Zavrieť

Porady

Kombinácia JÚ a daňovej evidencie

Dobrý deň, za minulý rok mám príjmy z podnikania, na ktoré mám vedené JÚ. Súčasne som mala príjmy z prenájmu, kde som chcela viesť daňovú evidenciu. Je to možné takto skombinovať? Ak nie, neviem si to celkom predstaviť. Príjmy a výdaje z prenájmu sú realizované cez súkromný účet, to by v prípade vedenia JÚ bolo treba zaúčtovať každú jednu položku, vrátane súkromných, a prikladať výpisy z účtu? Otázka znie: dá sa skombinovať vedenie JÚ a daňovej evidencie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak máš prenájom v živnosti, tak vedieš JÚ, kde uvádzaš aj príjmy z prenájmu.
    Ak prenájímaš, ako súkromná osoba mimo živnosti, tak zo živnosti vedieš JÚ a pri prenájme vedieš daňovú evidenciu.
    V DP vyplňuješ v tabulke príjmy a výdaje zo živnosti zvlášť a príjmy a výdaje z prenájmu zvlášť. Pri prenájme si môžeš uplatniť 500 € oslobodených od dane, a výdavky prepočítaš podielom k príjmom.
    ivetal Super, ďakujem. Potvrdila si mi, že to mám správne. Asi som zabudla hneď na začiatku uviesť, že nehnuteľnosť prenajímam ako súkromná osoba, mimo živnosti. Ešte raz veľká vďaka.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivetal Ach, a to naozaj treba každý jeden pohyb zaúčtovať a doložiť súkromným výpisom?
    mondes Každú položku na BV je potrebné zaúčtovať, ale nie na súkromnom účte,, ale na podnikateľskom. A tie príjmy a výdaje z prenájmu tiež mali ísť z podnikateľského účtu. Na teraz by som to riešila tak, že by som ten prenájom zaúčtovala cez inter. doklady a priložila by som k tomu kópiu súkr. účtu. Ale čo najskôr by som všetky platby a príjmy, ktoré sa týkajú podnikania previedla na podnikateský účet.
    ivetal Len pre upresnenie, danú nehnuteľnosť nemám v obchodnom majetku, prenajímam ho ako súkromná osoba. Nebude to miešanie jabĺk s hruškami?
    kn-alka mondes nemáš úplne pravdu.... takto sa to robí, len ak má prenájom v živnosti, ak prenajíma ako súkromná osoba, tak nie
    mondes No, ale na začiatku to nebolo povedané. :-)
      zbaliť

    Kombinácia JÚ a daňovej evidencie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.