Zavrieť

Porady

Nulový príjem zo živnosti

Dobrý den, chcem sa opýtať, ked živnostník minulý rok za dva mesiace živnosti nemal žiadny príjem, odvody si poctivo platil, musím tieto odvody uplatniť v daňovom priznaní? Alebo tam môžem do výdavkov uviesť 0? a zaplatené poistné 0? V opačnom prípade mi vyjde daňová strata...Ktorá možnosť je správna? Je veľký problém, keď uvediem odvody nulové?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    problém to nie je, avšak prečo sa zbavovať možnosti uplatniť si v budúcnosti daňovú stratu.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ako píše Braňo, problém to nie je, ale v DP je jedna strana týkajúca sa odvodov, kde máš uviesť výšku odvodov, o ktorú si ponížila ZD. Ak nedáš do výdavkov nič, tak ani na tú12. stranu v DP neuvedieš nič a nebude to správne, nakoľko si odvody živnostník platil. Teda doporučujem tie odvody dať do výdavkov a zaškrtnúť, že sa vedie daňová evidencia (pri paušále nie je možné byť v strate).
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gruchalka Tak ak to správne chápem, nemôžem ich uviesť, ked uplatnujem paušál? Neviem, ako to riešiť, ked živnosť bola ukončená v marci a neplánuje ju už otvárať...kedy by potom musela byť uplatnená daňová strata?ked sa uz zivnosť otvárat nebude a ostane zamestnancom....Dakujem vopred za odpoved.
    EvkaKovacova no počkajte, akože pri paušále nie je možné byť v strate ? A ak som nemala žiaden príjem za rok, ale iba odvody som platila, tak čo? každý rok som doteraz viedla paušálne účt. Ako to vyriešiť?
    Katy a R tak, že ZD = 0 ! a žiadna strata!
    EvkaKovacova ale veď ma to nepustí, v e-daniach jave na stránke finanč.správy som sa pokúšala. Keď dám do tabuľky 1, riadok 2 príjmy zo živnosti nulu, a vedľa do toho istého riadku do výdavkov dám sumu odvodov, tak mi to potom do súčtového riadku č. 9 nechce zobrať, teda vlastne zoberie, ale na červeno svieti a ukazuje chybu ktorrej nerozumiem. A potom ďalej mi výjde vlastne daňová strata, a ja som sa tu dočítala že z paušálnych výdavkov nesmie byť strata. Čo s tým?
    Katy a R pustí - riadku 9 bude 0 aj pri príjmoch aj pri výdajoch (a načo dávaš odvody do riadku 2? tie daj pod tabuľku ... ak chceš silou mocou stratu - sprav DE
    EvkaKovacova ale Katy keď dám nulu aj do r.2 , aj do r.9 aj pri príjme a aj pri výdavkoch, tak ma predsa nepustí vyplniť prílohu o poistných odvodoch, a daňovník tie odvody platil. Takže to správne nebude, kam ich potom a ako uvedie?
    Katy a R ja fakt neviem, ako to vypisuješ - prečo by ťa nepustilo ? - poistné uvádzaš pod tabuľku č 1 a na 12tej strane! - treba si poriadne prečítať poučenie .. aj na stránke FS máš k tomu dostatočné info! .. a to robíš iným ľuďom daňové priznania ??? no moje nervy !
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    tak ako Braňo napísal - strata do budúcna sa možno môže zísť.
    Ale ak v budúcnosti nemieniš živnosť otvárať - tak ti ani netreba stratu vykazovať.
    Aký má iný príjem - z §5 ???
    Ak áno - môže spraviť DP typ A - a do poznámok uvedie, že nemal príjem zo živnosti.
    Ak nemal vôbec ani iný príjem - DP robiť vôbec nemusí.
    gruchalka Velmi, velmi, velmi pekne dakujem za radu

    Nulový príjem zo živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.