príjmu .

    lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

    živnostník lienka3
    Tak ako to teda bude správne? Robím to len druhý rok a radšej nech je to poriadne

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lienka3
    Tak ako to teda bude správne? Robím to len druhý rok a radšej nech je to poriadne
    lienka , nechceme Ti nejako nesprávne radiť , podľa zákona tie preddavky sa účtujú tak , ako sme písali , avšak ak sa začne okolo takejto zákazky mračiť, nedaj bože by k niečomu prišlo a ešte aj účtovne sa to nejako motalo , nebolo by to dobré ani pre klienta ,ale ani pre teba .

    lienka3 je offline (nepripojený) lienka3

    živnostník lienka3
    Ďakujem ak som to sprvne pochopila tak to dám do PNZD a tých 8100 mi zostane ako pohľadávka vo výkaze? Ešte raz ďakujem všetkým.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.