Zavrieť

Porady

Ako účtujete preddavky na HV počas roka a potom skutočný podiel účastníka Združenia lekárov ( PO + FO ) na konci roka ?

lekári, bývalé FO/SZČO dnes poväčšine majú s.r.o., ktoré už ako PO zostali členmi Združenia neštátnych lekárov.Počas roka dostávajú zo Združenia tzv. preddavky na zisk ( účtujeme ich na 324.xxx ), Združenie na konci roka vypočítalo podiel účastníka napr. 1/10 z celkového zisku, ktorú treba jednotlivým členom ( FO a PO prirátať ku HV svojej firmy. Vypočítaný podiel účastníka je však vyšší, ako prijaté preddavky, a tento rozdiel fyzicky nebude doplatený. Viem, že podiel vypočítaný je tržbou na 602.xxx, čo ale s rozdielom z 324.xxx ?.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    pravdu povediac počujem o Združení neštátnych lekárov, ktoré vypláca preddavky na HV prvý krát, a to lekárov už účtujem pekných pár rokov...
    Tí moji len platia a platia do rôznych združení štátnych i neštátnych, súkromných i odborných, ale odnikadiaľ ešte nič nedostali.
    Na základe čoho im prislúcha podiel a na akom HV ?
    Alebo fungujú ako "klasické združenie" ?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 ja ich účtujem od r. 1995 ale takáto kombinácia u lekárov je pre mňa novinka......
    Centrum Sú to deckári, ktorí si založili združenie za účelom pohotovostnej služby pre deti a dorast v meste.. Kým boli všettky FO bolo to O.K., každá si svoj podiel na konci roka pripočítala v § 6 ods. 1. Postupom času prešli tieto FO do s.ro. kde sú ako zamestnanci a celá sro /PO je teraz členom tohto združenia. A nastal problém. hľadala som, či existuje združenie FO a PO - našla som, že je to v poriadku, ale nik nevie povedať ako to vlastne funguje v režime účtovníctva a zdanenia. Podľa praxe, PO(sro v združení zastupuje lekár so setrou, ke´d má služby a potom na konci roka si rozdelia svoj podiel a každý si ho má vo svojom zaúčtovať aj zdaniť. Ja by som to brala teda ako pohľadávku voči Združeniu ( teda ten podiel vypočítaný ) ale čo s tými preddavkami na budúci zisk, ktoré sem tam prišli na BÚ sro alebo po službe do pokladne-výber v hotovsti . Písala som už všade -tade, všetci sa tvária, že všetko je OK, odpovede sú však nejasné, účtujem iba podľa logiky.
    karakul Vypočítaný podiel účastníka je však vyšší, ako prijaté preddavky, a tento rozdiel fyzicky nebude doplatený - a to prečo nebude vyplatený? bez znalosti odpovede nemožno povedať, čo s rozdielom na 324...

    Neviem, čo je združenie za právnu formu, ale podľa mňa to nie sú preddavky na podiely na HV... na ten sa predsa žiadne preddavky nedávajú...
    Centrum ano majú to takto zaužívané, ešte od FO, že "preddavky, na HV " , vyplácajú im to ako čiastkové úhrady neronomerne, pár krát v roku podľa toho koľko peňazí asi je v tom Združení. Združenie je bez právnej subjektivity, pani učtovníčka čo sa tam o tieto náležitosti stará ma takto informovala, že právoplatný je dokument, ktorý vystaví na konci roka po rozdelení príjmov a výdavkov na podiely členov podľa zmluvy o združení. Preto sú to podľa mňa iba zálohové platby počas roka , ktoré sa mi však nerovnajú s výsledkom na zdanenie z toho papiera, ktorý má byť právoplatný( P-V asi to majú v JÚ .)
    Na moju otázku kedy dostane ten rozdiel, odpovedala že nedostane, lebo to sa všelijako posúva.... z roka na rok, do stratena, nakoľko mám obavy, že doplatok príde napr. v máji, a čo potom budem ja vyrábať ?. Už som zachytila teraz v 022014 novú zálohu s VS 012014, takže tak, napadlo ma, keby tam nebol ten VS, by som ten rozdiel odkrojila z tejto ďaľšej úhrady a ja by som sa tiež "posunula" s prácou. Ale inak ďakujem za záujem o problematiku.
      zbaliť

    Ako účtujete preddavky na HV počas roka a potom skutočný podiel účastníka Združenia lekárov ( PO + FO ) na konci roka ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.