Zavrieť

Porady

Dedená nehnuteľnosť - predaj

V roku 2005 skončilo dedičské konanie po zomrelom staromotcovi, rodinný dom z dedila moja mama (po svojom otcovi) ale "zriekla" sa ho v prospech mňa. Takže ja som dedič nehnuteľnosti. V tomto roku ho chcem predať (1.000.000 ) a neviem či budem musieť priznať daň a koľko.
Za odpoveď a dobrú radu vopred všetkým ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ľubošš
    V roku 2005 skončilo dedičské konanie po zomrelom staromotcovi, rodinný dom z dedila moja mama (po svojom otcovi) ale "zriekla" sa ho v prospech mňa. Takže ja som dedič nehnuteľnosti. V tomto roku ho chcem predať (1.000.000 ) a neviem či budem musieť priznať daň a koľko.
    Za odpoveď a dobrú radu vopred všetkým ďakujem.
    Si dedičom v priamom rade. Ak vlastnil poručiteľ nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, resp. ak doba medzi nadobudnutím a predajom /tzn. doba vlastníctva starého otca + tvoja/ je viac ako uvedených 5 rokov takýto príjem je oslobodený podľa par. 9 ods. 1 písm. c/.
    Ďakujem za radu, ale aj tak mám pochybnosti. Lebo najprv bola dedička moja mama a počas didičského konania sa zriekla alebo vzdala prospech mňa. Ale nakoniec konania som vlastník ja.
    Aj tak som dedičom v priamom rade?

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Si dedičom v priamom rade, ale pri dokazovaní by bolo asi vhodné predložiť rodný list matky, nakoľko Ty máš pravdepodobne iné priezvisko ako dedo. Tak to bolo aj u môjho synovca na ktorého prechádzala nenuteľnosť od jeho babky a mama tam nefigurovala, tak aby bol dokázaný ten priamy rad.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ľubošš
    Ďakujem za radu, ale aj tak mám pochybnosti. Lebo najprv bola dedička moja mama a počas didičského konania sa zriekla alebo vzdala prospech mňa. Ale nakoniec konania som vlastník ja.
    Aj tak som dedičom v priamom rade?
    Isteže si dedič v priamom rade - dedo-dcéra-vnuk-pravnuk-prapravnuk....... je priamy rad.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Dedic v priamom rade v prvom stupni je rodic-potomok. Pri dalsom stupni (stary rodic-vnuk) som sa stretla s roznym vykladom aj v ramci jedneho danoveho uradu.
    V tomto pripade, ako prevenciu buducich dotahovaciek s DU, by som preto skor odporucala dat si urobit znalecky posudok, ktorym sa vycisli vseobecna cena nehnutelnosti spätne, ku dnu smrti porucitela. Ak ste na dome nerobili upravy, dnesna a vtedajsia hodnota sa budu lisit maximalne o amortizaciu. A ak ste upravy robili, vies ich zdokladovat ako naklady.

    Vseobecne - toto je cesta ako sa legalne vyhnut dani z prijmu aj v pripadoch, ak nehnutelnost bola nadobudnuta darovanim, bez uvedenia hodnoty daru v darovacej zmluve.
    Naposledy upravil elli : 31.03.06 at 07:25

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Mamina tiež zdedila spolu so súrodencami dom po zomrelom otcovi. Nevlastnia dom viac ako 5 rokov, nakoľko starý otec zomrel v 10/2005.

    Súrodenci sa dohodli na predaji domu.

    Čo to pre mamu znamená? Bude platiť daň z príjmu, z dedičstva?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ZuzanaP
    Mamina tiež zdedila spolu so súrodencami dom po zomrelom otcovi. Nevlastnia dom viac ako 5 rokov, nakoľko starý otec zomrel v 10/2005.

    Súrodenci sa dohodli na predaji domu.

    Čo to pre mamu znamená? Bude platiť daň z príjmu, z dedičstva?
    Tu treba brať do úvahy dobu vlastníctva poručiteľa /otec/. Ak vlastnil dom viac ako 5 rokov, deti /dedia v priamom rade/ ho zdedili a predali, tento príjem je oslobodený od dane z príjmu podľa ZoDP par. 9 ods. 1 písm. c/.Daň z dedičstva sa neplatí - bola zrušená.
    Naposledy upravil Pepa : 24.04.06 at 10:25

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Vlastnil ju od začiatku, on si ho postavil.

    Ďakujem veľmi pekne, isto maminu poteším.

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Dedenie po tete, keďže jej sestra - moja mama už nežila, sa považuzje tiež za dedenie v priamom rade?

    Ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.