Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na dobu určitú

Mám na vás velikánsku prosbičku!
Mam pracovnú zmluvu na dobu určitú. A chcem z firmy odísť. Kedy pred kocom zmluvy musím povedať, že už nepredĺžim zmluvu? Poraďte mi prosím, ako to je? Musím to dať písomne? A musím povedať dôvod?
Odpíšte prosím. Je to súrne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    moke
    Mám na vás velikánsku prosbičku!
    Mam pracovnú zmluvu na dobu určitú. A chcem z firmy odísť. Kedy pred kocom zmluvy musím povedať, že už nepredĺžim zmluvu? Poraďte mi prosím, ako to je? Musím to dať písomne? A musím povedať dôvod?
    Odpíšte prosím. Je to súrne.
    Slušnosť káže povedať istý čas dopredu, závisí od tvojej pozície a práce ako takej. Zákonná lehota však neexistuje, čiže je to dané na vzájomnú dohodu zamestnanca a zamestnávateľa. Nemusíš uvádzať dôvod odchodu.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    moke
    Mám na vás velikánsku prosbičku!
    Mam pracovnú zmluvu na dobu určitú. A chcem z firmy odísť. Kedy pred kocom zmluvy musím povedať, že už nepredĺžim zmluvu? Poraďte mi prosím, ako to je? Musím to dať písomne? A musím povedať dôvod?
    Odpíšte prosím. Je to súrne.
    Ak máš zmluvu na dobu určitú, tak nič nikomu nemusíš písomne hlásiť, slušnosť ale káže pred ukončením termínu informovať zamestnávateľa, že termínom uvedeným v prac. zmluve končíš prac. pomer. Pre prípad že by s tebou rátali s predlžením.
    Pekný deň...

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Manual
    Ak máš zmluvu na dobu určitú, tak nič nikomu nemusíš písomne hlásiť, slušnosť ale káže pred ukončením termínu informovať zamestnávateľa, že termínom uvedeným v prac. zmluve končíš prac. pomer. Pre prípad že by s tebou rátali s predlžením.
    Pekný deň...
    Janko, s tou slušnosťou sme sa nejak zhodli, asi je to telepatia.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    moke
    A aký čas dopredu to mám asi povedať?
    Niekedy boli zaužívané tri dni.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    moke
    A aký čas dopredu to mám asi povedať?
    keďže pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby (§ 71), z pohľadu zamestnanca, ktorý chce práve v tejto dobe ukončiť pracovný pomer, netreba nič oznamovať zamestnávateľovi.
    Skôr by som sa na to pozerala z pohľadu zamestnávateľa - keďže zamestnávateľ by si mal sledovať, či tomu-ktorému zamestnancovi nekončí pracovný pomer na dobu určitú s perspektívou, že chce/nechce predĺžil pracovný pomer, práve od neho by mala výjsť iniciatíva, oslovenie zamestnanca, či už ponukou na predĺženie pracovného pomeru alebo formou oznámenia, že so zamestnancom v budúcnosti nepočíta, teda sa pracovný pomer skončí uplynutím doby určitej

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ajobs
    Janko, s tou slušnosťou sme sa nejak zhodli, asi je to telepatia.
    Tonko, keď sme boli mladí a pekní, tak nás to tak učili, bol by som rád keby to bolo tak aj teraz.... a stále.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    moke
    A aký čas dopredu to mám asi povedať?
    Skús sa rozpamätať, ako to bolo keď Ťa prijímali do zamestnania. Na čom ste sa dohodli? Hovoril zamestnávateľ niečo o tom, že Ti automaticky predĺži prac. zmluvu? Alebo Ťa len prijali na dobu určitú a nespomínali predĺženie?

    Ak s tým automaticky rátajú, že Ti predĺžia zmluvu, tak by bolo slušné povedať dopredu, že odídeš a nebudeš mať záujem o jej predĺženie. Dobu si musíš zvážiť Ty sama, len Ty poznáš pomery vo firme - či Ti to spôsobí problémy (vtedy by bolo najlepšie čo najneskôr), alebo či s tým spôsobíš firme problémy Ty - napr. s nájdením náhrady - vtedy je najlepšie povedať to čo najskôr, aj mesiac dopredu.

    Ak ste o predĺžení nehovorili, alebo nivieš, či firma má záujem o predĺženie zmluvy, počkaj, či sa oni neozvú, že Ti zmluvu predĺžia. Ak sa neozvú, tak v podstate nemusíš nič hovoriť. Ale zase platí zásada slušnosti, ak ju už nemajú oni, tak si ju zachovaj aspoň Ty oznám im to. Podľa mňa tak týždeň-dva sú v tomto prípade primerané.

    moke je offline (nepripojený) moke

    moke
    Ja mám dosť zvláštneho šéfa. Určite so mnou počíta. Ale bojím sa, že keď mu to poviem skoro, bude mať blbý prístup. Ale zase nechcem byť blbá ja, a chcem, aby si niekoho stihol nájsť.
    Tak poraďte, aký by bol najvhodnejší termín pred koncom? Som z toho zúfalá.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    moke
    Ja mám dosť zvláštneho šéfa. Určite so mnou počíta. Ale bojím sa, že keď mu to poviem skoro, bude mať blbý prístup. Ale zase nechcem byť blbá ja, a chcem, aby si niekoho stihol nájsť.
    Tak poraďte, aký by bol najvhodnejší termín pred koncom? Som z toho zúfalá.
    Čím skôr, tým lepšie, budeš to už mať za sebou.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ajobs
    Čím skôr, tým lepšie, budeš to už mať za sebou.
    Súhlasím,iba dodám, že išla by som na to diplomatickou cestou.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak by som hľadal nejaké logické vysvetlenie, tak by som asi siahol po výpovednej dobe v zákonníku práce. Čiže optimálna doba by bola 2 mesiace, rovnako ako je výpovedná doba v ZP.

    Ale z praxe vieme, že to je až dostatočne dlhá doba na nájdenie nového zamestnanca. V dnešnej dobe informačných systémov je možné nájsť nového človeka od vzniku potreby do jeho nástupu behom 2-3 týždňov.

    Preto by si sa mala vážne pozhovárať so šéfom tak 2-3 týždne pred tým dňom skončenia, aby stihol dať inzerát a aby stihol urobiť pohovory, prípadne aj 4 týždne, ak budeš čerpať dovolenku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.