Zavrieť

Porady

Leasing v EUR

Ahojte,

prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním leasingu v EUR?
Ak mám vystavenú faktúru dňa 05.05. a došla 10.05. akým kurzom ju zaúčtujem. Vzniká mi kurzový rozdiel medzi vystavením faktúry a zaúčtovaním faktúry, alebo mám zaúčtovať len kurzom kedy bola faktúra vystavená? Dop´ňam, že nejde o zahraničnú leasingovú spoločnosť. Ide len o leasing v EUR.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Vieš mi poradiť kde by som niečo našla o tom viac. Bola som vždy v tom, že účtujem následovne:
    Istina 474/474
    úrok 562/474
    poistné 548/474
    DPH 343/474
    kurzom v deň vystavenia faktúry,
    ale teraz mi povedali že sa má účtovať kurzový rozdiel oproti dátumu vystavenia a dátumu, kedy faktúra došla do firmy, čo sa mi zdá nesprávne.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    4326
    Vieš mi poradiť kde by som niečo našla o tom viac. Bola som vždy v tom, že účtujem následovne:
    Istina 474/474
    úrok 562/474
    poistné 548/474
    DPH 343/474
    kurzom v deň vystavenia faktúry,
    ale teraz mi povedali že sa má účtovať kurzový rozdiel oproti dátumu vystavenia a dátumu, kedy faktúra došla do firmy, čo sa mi zdá nesprávne.
    Účtovanie máš správne. Prikladám ti tabuľku leasingu v EURách.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    No ja to mám takto zaúčtované, ale ekonómka tvrdí, že tam vzniká kurzový rozdiel. Čo ty na to? Kde nájsť oporu v zákone?

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Medzi doručením a dátumom vystavenie faktúry nevzniká kurzový rozdiel. Ten vzniká pri faktúre a jej úhrade. Faktúru zaúčtuješ s kurzom vystavenia . Ten zvykne lízingovka na faktúre aj uvádzať a máš dokonca aj v SKK vyčíslené DPH aj základ DPH. Tak to musíš mať aj ty zaúčtované. A ak uhradíš splátku skôr alebo neskôr, tak ti vznikne kurzový rozdiel.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ekonomka to ma zaúčtované následovne:
    Istina 474/321
    úrok 562/321
    DPh 343/321
    kurz rozdiel z istiny 563/321

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    4326
    Ekonomka to ma zaúčtované následovne:
    Istina 474/321
    úrok 562/321
    DPh 343/321
    kurz rozdiel z istiny 563/321
    No neviem , je to lízing ako každý iný. Akurát sú tam kurzové rozdiely.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    4326
    Ekonomka to ma zaúčtované následovne:
    Istina 474/321
    úrok 562/321
    DPh 343/321
    kurz rozdiel z istiny 563/321
    KR z úhrady záväzku.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Takže mi poraďte účtovať alebo neúčtovať kurzové rozdiely v priebehu roka. Ja by som skôr prepočítala nesplatený záväzok na konci roka a z toho vyčíslila kurzový rozdiel. Váš názor?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    4326
    Takže mi poraďte účtovať alebo neúčtovať kurzové rozdiely v priebehu roka. Ja by som skôr prepočítala nesplatený záväzok na konci roka a z toho vyčíslila kurzový rozdiel. Váš názor?
    Pri každej úhrade.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Dada, ale nejde mi o kurzový rodziel z úhrady ten je jasný, že v priebehu roka, ale z ocenenia, lebo v danom prípade na jednu splátku vzniknú 2 kurzové rozdiely - jeden oproti dátumu vystavenia a dátumu zaúčtovania faktúry a jeden pri úhrade faktúry.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    4326
    Dada, ale nejde mi o kurzový rodziel z úhrady ten je jasný, že v priebehu roka, ale z ocenenia, lebo v danom prípade na jednu splátku vzniknú 2 kurzové rozdiely - jeden oproti dátumu vystavenia a dátumu zaúčtovania faktúry a jeden pri úhrade faktúry.
    Tam sa mi to zdá divné účtovať o kurzovom rozdiele medzi dátumom vystavenia a dátumom zaúčtovania faktúry.
    Ja účtujem faktúru s dátumom vystavenia. Presne mám v účtovníctve také čiastky, ako ma lízingovka vyčíslené v SKK na svojej faktúre.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    4326
    Dada, ale nejde mi o kurzový rodziel z úhrady ten je jasný, že v priebehu roka, ale z ocenenia, lebo v danom prípade na jednu splátku vzniknú 2 kurzové rozdiely - jeden oproti dátumu vystavenia a dátumu zaúčtovania faktúry a jeden pri úhrade faktúry.
    lízing sa ocení kurzom vystavenia a nie účtovania. Kurzové rozdiely budú potom vznikať jednotné a to pri úhradach.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    adam11
    Dada. Jedna otazocka. Nedisponujes takouto tabulkou, ktoru mozem pouzit aj v JU?
    Mám aj v JU, len nie na EURá, ale SKK. Ale princíp je rovnaký.

    adam11 je offline (nepripojený) adam11

    adam11
    O.k. Vdaka. Len este jedna otazka. Predpokladam, ze na konci kazdeho roku bude potrebne spravit upravu odpisov podla rozdielu medzi odpismi vypocitanymi na zaciatku a zaplatenou sumou za rok, ktora sa bude od odpisov lisit z dovodu rozdielnych kurzov.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    adam11
    O.k. Vdaka. Len este jedna otazka. Predpokladam, ze na konci kazdeho roku bude potrebne spravit upravu odpisov podla rozdielu medzi odpismi vypocitanymi na zaciatku a zaplatenou sumou za rok, ktora sa bude od odpisov lisit z dovodu rozdielnych kurzov.
    Majetok zaradíš kurzom dňa obstarania. A odpisuješ normálne ako keby to bol lízing v SKK, tam kurzové rozdiely nie sú. Zaplatenie nemá nič spoločné s odpismi.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    adam11
    O.k. Vdaka. Len este jedna otazka. Predpokladam, ze na konci kazdeho roku bude potrebne spravit upravu odpisov podla rozdielu medzi odpismi vypocitanymi na zaciatku a zaplatenou sumou za rok, ktora sa bude od odpisov lisit z dovodu rozdielnych kurzov.
    Tak to by som asi nerobila. Veď majetok zaradíš v SKK a z tejto sumy aj odpisuješ - z obstarávacej ceny, resp. istiny. Kurzové rozdiely vznikajú len pri úhrade. Veď odpisy neúčtuješ v Eurách, ale v Sk. To je môj názor, máme veľa leasingov v eurách a nikdy som to neprepočítavala, ani auditorka nič na to nenamietala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.