Zavrieť

Porady

autorský honorár a zdanenie

Daňovník, ktorý je zamestnaný celý rok 2013 mal popri hlavného zamestnania aj poukázaný poštovou poukážkou autorský honorár. Daňovník povedal, že nemá žiadnu zmluvu spísanú s uvedenou spoločnosťou, len mu zasielajú písomné oznámenie - kde je uvedené: Honorár brutto 1043,54€ MÍNUS: (režíjná zrážka 88,49€, 2,00% podľa zákona o umeleckých fondoch 8,04€ a poštovné 1,60€) - len tieto sumy má odrátané a zaslaná suma bola poštovou poukážkou.
Moja otázka znie: ako to mám zapísať v DP? do §6 odst.2 písm.a) a môžem použiť 40% paušálne výdavky?
Mila123 je to aktívny či pasívny príjem? za čo? musí mať k tomu nejakú i keď starú zmluvu.....
Džanka3 no priznám, že nemá v tom jasno ani on. Musím zistiť podľa ďalšieho texu nasledovné: Od 1.1.2012 boli príjmy podľa autorského zákona rozdelené z hľadiska ZDP do dvoch častí, a to na príjmy aktívne (definované v §6 ods. 2 písm. a) ZDP) a na príjmy neaktívne (§6 ods. 4 ZDP). Aktívnymi príjmami sú príjmy z vytvorenia diela, kde zmluva o dielo je vystavená v súlade s §39 alebo §71 ods. 1 autorského zákona. Neaktívnymi príjmami sú príjmy na základe licenčnej zmluvy podľa §40, §71 ods. 1 a §81 ods. 1 písm. j) autorského zákona. Jedná sa o príjmy z použitia už vytvoreného diela a príjmy vyplácané organizáciami kolektívnej správy práv. Tzn., musím zistiť o čo vlastne ide tj. či je zmluva o dielo alebo licenčná zmluva však? a potom postupovať ďalej.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Džanka3 Už som si overila, žiadna zmluva nie je podpísaná ani vytvorená. Môžem to dať do § 8? v DP?
    Jana Motyčková Keď nemá autorskú zmluvu, nemá mať zrážku 2 percentá. Správna odpoveď neexistuje, keď nie sú správne podklady. Už sa len treba rozhodnúť, Keď nič nemá, ja by som to dala do §6 ods.2.
    Džanka3 do 6 odst. 2?? a čo výdavky.. 40%.. dám to do § 8 celou sumou brutto... veľmi zle?
    Džanka3 dala som to do § 8 a sumu brutto... veľmi zle?
    Jana Motyčková To ja neviem, podklady nie su, nič nie je preukázateľne dobré a nič nie je preukázateľne zlé.
      zbaliť

    autorský honorár a zdanenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.