Zavrieť

Porady

daň z predaja zdedeného bytu

Pekný deň, zdedila som byt po bratovi, boli sme 3 dediči, jeden sa dedičstva v prospech mňa vzdal a druhému som vyplatila jeho podiel, takže som ostala jediným majiteľom bytu. Už som sa dočítala, že daň sa platí z ceny predaja - cena, kt. bola uvedená v notárskom zápise.
Chcem však vedieť, či môžem odpočítať aj sumu, kt. som musela zaplatiť za 3 podiel bytu tretiemu dedičovi.
A ešte jedna otázka, musí aj tredí dedič platiť daň z tejto sumy, kt. dostal ako náhradu za svoj podiel?
dakujem
Mila123 po kom ster dedili? zrejme po rodičoch
ako dlho boli vlastníkmi nehnuteľnost?
lidulik nie po rodičoch, po bratovi, takže viem, že nie sme od dani oslobodení.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Daň neplatíš teraz, daň z dedičstva bola zrušená. Ak budeš byt predávať skôr, ako budeš vlastníčkou 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu = len z rozdielu : sumy, za ktorý byt predáš a sumy v osvedčení o dedičstve.
    lidulik áno tomu rozumiem, ale v dedičstve bola určená odhadová suma za celý byt a ešte som mala povinnosť vyplatiť druhého dediča. Takže logicky mi z toho vyplýva, ak predám byt, tak zo sumy kt. dostanem za byt odpočítam celú sumu určenú notárom a ešte si z toho odpočítam aj sumu. kt. som musela vyplatiť. A z toho rozdielu by som mala zaplatiť daň. Alebo to tak nie je?
    Mária27 je to tak. tá pomlčka v tvojom príspevku teda znamenala mínus

    daň z predaja zdedeného bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.