Zavrieť

Porady

DoPČ nepravidelný príjem

Prosím Vás, viem mi niekto poradiť, ak máme dohodára na nepravidelný príjem a potrebujem mu urobiť odvody do ZP-musím mu urobiť mzdu za hodiny v mesiaci aby sa mi vypočítali odvody a odovzdať mesačný výkaz. Do SP sa vraj výkaz predkladá pri skončení dohody-na konci obdobia kedy u nás naposledy pracoval.
Pýtam sa, musí sa mu vyplatiť odmena a odpracované dni v mesiaci-urobiť výplatná páska, inak si neviem predstaviť vypočítanie odvodov do ZP a Prehľad na DÚ-neuplatňuje si NČZP.
Dne som bolav SP povedali, že ak sa mu robí za každé odporacovanie výplatatná páska a vypláca sa mu odmena, nepovažijú to za nepravidelný príjem. No ale on nebude každý mesiac pracovať a tam bude mať potom 1 mesiac napr. nevyplatený. Vie mi prosím niekto toto vysvetliť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Ten zamestnanec Vám odovzdá každý mesiac svoju dochádzku s počtom odprac.dní a odprac.hodín. Toto sa každý mesiac zadá do miezd, takže výplatná páska sa mu bude robiť mesačne, ale príjem mu vyplatíte iba v tie mesiace, kedy ste sa dohodli. Takže v mesiaci, kedy nahráte počet odprac.hodín a dní, budete posielať aj hromadné oznámenie na príslušnú zdravotnú poisťovňu.

    V mesiaci, keď budete aj reálne vyplácať príjem , v hodinách a dňoch budú uvedené len údaje z aktuálneho mesiaca, ale jeho príjem vyrátate za celé obdobie, ktoré mu platíte /teda možno štvrťok, alebo každé dva mesiace - podľa dohody/. V takom mesiaci bude figurovať aj v mesačnom výkaze na zdrav. poisťovňu, lebo budete odvádzať zdrav. poistenie /ak to nie je dohoda o brig. práci študenta/. Do výkazu na soc. poisťovňu sa dostane až pri skončení dohody, vtedy dorátate odvody na SP za celé obdobie trvania dohody.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Prosím Vás a nevadí ak sme mu vyplatili mzdu už za február? Teraz by sme mu ju dali napr.marec-apríl spolu. Prehľad na DÚ tiež posielame mesačne ako do ZP? Ďakujem veľmi pekne.
    J+K Na daňový úrad - do súm sa dostane iba v mesiacoch, keď mu vyplácate príjem. Po jednotlivých zamestnancoch sa posiela iba ročné hlásenie. Ako ste sa dohodli, to neviem, takže neviem odpovedať na to, či vadí vyplatenie vo februári Ale určite sa nič nestalo, ak bude robiť aj v marci , aj v apríli a ak príjem za tie dva mesiace vyplatíte naraz v mzde za marec, obhájite nepravidelný príjem.
    maped prosím Vás mne to soft vyhodí hneď do mesačnému prehľadu, keď mu urobím výplatu, keďže sa to volá mesačný prehľad. To potom musím manuálne opravovať a vkladať do prehľadu napr. marec a apríl do jedného prehľadu za apríl? Tomu nerozumiem?
    J+K A čo vyhodí do mesačného prehľadu dane? Mzdu nemá, nezdan.časť si neuplatňuje, na DÚ ide iba dvojstrana so sumármi príjmu, preddavkov ...

    Teraz ja nerozumiem?

    Ale v mesiaci február, keď ste aj reálne vyplatili príjem, tam je aj v mes.prehľade právom .

    V marci vyplácať jeho príjem nebudete, tak do mes.prehľadu o dani vstupovať nebude.
    maped Prosím Vás ja som y toho jeleň. Yadam si podľa pokladov hodiny ktoré odpracoval, vzpočíta mi to odvody do ZP a daň z príjmu za ten mesiac, my mu výplatu nevyplatíme ale ja ju mám v programe nahratú, aby som mu odovzdala výplatnú pásku. Do ZP mesačný výkaz nedávam? Bol v marci prihlásený od 3.3.-12.3.2014?
    Na DÚ mesačný prehľad nepredkladám, aj keď mi to program za marec vygeneruje ?
    Ďakujem. Prepáčte fakt som z toho domotaná.
    J+K Nie , zadávate iba počet odprac. hodín a počet odprac.dní . Peniaze - ak soft automaticky ťahá eurá tak ich treba vynulovať, peniaze na páske ten mesiac vôbec nefigurujú. Iba hodiny, druh mzdovej zložky k hodinám a nič iné ... Potom ani výkaz na SP, ZP, DÚ. V mesiaci dohodnutom na vyplatenie príjmu /napr. štvrťrok/ zadávate odprac.hodiny a dni bežného mesiaca, plus dohráte mzdu v peniazoch za celý štvrťrok /ak ju soft ťahá na základe hodín z aktuálneho mesiaca, treba sumu v eurách natvrdo prepísať/ a až na základe toho ho natiahne do výkazu ZP,DÚ. Pri ukončení dohody v poslednom mesiaci je potrebné aj nahrať príjem za posledné vyplácané obdobie, potom ho natiahne do výkazu SP,ZP, DÚ.
    J+K Ten dohodár môže pracovať každý mesiac , presne ako má dohodnuté , trebárs aj 5 dní v týždni. Ale v dohode môže mať dohodnuté, že príjem mu bude vyplácaný raz za dva mesiace /príklad/. Takže výplatnú pásku mu urobíte každý mesiac, bude mať na nej reálne odpracované dni, hodiny, ale nevypočítate mu tam mzdu /jeho príjem bude 0€/, teda nebudú ani odvody do poisťovní vyrátané , keďže nemá príjem. Nie je z čoho počítať. V ďalšom mesiaci mu už vypočítate aj mzdu , hodiny a prac.dni zadáte iba z aktuálneho mesiaca, ale mzdu mu vyplatíte aj za predchádzajúci mesiac /napr. 2-za dva mesiace-*100€=200€/. Z tejto mzdy vypočítate a odvediete zdrav. poistenie. V treťom mesiaci vo výplatnej páske bude mať iba počet odprac.dní a hodín , mzdu 0€ ... a až v poslednom mesiaci bude vypočítaná nejaká mzda, z nej zdrav.poistenie a soc.poistenie bude počítané z obdobia celej dohody.
      zbaliť

    DoPČ nepravidelný príjem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.