Zavrieť

Porady

Daňové priznanie A - príjmy zo záv.činnosti ČR

Zdravím Vás kolegovia, prosím o radu ako vypisujeme DP A keď sú príjmy len zo závislej činnosti, mám problém s potvrdením z Čiech, na ktorom je uvedené poistné ale nie som si istá či je to poistné len za zamestnanca alebo je v tom aj zahrnuté poistné organizácie. Aj keď sa v konečnom dôsledku uplatní metóda vyňatia, teda na daň to nemá vplyv, minulý rok s tým mali problém na DU. Ako to robíte vy ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak tam uvedieš poistné platené zamestnávatelom, budeš mať s tým problém na DU aj tento rok. V ČR majú tzv. superhrubú mzdu, preto ich potvrdenie vyzerá inak ako naše.
    Na požiadanie poistné platené zamestnancom obratom doplnia.

    Uveď výšku hrubej mzdy a výšku poistného
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ada9 presne toto je problém, takže radšej sa obrátim na zamestnávateľa nech vyčísli poistné zamestnanca. Ale potom treba odrátať poistné organizácie zo zdaniteľných príjmov?
    veronikasad Poistné platené zamestnávatelom si na potvrdení vôbec nevšímaš.
    Ada9 ja rozuzmiem, len problém je v tom,že poistné nie je rozdelené na zamestnanca a zamestnávateľa
    veronikasad ani rozdelené nebude, lebo to je celé poistné zamestnávatela. Poistné zamestnanca ti na vyžiadanie pošle zamestnávatel. Na niektorých potvrdeniach je uvedené v samostatnom riadku na konci strany.
    Ada9 aha, ďakujem ! .... lebo z toho potvrdenia to nie je jasné
    mondes Zdravím, presne toto riešim aj ja. Na českom potvrdení je "Úhrn zúčtovaných príjmov zo ZČ 150000 KČ, úhrn povinného poistného z
    príjmu je 50 543 Kč a základ dane je 200 543 Kč. Zrazené preddavky na daň sú 14 700 Kč. A nič viac. Aký úhrn príjmov dám do DP a akú výšku odvodov? Zrazenú daň riešiť nebudem, však? Ďakujem pekne.
    Doplńam: Našla som medzi dokladmi aj výplatné pásky, kde je pekne uvedené, hrubá mzda, odvody do SP a ZP a potom ešte ZP a SP, ktoré navyšuje ZD a superhrubú mzdu. Teda ja si tú superhrubú mzdu a ZP + SP, ktoré navyšujú ZD vôbec nevšímam, však? Ďakujem.

    Len ma zaujíma, že čo dám ako prílohu k DP, ak na potvrdení je len hrubá mzda a odvody zamestnanca tam nie sú. Môžem dať kópie výplatných pások? Alebo aj potvrdenie doložiť, pre istotu?
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ja osobne vyplňujem len hrubú mzdu, odvody nezapočítavam, aj tak potom vyjmem príjmy, takže to vyjde narovnako.
    veronikasad A čo robíš pri kombinácii príjmov aj zo SR - pri vysokom príjme, ktorý ti môže ovplyvniť NČZD na Slovensku ? Tvoj postup nie je správny, aj keď ide o metodu vyňatia ...
    kn-alka .... taký prípad som ešte nemala.... ak by tie odvody z ČR ovplyvnili ZD, tak áno, vypýtam od zamestnávateľa potvrdenie, no ak to nie je nutné, lebo to nič neovplyvní, tak nie, neuplatnujem odvody z ČR.

    Daňové priznanie A - príjmy zo záv.činnosti ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.