Zavrieť

Porady

projektová dokumentácia - ako účtovať?

Ahojte, firma sídli ako nájomca v prenajatých priestoroch, ktoré vlastník po vzájomnej dohode zrekonštruoval spôsobom 50% nákladov platil vlastník, 50% nákladov firma ako nájomné budúcich období. Firma ale dala ešte pred rekonštrukciou vypracovať na prestavbu projektovú dokumentáciu, ktorú viedla na účte 042 v sume 3100 eur, a o ktorej sa s vlastníkom budovy dohodli, že bude platiť ona. Prosím, poradíte, čo s tým ďalej, ako účtovať? Môžeme si to dať do nákladov? Odpisovať?
Prosím, poradí mi niekto? Ďakujem.

Prosím, skúsi mi niekto poradiť?
Naposledy upravil katkarbk : 01.04.14 at 07:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    skovco je offline (nepripojený) skovco

    skovco
    Ja by so to dal do nakladov, na majetok mi to nejak nesedi tu je zdovodnenie:

    definícia podľa zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve znie- > Majetok sú tie aktíva účtovnej jednotky, ktoré :
    - sú výsledkom minulých udalostí - toto je OK
    - je takmer isté, že v budúcnosti zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky - tu vidim problem lebo prestavba patri majitelovi a zrusenim najomnej zmluvy pride firma aj o ekonomicke uzitky, takze nie je takmer iste ze zvysi ekonomicke uzitky
    - a dajú sa spoľahlivo oceniť - toto je tiez OK
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katkarbk Na majetku to bolo účtované, lebo sa ešte nevedelo, akým spôsobom sa prestavba zafinancuje. Do nákladov to dať na účet služieb? Ako to zdôvodním? Netreba to odpisovať?
    skovco Ano dal by som to na ucet sluzieb, odpisovat nie pretoze to (podla mna) nesplna definiciu majetku, a zdovodnis to tak ako ja vyssie. Netvrdim ze je to na 100% spravne ale ja by som postupoval takto. To ze to bolo na 042 je v poriadku- nevedelo sa ako to cele bude, ak by prestavbu-technicke zhodnotenie robil najomca a vlastnil najomca, tak by to patrilo do majetku. Mozno by si vedela obhajit aj zaradenie do majetku a odpisovanie ale mne sa to nepozdrava
    katkarbk Ďakujem!
      zbaliť
    Richard 01.04.14 13:04 priradil do Porady

    projektová dokumentácia - ako účtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.